Jak nesobeckost ovlivňuje náš sexuální život?

Evoluční psychologie dlouhá léta uvažuje nad tím, proč se lidé dokáží chovat nesobecky. Pokud je naše chování opravdu ovlivňováno „sobeckým genem“, s jehož teorií přišel Richard Dawkins, proč plýtváme časem a zdroji na pomoc cizím lidem?

eshop energie života nabízí


ZLATÉ KAPKY 50 ml

přetaktuje váš mozek

1491 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

REISHI prášek 100 g

prodlouží váš věk

249 Kč

ESPRESSO 250 g

100% arabica

199 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nový výzkum nabízí možnou odpověď: altruisté jsou ve skutečnosti odměňováni – lepším sexuálním životem.

KOTVIČNÍK FORTE 100 tob. extrakt 90% saponinů

Předchozí výzkum zjistil, že „altruisté jsou atraktivnější než egoisté, pokud jsou veškeré ostatní podmínky stejné,” píše tým vědců vedený kanadským psychologem Stevenem Arnockym. “Naše studie jako první poukazuje na fakt, že toto zjištění může znamenat úspěch i ve skutečném sexuálním životě.”

V publikaci British Journal of Psychology popisuje Arnocky a jeho kolegové z Nipissing University v Ontariu dvě studie. První studie se účastnilo 192 svobodných žen a 105 svobodných mužů mezi 16 a 33 lety.

Účastníci výzkumu, všichni Kanaďané, vyplnili podrobný dotazník, který se týkal jejich sexuální historie, současné sexuální aktivity a případných altruistických aktivit. U těchto otázek uváděli konkrétní příklady, jako například „pomohl jsem cizímu člověku vytáhnout auto ze sněhu“ nebo „daroval jsem krev“.

“I když byl brán v potaz věk a osobnost, uvedli muži, kteří pravidelně jednali nesobecky, vyšší celkový počet sexuálních partnerů či častější nezávazný sex,“ tvrdí vědci. Podle nich to znamená, že muži využívají altruistické chování „k přilákání partnerů pro krátkodobou kopulaci“ častěji než ženy.

Nuže dobrá, ale byly informace uvedené samotnými mužskými účastníky výzkumu přesným měřítkem jejich skutečného altruismu? Podobně strukturovaná druhá studie tuto otázku vyřešila tak, že informovala účastníky – 335 studentek a 189 studentů vysokých škol – o tom, že byli zařazeni do slosování o výhru 100 $. Účastníci poté byli dotázáni, zda by si peníze v případě výhry ponechali, nebo by její část věnovali na charitu dle svého výběru.

“Účastníci, kteří byli ochotni darovat potencionální peněžní výhru, uvedli vyšší celkový počet sexuálních partnerů, častější nezávazný sex a vyšší počet partnerů za poslední rok,“ uvádějí vědci. „Muži, kteří byli ochotni darovat výhru, také uvedli větší celkový počet vážných známostí,“ dodávají.

Proč je tedy nesobeckost sexy? Arnocky a jeho kolegové tvrdí, že altruistické chování je to, co biologové nazývají „drahým signálem“ – aktivita, která vyžaduje vyvinutí určitého úsilí, ale také dává na odiv atraktivní vlastnosti jedince potencionálním partnerům. Kdo by nechtěl hodného a štědrého partnera?


c6edfcf0d3ce37b39670fdf06d199f79 0 - Jak nesobeckost ovlivňuje náš sexuální život?

SAMOLEPKA 1 ks

ochrání vaši duši

89 Kč

4c855ac826067b9e5a7a85766f87bcd6 0 - Jak nesobeckost ovlivňuje náš sexuální život?

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

5f2188d25af3bccf4e7c875d73cb30e4 0 - Jak nesobeckost ovlivňuje náš sexuální život?

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

512ef79eee07124bf780134dc0f2399d 0 - Jak nesobeckost ovlivňuje náš sexuální život?

SCHIZANDRA 100 cps

posílí imunitu

349 Kč


Neexistuje žádný důkaz, že by si lidé byli vědomi této rovnice, nebo že by šlo o jedinou motivaci k altruistickému chování, ale z evolučního hlediska potřebují naše „sobecké geny“ dobře fungující společnost, aby mohly přežít a prosperovat. V takovém případě by odměna za chování, které pomáhá udržet pozitivní společenské prostředí během přírodního výběru, dávala smysl.

Svobodní lidé by tedy místo seznamovacích aplikací, jako je Tinder a podobně, mohli zkusit zvolit jinou strategii. Účast v dobrovolnických programech vám přinese radost, a navíc je to skvělý způsob jak si najít partnera.

zdrojový článek: www.psmag.com

zdroje: www.onlinelibrary.wiley.com, www.evp.sagepub.com

překlad: Siw


BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

GOTU KOLA FORTE

sladí hemisféry

799 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

CAIGUA 100 tob.

vyčistí cévy

359 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*