Pořizování selfie vede k narcismu a závislosti

Za rostoucím trendem pořizování selfies stojí duševní porucha zaměřující se na posedlost člověka vzhledem. „Od doby kdy se telefony s fotoaparátem staly populární, mají dva ze tří pacientů, kteří mě navštíví s dysmorfofobickou poruchou, nutkání opakovaně pořizovat selfies a zveřejňovat je na sociálních sítích,“ říká psycholog David Veal.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Pomocí speciální terapie pomůžeme pacientovi určit důvody jeho nutkavého chování a způsoby, jak je zmírnit,“ řekl listu Sunday Mirror.

Britský mladík se pokusil spáchat sebevraždu poté, co se mu nepovedlo pořídit perfektní selfie. Danny Bowman byl tak posedlý zachycením perfektního snímku, že strávil 10 hodin denně focením až 200 selfies. 19letý hoch zhubnul o více než 13 kg, byl vyloučen ze školy a 6 měsíců neopustil dům. To vše ve snaze pořídit perfektní snímek. Hned po probuzení se 10krát vyfotil. Kvůli frustraci se Bowman energiezivota Banner3 - Pořizování selfie vede k narcismu a závislosti nakonec pokusil spáchat sebevraždu předávkováním, ale zachránila ho jeho matka.

„Pořád jsem se snažil pořídit dokonalou selfie a když jsem si uvědomil, že to není možné, chtěl jsem umřít. Ztratil jsem své přátele, vzdělání, zdraví a skoro i život,“ řekl deníku The Mirror.

Jde pravděpodobně o prvního mladíka ve Spojeném království, u kterého byla diagnostikována závislost na selfies, a který podstoupil terapii pro léčbu závislosti na technologiích a rovněž OCD a dysmorfofobické poruchy.

Součástí léčby bylo opakované odebrání iPhonu na 10 minut, později 30 minut a nakonec 1 hodinu.

„Ze začátku to bylo nesnesitelné, ale věděl jsem, že to musím udělat, pokud chci dál žít,“ řekl listu Sunday Mirror.

Zdravotníci ve Spojeném království oznámili, že závislost na sociálních médiích, jako jsou Facebook a Twitter, je nemoc a více než 100 pacientů ročně se z této závislosti léčí.

„Selfies často spouští představy požitkářství nebo sociální závislost na vyhledávání pozornosti, které vyvolávají ten přízrak narcismu nebo velmi nízkého sebevědomí, který říká ‚bez ohledu na to co uděláš, vždy to bude špatně‘,“ řekla Pamela Rutledge v Psychology Today. Velkým problémem s nástupem digitálního narcismu je to, že klade obrovský tlak na lidi, aby dosáhli nerealizovatelných cílů, aniž by se stali cílevědomějšími. Být jako Beyoncé, Jay Z nebo model je už tak dost těžké, ale pokud nejste připraveni tvrdě pracovat, abyste tohoto cíle dosáhli, je lepší zmírnit své touhy. Jen málo věcí je sebedestruktivnějších než kombinace vysokých nároků se špatnou pracovní morálkou. Online projevy narcismu tak nakonec mohou být něčím víc než jen sebe-prezentační strategií pro kompenzaci velmi nízkého a křehkého sebevědomí. Pokud jsou však tyto snahy ostatními posilovány a odměňovány, udržují zkreslenou realitu a upevňují narcistické klamy.

Závislost na selfies znepokojuje i zdravotníky v Thajsku. „Věnování pozornosti publikovaným fotografiím, kontrola toho, kdo si fotku zobrazil, komu se líbí a kdo ji okomentoval a doufání, že dostane co nejvíc lajků ukazuje na fakt, že selfies způsobují problémy,“ řekl Panpimol Wipulakorn z thajského Odboru pro duševní zdraví.

Tento doktor věří, že by takové chování v budoucnu mohlo vést k mozkovým poruchám, převážně těm, které souvisí s nedostatkem sebedůvěry.

Oxford English Dictionary zvolil selfie „slovem roku 2013“. Je definováno jako „fotografie sebe sama, obvykle pořízená chytrým telefonem nebo webovou kamerou a nahraná na sociální síť“.

zdrojový článek: www.enlightened-consciousness.com

překlad: Siw

REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*