Kmenové buňky napomáhají růstu kostí a chrupavek

Obnova kostí a chrupavek může být snazší díky nově objeveným lidským kosterním kmenovým buňkám. Mohly by obnovovat klouby a léčit osteoporózu.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Kmenové buňky napomáhají růstu kostí a chrupavek. Na snímku čtyři stádia osteoporózy.
Kmenové buňky napomáhají růstu kostí a chrupavek. Na snímku čtyři stádia osteoporózy. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vědci objevili kmenové buňky, z nichž vznikají kosti, chrupavky a houbovitá kostní tkáň ukrývající morek. Našli je v kostech plodu, na stejném místě a v tukové tkáni dospělých. Vědci také přeprogramovali dospělé buňky na kosterní kmenové buňky. Tyto buňky ve formě léčiva by jednoho dne mohly lékařům umožnit obnovit nebo nahradit kloubní chrupavku, urychlit léčbu zlomenin, posílit stavbu kostí u pacientů s osteoporózou. A dokonce vypěstovat novou kost a chrupavku pro rekonstrukční chirurgii.

„Takové využití je stále dalekou budoucností,“ nicméně říká Cliffford Tabin, vývojový genetik na Harvardské lékařské škole, který se práce na studii neúčastnil. „Tato studie představuje pokrok mimořádné důležitosti, ale stále nás čeká mnoho práce, než tyto buňky začnou přispívat ke změně principů ortopedického lékařství.“

Ostatní kmenové buňky shromážděné z tuku a chrupavky lze za určitých podmínek přimět k tvorbě kostí nebo chrupavky. Tyto buňky však nejsou specializované kosterní buňky objevené v nové studii, říká spoluautor Michael Longaker, plastický chirurg na Stanfordské lékařské univerzitě.

Kmenové buňky pocházejí ze stehenní kosti

Longakerův tým našel kosterní kmenové buňky v rychle rostoucí části stehenní kosti plodu a přenesl je do laboratoře, kde se mohly namnožit. Neustálá sebeobnova je důležitým rysem kmenových buněk. Aby výzkumníci zjistili, zda se buňky budou množit donekonečna, provedli sérii transplantací kmenových buněk myším do vnější vrstvy jejich ledvin.

Transplantované lidské kosterní kmenové buňky utvořily v myších ledvinách kosti. Buňky z těchto nově utvořených kostí pak badatelé znovu transplantovaly jiným myším, kde opět utvořily kosti.

Kosterní kmenové buňky utvářejí kost, chrupavku a houbovitou kostní tkáň. Nevytvářejí však tukovou tkáň ani jiné tkáně. Znamená to, že tyto kmenové buňky jsou specificky kosterní.

Před osteoporózou účinně brání křemelina. Více v článku Křemelina pomůže tělu doplnit křemík

Longakerův tým stopoval kosterní buňky dospělých katalogizací typů RNA utvářených v kosterních kmenových buňkách plodu. Rozdílné typy RNA jsou kopiemi genetických instrukcí zakódovaných v DNA, která určuje totožnost a funkci buněk. Kosterní kmenové buňky z kostí a tukové tkáně dospělých, které vytvářejí stejné RNA, utvářejí po transplantaci myším opět kosti, chrupavku a houbovitou kostní tkáň.

Tým rovněž manipuloval embryonickými kmenovými buňkami tak, aby se přeměnily na kosterní kmenové buňky. Přiměl k tomu i pluripotentní kmenové buňky. Růst kosterních kmenových buněk ve zkumavkách je „obzvláště slibný vzhledem k tomu, že jich můžete vypěstovat libovolné množství,“ dodává Tabin. (zdroj: sciencenews.org)

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*