
Je dobré mít v ložnici rostliny?
Neustále se řeší, zda je dobrý nápad mít v ložnici rostliny.Jedním z důvodu pro tento argument je ten, že během fotosyntézy přijímají rostliny oxid uhličitý (CO2), jenže k fotosyntéze potřebují rostliny světlo, a proto se tento proces v noci obrací a rostliny vdechují kyslík a vydechují oxid uhličitý.
Rostliny v ložnici však v noci spotřebují daleko méně kyslíku, než kolik tvrdí odpůrci argumentu.
A jak se dočtete níže, některé rostliny, jako je například tchýnin jazyk, obvykle oproti jiným rostlinám vydechují v noci kyslík, čímž nám prospívají ještě více.
10 rostlin, které byste měli mít v ložnici
Zde je výběr 10 nejlepších rostlin, které jsou ideální do ložnice, ať už je den, nebo noc.
Jasmín
Jasmín je rostlina s nádhernými malými bílými květy a výraznou sladkou vůní, která byla vychvalována pro své relaxační vlastnosti už ve starověku.Tato rostlina má uklidňující vlastnosti, které jsou, jak dokázala studie z Wheeling Jesuit University, prospěšné pro kvalitu spánku. „Během porovnávání účinků vůně jasmínu s účinky levandule a účinky kontrolovaného prostředí bez jakékoliv přidané vůně, bylo zjištěno, že uvolňování vůně jasmínu vedlo k vyšší kvalitě spánku a snížení pohybů ve spánku.“
Jasmínový esenciální olej je také jedním z nejlepších esenciálních olejů na úzkost a deprese.
Levandule
Levandule je další rostlina, o jejíž vůni se již dlouho tvrdí, že má uklidňující účinek.
Studie z roku 2008, kterou provedli výzkumníci z University of Miami Miller School of Medicine, zjistila, že vůně levandule pomáhá zklidnit podrážděné děti a ukolébat je k hlubšímu spánku. Jako alternativu můžete zkusit použít levandulové esenciální oleje, které se také řadí k těm nejlepším esenciálním olejům pro kvalitnější spánek. Síla levandule překonává věk – jde o uklidňující a příjemnou vůni pro lidi všech věkových kategorií.
O pleťové vody a oleje s vůní levandule není na trhu nouze, ale proč nezkusit jít rovnou ke zdroji a sklidit plody přírody přímo ve formě rostliny.
Tchýnin jazyk (sansevieria trifasciata)
Tchýnin jazyk se podle NASA řadí k 10 nejlepším pokojovým rostlinám pro filtraci vzduchu. Úžasně se hodí pro čištění vzduchu v ložnici ve dne i v noci a její jednoduché zelenožluté listy se hodí k jakékoliv výzdobě.
Některé rostliny v noci kyslík spotřebovávají, zatímco tchýnin jazyk jej vydechuje i přes noc, takže je vzduch ve vaší ložnici přirozeně čerstvý bez ohledu na to, zda je den, nebo noc.
Kozlík lékařský
Hypnotický účinek kozlíku lékařského byl vědecky prokázán, když studie z roku 2004, kterou provedl tým výzkumníků v oboru neurologie z Japonska, došla k závěru, že pouhé vdechování vůně jeho růžových květů stačí k tomu, aby se zvýšila aktivita mozkového systému GABA, který je zodpovědný za uvolnění těla a přípravu ke spánku.
Kozlík lékařský patří také mezi 12 nejlepších rostlin proti nespavosti. Používá se jako sedativum a pro léčbu úzkosti a je běžnou složkou v přípravcích propagovaných jako mírná sedativa a léky na nervové napětí a nespavost.
Nejenže kozlík lékařský hezky vypadá, ale výborně pomáhá lidem trpícím nespavostí dosáhnout kvalitnějšího spánku.
Gardénie
Stejně jako u jasmínu mají květy gardénie bílou barvou a nádhernou vůni – také mohou mít pozoruhodný uklidňující účinek při vdechování jejich vůně.
Studie z roku 2010, kterou provedli vědci z Heinrich Heine University v Düsseldorfu ukázala, že gardénie pomáhá tělu a mozku se uvolnit stejně účinně jako Valium.
Místo užívání pilulek na spaní zvažte umístění gardénie na noční stolek, aby vám terapeutická síla vůně pomohla se v ložnici uvolnit.
Aloe vera
Aloe vera je jednou ze zázračných rostlin přírody: gel pomáhá rychlému hojení ran a lepšímu zažívání a má mnoho dalších léčivých vlastností.
Jak se ukázalo, pořídit si samotnou rostlinu do ložnice je také dobrý nápad. Stejně jako tchýnin jazyk vydechuje aloe vera večer kyslík, takže je vzduch v ložnici čerstvější a čistší pro pohodlnější spánek. Navíc je velmi snadné o rostlinu pečovat, jelikož nevyžaduje časté zalévání ani jinou zvláštní péči, jako některé jiné rostliny.
Zelenec (chlorophytum comosum)
Zelenec je úžasný přírodní čistič vzduchu se schopností odstranit z něj škodlivý formaldehyd s překvapivou účinností.
Studie NASA ukázala, že je zelenec schopný odstranit až 90 procent formaldehydu ze vzduchu který jej obklopuje.
Pro čerstvější vzduch během spánku se tak vyplatí mít jeden či dva zelence na poličce v ložnici.
Gerbera
Gerbera sice vyžaduje větší péči než aloe vera nebo zelenec, ale její nádherné květy přináší radost do každé místnosti.
V noci navíc, zatímco spíte, vydechuje gerbera kyslík.
Jde o dokonalou rostlinu pro lidi trpící nespavostí, kteří chtějí oživit místnost a zároveň zvýšit úroveň kyslíku ve vzduchu v ložnici.
Břečťan popínavý (hedera helix)
Stejná studie NASA, která prokázala detoxikační účinky zelence, zjistila, že břečťan popínavý je prvotřídní čistič vzduchu, takže je vhodný pro zatuchlé ložnice.
Studie říká, že je díky svým vlastnostem vhodný pro alergiky.
Břečťan popínavý sice pomáhá čistit vzduch, ale je toxický po požití.
Pokud tedy máte děti či domácí mazlíčky, kteří by mohli pojídat listy, zvolte raději jinou rostlinu.
Lopatkovec (spathiphyllum)
Díky schopnosti odstranit z okolního vzduchu formaldehyd a benzen dokáže lopatkovec vyčistit vzduch a rovněž zvýšit vlhkost v místnosti, kde se nachází, až o 5 procent.
Jsou proto vhodné do suššího podnebí a navíc jsou o mnoho tišší než elektrické zvlhčovače vzduchu!
Jsou také nenáročné na péči, protože stačí zalévat v průměru jednou týdně.
zdrojový článek: www.homehealthyrecipes.com
zdroje: www.wju.edu www.ncbi.nlm.nih.gov www.wikipedia.org www.oxfordjournals.org www.aktuell.ruhr-uni-bochum.de
překlad: Siw
Buďte první kdo přidá komentář