Čaga sibiřská může pomoci proti rakovině

Houba čaga (rezavec šikmý, lat. Inonotus obliquus) byla po staletí užívána v lidové medicíně v zemích severní Evropy a v Rusku. V laboratorních studiích nemocnice Memorial Sloan-Kettering Cancer Center vykázala čaga protirakovinné účinky a rovněž protizánětlivé, antivirové a imunitu stimulující vlastnosti. Tato hořká houba se někdy používá pro úlevu od bolesti.

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč


Čaga sibiřská může pomoci na rakovinu. Obsahuje důležité betaglukany.
Čaga sibiřská může pomoci proti rakovině.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Čaga sibiřská je chorošovitá houba a je tradičním prostředkem ruského lékařství. Používá se především pro harmonizaci a posílení organismu. Obsahuje rozmanité biologicky aktivní látky, například betaglukany, které působí i na rakovinu. Dále obsahuje:

  • flavonoidy, alkaloidy, polysacharidy
  • kyselinu čagovou, organické kyseliny, fytosteroly
  • obsahuje i řadu minerálů jako je například železo či nepostradatelná měď a zinek.

Čaga sibiřská je stejně jako mnoho dalších hub bohatá i na betaglukany. Ty mají imunomodulační schopnosti. Betaglukany jsou předmětem zájmu, protože se vážou na komplementové receptory CR3. To umožňuje buňkám imunitního systému rozpoznat v těle nádorové buňky () jako „cizí“. Tím teoreticky mohou vyvolat buněčnou smrt těchto „cizích buněk“.

Vliv betaglukanů

Betaglukany mají velice příznivý vliv na stimulaci imunitního systému (na rakovinu a její léčbu). Čaga sibiřská a její nežádoucí účinky zatím nebyly řádně zkoumány, přesto mohou určité houby obsahující betaglukany způsobit i nežádoucí potíže. Podle “The Essential Herb-Drug-Vitamin Interaction Guide,” od autorů George T. Grossberga a Barryho Foxe, může například lesklokorka lesklá způsobit:

  • sucho v ústech a krku
  • krvácení z nosu
  • svědění
  • podráždění žaludku nebo krev ve stolici

Vždy se proto před použitím poraďte s lékařem. Obzvláště se poraďte tehdy, pokud užíváte léky či trpíte zdravotními potížemi. Jinak by se mohly dostavit i jisté nežádoucí účinky.

Čaga sibiřská může ovlivnit účinky léků

Houba čaga může zesílit účinky antikoagulantů, jako jsou aspirin nebo warfarin. To zvyšuje riziko krvácení a vzniku podlitin. Aktivní složky v této houbě jsou kombinace triterpenů, včetně sterolů, kyseliny betulinové a polysacharidů, podobné těm, které se nacházejí v lesklokorce lesklé (Ganoderma lucidum). Ta rovněž zvyšuje riziko krvácení při užívání společně s antikoagulanty nebo protidestičkovými léky.

Čaga sibiřská může také ovlivnit účinky léků na cukrovku, jako je inzulin, a tím zvýšit riziko vzniku hypoglykemie či výrazného poklesu hladiny cukru v krvi. Příznaky hypoglykemie mohou zahrnovat třes, hlad, zmatenost, závratě, pocit slabosti nebo úzkosti a obtíže při mluvení.

Jelikož účinky konzumace čagy u lidí nebyly dosud podrobněji zkoumány, mohou se objevit další nežádoucí účinky, které dosud nebyly zdokumentovány. Podle nemocnice Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku nebyly provedeny žádné klinické testy, které by posoudily bezpečnost čagy pro léčbu nebo prevenci onemocnění. Jedná se především o cukrovku, rakovinu či srdeční onemocnění – čili ta onemocnění, proti kterým má čaga sibiřská teoretické účinky. (zdroj: livestrong.com)

Čagu můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč


2 Comments

  1. Dobrý den chtěl bych vědet jestli houba čaga může působit preventivně na rakovinu prostaty.moc děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*