Letní průjem může potrápit každého z nás

Letní průjem dokáže celkem pěkně potrápit a během teplých dnů je doslova kritickým problémem, který může způsob až závažnou dehydrataci. Jak se proti němu bránit?

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Letní průjem může potrápit každého z nás.
Letní průjem může potrápit každého z nás. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Letní průjem je ve své podstatě způsoben změnou bakteriální rovnováhy v našich střevech. A to i v případě pokud konzumujeme stále stejné potraviny jako přes zimu.

Ayurvéda hovoří o takzvané změně dóš v našem těle. Tato změna způsobuje jiné chování metabolismu, látkové výměny, anabolismu i katabolismu tkání a v neposlední řadě i chování bakterií.

A právě změna chování bakterií způsobuje tyto problémy. Mezi příznaky letního průjmu můžeme zařadit křeče v břiše, horečku, zvracení či únavu.

Letní průjem a bakterie

Během teplých dní dochází k mnohem rychlejšímu rozložení řady potravin i množení bakterií. Na to řada lidí zapomíná.

Když konzumujeme potraviny během letních dnů, tak je u nich vyšší šance, že jsou již zkažené a nevhodné. Měli bychom si dávat pozor na jejich datum spotřeby.

Změna vnějších elementů okolo nás (větší nárůst ohně i vody) nás nutí ke změně životního stylu, který tyto nerovnosti opět dorovná. Co tedy dělat?

Vhodná prevence proti letním průjmům:

 • umývání rukou po toaletě a před jídlem
 • zákaz konzumace nemytých potravin
 • je nutné vždy používat čisté nádobí i příbory
 • je nutno konzumovat čerstvá neprošlá a nezávadná jídla
 • nejíme polosyrové či syrové mastně pokrmy (jídlo musíme vždy dovařit, dopéct nebo pořádně ugrilovat)
 • nebýt tolik akční a nepřehřívat se (uklidníme tím vnitřní pitta dóšu)
 • být více klidní jako tichá země a užívat pranajámu (posílíme váta dóšu a zklidníme kaphu)

Jelikož se bakterie množí a šíří lépe a rychleji v teplém prostředí, tak jsou výše zmíněné body spíše nutností. Experti na potraviny také doporučují věci uchovávat v ledničce, než je mít vytažené venku na kuchyňské lince či stole.

Způsoby prevence musíme určitě dodržovat, pokud průjmem již trpíme, ale přímá léčba to není. Jak si tedy poradit, pokud nás již průjem potkal?

Změna jídelníčku i přírodní způsob léčby

Pokud nás průjem již chytl, tak je ve velké míře potřeba tělu dodávat důležité tekutiny i minerály. Bez nich snadno dojde k dehydrataci, která je ještě více podpořena teplem během letních dní.

Odborníci proto radí vždy navýšit příjem tekutin. Nejlépe bychom měli užívat čistou pitnou vodu z vhodného nekontaminovaného zdroje.

Dalším krokem je následně uvedení své střevní mikroflóry do rovnováhy. Této rovnováhy můžeme dosáhnout užíváním probiotik, což jsou vlastně pro tělo prospěšné bakterie. Avšak bez změny jídelníčku nemusíme dosáhnout trvalého řešení.

Co tedy zařadit do jídelníčku?

 • miso
 • kysané zelí
 • tempeh
 • brynzu
 • kefír
 • kimchi

Akutní průjem zastavuje chlorella.


Každý taky může jako náhradu klasických probiotik z lékárny využít bio probiotické kaše. Tyto kaše kromě kvalitních prospěšných bakterií našemu tělu poskytnou i řadu vitamínu, minerálů, sacharidů a bílkovin. Což našemu tělu velice pomůže se s případným průjmem snadno vypořádat. Tyto kaše jsou velice chutné a v mnoha příchutích, takže je opravdu z čeho vybírat.

Závěrem

Vřele všem doporučujeme držet se výše zmíněných rad, opravdu dbát na vyšší pitný režim, změnu jídelníčku i zásady hygieny a skladování potravin. Letní průjem je opravdu nepříjemný, tak si jim nenechme zkazit pěkné léto.

Za energii života vám dobré trávení i léto přeje Jakub

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*