Při léčbě cukrovky si můžeme pomoci bylinkami

Léčení bylinami je metoda stará jako lidstvo samo. I bylinky mohou cukrovkářům účinně pomáhat a pomocí diety udržovat hladinu krevního cukru na přijatelné úrovni. Nevyléčitelnost cukrovky by si měli uvědomit především obézní, ale i všichni ještě „zdraví“ budoucí cukrovkám a občas sáhnout po těchto bylinkách a dietách preventivně.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Na trhu máme několik druhů bylinných přípravků vyráběných z bylin, které však nemůžeme považovat jako náhradu léků, ale spíše za doplňky stravy. Není vhodné užívat všechny byliny najednou, nebo přípravky od více firem současně. Doporučuji zkoušet užívat byliny postupně. Prodejem bylinných přípravků a směsí se dnes zabývá mnoho firem, najdeme mnoho kvalitních výrobků, ale také výrobky, které svou kvalitou velmi pokulhávají.

Nejvíce používané bylinky se na cukrovku používají fazol, borůvka a jestřabina, mochna nátržník a potom další, které jsou součástí čajových směsí.

Hlavní bylinou na cukrovku je ovšem Cuti Cuti

Peruánská bylina s názvem Cuti Cuti má na potíže s vysokým krevním cukrem a slinivkou blahodárné účinky. Tato jinak celkem nenápadná rostlinka s drobnými lístky je totiž unikátním přírodním přeborníkem v regulaci procesu regenerace buněk slinivky. Záleží ovšem na životním stylu, genetických predispozicích, duševním stavu a mnoha dalších faktorech.

Jeden náš zákazník se léčil na slinivku, léky zabíraly jen částečně. Začal pravidelně užívat odvar z Cuti Cuti. Po několika měsících si jeho lékařka nevěřícně prohlížela výsledky testů. “Chlape, co jste dělal? Vždyť máte slinivku čistou jako novorozeně,“ vytřeštila na něj oči.

On se jen potutelně usmíval, věděl své. O bylinné kůře jí ale nic neřekl.

Do bylinných čajových směsí se dále používají:

Fazol obecný

K léčebným účelům slouží zelené plody, které sbíráme, pokud jsou už zralé a semena se dají vyloupat, ale ještě měkké, šťavnaté, ne suché. Nejcennější látkou, kterou fazol obsahuje, je tzv. „rostlinný inzulín“, kvůli němuž je společně s borůvkou základní složkou bylinných léků proti cukrovce. Můžeme jej užívat i samostatně. Ve směsi s dalšími stejně působícími bylinkami, jako je borůvka a jeřabina, je účinek fazole silnější. Fazol je spolehlivá a bezpečná rostlina, nemá žádné nepříznivé účinky, můžeme jej užívat také samostatně a dlouhodobě. Syrový je však jedovatý, což se týká i nevařených lusků.

Borůvka černá

Borůvky patří k nejoblíbenějším plodům přírody, které se v sezoně prodávají na tržištích. Tehdy je konzumujme co nejvíc, neboť obsahují mimořádnou koncentraci vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Kromě příjemné chuti představují i prvotřídní preventivní lék pro celý organismus. Vynikající vlastnost mají borůvkové listy, které se sbírají ještě před rozkvětem rostliny a můžeme je koupit jako sypanou drogu i v nálevových sáčcích. Ty snižují obsah cukru v krvi, proto jsou velkým přítelem všech cukrovkářů. Mimořádnost borůvky potvrzuje i to, že ji můžeme užívat neomezeně, plody i čaj z listů jsou také výborným zdravotně preventivním prostředkem.

Jestřabina lékařská

Přestože už její název „lékařská“ jí řadí do nejvyšší kategorie léčivých rostlin, jestřabina se u nás používá zřídka. Přitom je to bylinka, která se vyskytuje i ve volné přírodě a je docela pěkná. Nať jestřabiny se sbírá na začátku květu, nejpozději do stadia plného květu, později už ne. Jestřabina má osvědčené možnosti léčebného uplatnění, která patří k téměř nenahraditelným. Citelně snižuje hladinu cukru v krvi, proto by neměla chybět v čajích proti cukrovce. Samostatnou drogu užíváme jen ojediněle, neboť při předávkování může vyvolat příznaky otravy, ve směsích s dalšími bylinkami jí však můžeme užívat dlouhodobě.

Mochna nátržník

Osvědčená a účinná rostlina při zvýšené hladině cukru v krvi.

Na trhu je už velká spousta namíchaných bylinných směsí na cukrovku a většina obsahuje právě už na začátku vyjmenované byliny. Z nejvíce známých firem můžu vypsat složení.

Další vhodné bylinné tinktury:

  • I-stops – snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje činnost slinivky a zlepšuje celkově stav při cukrovce
  • Penízovka sametonohá – zlepšuje činnost slinivky
  • Gotu-kola – upravuje a léčí cukrovku
  • Kukuřice – zlepšuje výměnu látkovou, snižuje hladinu krevního cukru a snižuje nadváhu

Další bylinné rady pro cukrovkáře:

Pampeliška proti cukrovce

Na jaře, když kvetou pampelišky, požvýkáme denně 10 stonků, šťávu pomalu vycucáme a zbytek vyplivneme. Pampelišková šťáva snižuje hladinu cukru v krvi a prospívá také játrům.

Šalvěj proti cukrovce

Jednoduchým způsobem udržování nízké hladiny cukru v krvi je konzumace 3-5 listů šalvěje denně. Můžeme je rozmixovat v trošce vody nebo konzumovat jako součást vhodného salátu. V mimosezonním období je můžeme nahradit šalvějovou tinkturou.

Zelí proti cukrovce

Starým lidovým prostředkem pro cukrovkáře je šálek kyselého zelí nebo čerstvé zelné šťávy ráno nalačno. Takto mimořádně zdravě můžeme začínat den zvláště během zimy, neboť dodáme organismu i mnoho vitamínu C a dalších potřebných látek. Podobně můžeme užívat i čerstvou šťávu z bílého zelí, 1-2 šálky denně.

Celer proti cukrovce

Čerstvá celerová šťáva 1-2 dl denně pomáhá snižovat obsah cukru v krvi. O jeho užívání platí všechno, co v předcházejícím receptu o zelí, obě tyto osvědčené rostliny můžeme vzájemně střídat.

Mezi osvědčenou jihoamerickou bylinou je Yacon.

Je to rostlina přesněji okopanina, původem z Peru. Nicméně čaj dovážený z Peru lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Je známo, že největším problémem cukrovkářů jsou rychlé změny hladiny cukru v krvi. Pití odvaru z yaconu umožňuje řešení tohoto problému a předcházení hypoglykemie. Čaj z listů je výborný doplněk léčby diabetu, ale prevence proti této chorobě. Doporučuje se pít půl litrů denně po dobu tří měsíců jako prevenci a opakovat tuto kůru dvakrát ročně. V některých případech už po měsíci užívání jsou vidět znatelné efekty.

Na cukrovku rovněž zabírá další peruánská bylina, a sice Cuti cuti.

Petra Mičulková

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*