Čaga sibiřská může pomoci proti rakovině

Houba čaga (rezavec šikmý, lat. Inonotus obliquus) byla po staletí užívána v lidové medicíně v zemích severní Evropy a v Rusku. V laboratorních studiích nemocnice Memorial Sloan-Kettering Cancer Center vykázala čaga protirakovinné účinky a rovněž protizánětlivé, antivirové a imunitu stimulující vlastnosti. Tato hořká houba se někdy používá pro úlevu od bolesti.

eshop energie života nabízí


KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

249 Kč

KAVA KAVA 70%

navodí hluboký klid

349 Kč


Čaga sibiřská může pomoci proti rakovině.
Čaga sibiřská může pomoci proti rakovině.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Čaga sibiřská je chorošovitá houba a je tradičním prostředkem ruského lékařství. Používá se především pro harmonizaci a posílení organismu. Obsahuje rozmanité biologicky aktivní látky jako jsou:

  • flavonoidy, alkaloidy, polysacharidy
  • kyselinu čagovou, organické kyseliny, fytosteroly
  • obsahuje i řadu minerálů jako je například železo či nepostradatelná měď a zinek.

Čaga sibiřská je stejně jako mnoho dalších hub bohatá i na betaglukany. Ty mají imunomodulační schopnosti. Betaglukany jsou předmětem zájmu, protože se vážou na komplementové receptory CR3. To umožňuje buňkám imunitního systému rozpoznat v těle nádorové buňky jako „cizí“. Tím teoreticky mohou vyvolat buněčnou smrt těchto „cizích buněk“.

Vliv betaglukanů

Betaglukany mají velice příznivý vliv na stimulaci imunitního systému. Čaga sibiřská a její nežádoucí účinky zatím nebyly řádně zkoumány, přesto mohou určité houby obsahující betaglukany způsobit i nežádoucí potíže. Podle “The Essential Herb-Drug-Vitamin Interaction Guide,” od autorů George T. Grossberga a Barryho Foxe, může například lesklokorka lesklá způsobit:

  • sucho v ústech a krku
  • krvácení z nosu
  • svědění
  • podráždění žaludku nebo krev ve stolici

Vždy se proto před použitím poraďte s lékařem. Obzvláště se poraďte tehdy, pokud užíváte léky či trpíte zdravotními potížemi. Jinak by se mohly dostavit i jisté nežádoucí účinky.

Čaga sibiřská může ovlivnit účinky léků

Čaga sibiřská může zesílit účinky antikoagulantů, jako jsou aspirin nebo warfarin. To zvyšuje riziko krvácení a vzniku podlitin. Aktivní složky v této houbě jsou kombinace triterpenů, včetně sterolů, kyseliny betulinové a polysacharidů, podobné těm, které se nacházejí v lesklokorce lesklé (Ganoderma lucidum). Ta rovněž zvyšuje riziko krvácení při užívání společně s antikoagulanty nebo protidestičkovými léky.

Čaga sibiřská může také ovlivnit účinky léků na cukrovku, jako je inzulin, a tím zvýšit riziko vzniku hypoglykemie či výrazného poklesu hladiny cukru v krvi. Příznaky hypoglykemie mohou zahrnovat třes, hlad, zmatenost, závratě, pocit slabosti nebo úzkosti a obtíže při mluvení.

Jelikož účinky konzumace čagy u lidí nebyly dosud podrobněji zkoumány, mohou se objevit další nežádoucí účinky, které dosud nebyly zdokumentovány. Podle nemocnice Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku nebyly provedeny žádné klinické testy, které by posoudily bezpečnost čagy pro léčbu nebo prevenci onemocnění. Jedná se především o cukrovku, rakovinu či srdeční onemocnění – čili ta onemocnění, proti kterým má čaga sibiřská teoretické účinky. (zdroj: livestrong.com)

Čagu můžete zakoupit v eshopu Energie života.


ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

249 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*