L-arginin: Aminokyselina na zpevnění těla

L-arginin je semi-esenciální aminokyselina, za jejíž výzkum tři američtí vědci v roce 1997 obdrželi Nobelovu cenu. L-arginin má příznivý vliv na krevní systém, jehož správná činnost ovlivňuje většinu procesů v těle. O této cenné aminokyselině se mluví především ve spojitosti s muži. Ale nejen pro ně je L-arginin nepostradatelný.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


L-arginin: Aminokyselina na zpevnění těla.
L-arginin: Aminokyselina na zpevnění těla. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem
REKLAMA
arginin - L-arginin: Aminokyselina na zpevnění těla

L-arginin získáváme z velké části ze stravy. Tuto aminokyselinu si tělo syntetizuje během močovinového cyklu v játrech a ledvinách. Přirozeným zdrojem L-argininu je například zelený hrášek, obiloviny, arašídy a lískové oříšky, sezamová a dýňová semínka či čokoláda. L arginin získaný z těchto zdrojů však není tak účinný, protože většina plodin obsahuje i mnoho balastních látek.

V případě potřeby si tělo dokáže L-arginin v menším množství samo vyrobit, a to z aminokyseliny L-ornitin. Avšak mimo případy, kdy organismus roste, dochází ke zvýšené tělesné námaze nebo probíhá nemoc.

A přitom právě při těchto stavech je L-arginin a jeho dostatek klíčový. Iniciuje totiž například uvolňování růstového hormonu z mozkového kmene, zvyšuje tvorbu leukocytů, kreatinu či oxidu dusnatého.

L arginin a jeho dostatek se projeví v celém těle

Oxid dusnatý vzniká prakticky v každé buňce organismu. Je to jeho přirozená součást. Zvýšené množství oxidu dusnatého v těle má příznivý vliv na řadu jeho funkcí.

Především má vliv na jeho výkonnost, a to nejen pohybovou, ale i sexuální. Díky L-argininu a tím zvýšené tvorbě oxidu dusnatého tak dochází k lepšímu prokrvení svalů, včetně těch pohlavních. L-arginin příznivě ovlivňuje erekci, zvyšuje počet a pohyblivost spermií.

Díky zvýšené průchodnosti cév dochází i k lepšímu přísunu živin a lepší regeneraci organismu. Pokud tedy sportovci provozující silový trénink mají dostatek L-argininu, tak se to zcela znatelně projeví na tvorbě svalové hmoty. Nejen, že se zrychlí její růst, ale díky nižší spotřebě kyslíku se pomaleji unaví. Navíc se zvýší i prokrvení periferních částí organismu.

L-arginin jako pomocník při léčbě obezity a cukrovky

Zlepšená průchodnost cév a zásobování kyslíkem má pozitivní vliv i na regulaci krevního tlaku a na dostatečné okysličení srdce i mozku. Důsledkem je tak snížené riziko hypertenze a zátěže srdečního svalu.

Co se týče již zmíněných živin, tak se L-arginin příznivě podílí na metabolismu sacharidů, snižuje množství podkožního tuku a pomáhá tak člověku udržovat si ideální váhu. Má tedy příznivý vliv na léčbu obezity a cukrovky 2. typu.

L-arginin se podílí i na správném fungování imunitního systému. Chrání totiž brzlík před rychlým stárnutím, stimuluje aktivitu bílých krvinek a zpomaluje růst nádorových buněk a bakterií.

REKLAMA
arginin - L-arginin: Aminokyselina na zpevnění těla
Nedostatek L-argininu přichází s věkem

Nedostatek L-argininu se může projevit úbytkem svalové hmoty a celkovým ochabnutím svalstva. Tento úbytek obzvláště přichází s rostoucím věkem, kdy se snižuje i výkonnost a buněčná energie těla. S věkem se projevuje i opotřebení těla. L-arginin, který si tělo vytvoří a získá ze stravy, již pak není dostačující.

Na scénu pak přichází doplňky stravy, které L-arginin tělu dodají a tím zmírní i další projevy stárnutí. Přísun L-argininu se však v případě již probíhající nemoci musí zvýšit. Užíváním pouze doporučené denní dávky by se neprojevil příznivý účinek této aminokyseliny.

Díky užívání L-argininu lze snížit i rizika spojená s onemocněními srdce. Zvýší se tak ochrana před ucpáním cév. Dostatek L-argininu se projeví i na zachování správné činnosti trávicího traktu, na dlouhodobé paměti a na již zmíněné snížené sexuální výkonnosti.

Dalším projevem nedostatečného množství L-argininu v těle můžou být špatně se hojící rány po úrazech a chirurgických zákrocích. S věkem může nedostatek L-argininu způsobovat i častější infekce a jejich pomalejší léčbu.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*