13 nejzdravějších semínek a oříšků

V mnoha kulturách jsou vyhledávanou přísadou do pokrmů, ale oblibu si získali i jako druh příjemného křupání. Řeč je o semínkách a oříšcích. Připravili jsme pro vás seznam nejoblíbenějších ořechů a semen ve smyslu prevence a efektivního boje proti civilizačním chorobám.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


V mnoha kulturách jsou vyhledávanou přísadou do pokrmů, ale oblibu si získali i jako druh příjemného křupání. Řeč je o semínkách a oříšcích. Připravili jsme pro vás seznam nejoblíbenějších ořechů a semen ve smyslu prevence a efektivního boje proti civilizačním chorobám.
foto: Pixabay
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Chia semínka

Chia semínka si získala popularitu díky množství pozitivním účinků na lidský organizmus.

Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které obsahují, jsou nezbytné pro správné fungování srdce a cév rovněž snižují hladinu cholesterolu v krvi a zamezují vzniku sraženin v cévách.

Konzumace těchto semínek se doporučuje z mnoha důvodů, pro zlepšení peristaltiky střev, pro štíhlou linii a podobně.

Pravidelné užívání těchto semínek se také doporučuje ženám v období klimakteria.

Vedle mnoha vitamínů a minerálů obsahují hojně vitamín B, který chrání tělo mimo jiné před kožními onemocněními.

Lněné semínko

Lněné semínko není třeba představovat. Většina z nás se s ním již setkala, protože bývá běžnou součástí čerstvého pečiva. Kromě zlepšení pohybu střev má však i další účinky. Lněné semínko obsahuje totiž fytoestrogen, který mimo jiné efektivně pomáhá bojovat proti rakovinnému bujení obzvláště pak s rakovinou prsu a rakovinou prostaty.

Vláknina, kterou lněné semínko obsahuje, pokrývá žaludeční sliznici, čímž pomáhá proti jejímu zánětu.

Jako každé semínko i lněné obsahuje množství omega 3 mastných kyselin a to až 2 gramy na jednu polévkovou lžíci. Tyto tuky mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém (pomáhají vašemu srdci) a na další tělní orgány.

Sezamová semínka

Svým složením sezamová semínka pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a pomáhat tak předcházet infarktu, mrtvici a poruchám funkce ledvin.

Takové množství antioxidantů, které sezamová semínka obsahují, nenajdete snad v žádné jiné potravině. Tyto látky jsou mimo jiné užitečné tím, že snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Vysoký podíl kvalitních olejů v těchto semínkách se podílí na zlepšení stavu kůže, nehtů a vlasů.

Takže příště, až budete přemýšlet, co sladkého si po obědě dát, neváhejte a sáhněte po tyčince halvy.

Dýňová semínka

Obsahují množství argininu. Tato aminokyselina napomáhá rozšiřovat krevní cévy. Tím se zlepšuje průtok krve v těle a zamezuje se nebezpečí vysokého krevního tlaku.

Navzdory tomu, že tato semena mají mnoho kalorií, obsahují také množství bílkovin, které tělo dokáže snadno zpracovat, čímž se normalizuje hladina krevního cukru.

Vysoké množství vitamínů A a E, díky nimž je pokožka elastická, vysvětluje, proč se dýňová semínka využívají i v kosmetickém průmyslu.

Mandle

Kromě toho, že výborně chutnají, pomáhají normalizovat hladinu lipidů v krvi a tím redukovat risk kardiovaskulárního onemocnění u pacientů s cukrovkou.

Mandle, stejně jako ostatní semena, obsahují množství tuků. Avšak svým složením snižují tuk ve vašem těle, pokud je budete konzumovat v rozumném množství pravidelně jako svačinku nebo jich několik schroupáte před obědem. Jsou skvělou alternativou oproti živočišným bílkovinám. Dávají pocit sytosti, takže snižují riziko přejídání.

Vlašská jádra

Vlašská jádra jsou nejen velmi populární součástí sladkého pečiva a originálních celozrnných chlebových bochníků, ale jsou hlavně velmi zdravá. Obsahují dlouhý seznam užitečných minerálů.

Jsou účinná v boji proti nemocem, které souvisí s věkem. Ne nadarmo vlašské jádro vypadá jako zmenšenina lidského mozku.

Tokoferol, který jádra obsahují, chrání muže proti rakovině prostaty.

Slunečnice

Slunečnicová semínka obsahují proteiny bohaté na síru, bílkoviny, které jsou dobré pro svalovou a kostní tkáň. Jsou rovněž účinným antioxidantem a mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. Možná jste nevěděli, že fungují rovněž jako prevence proti průduškovým a plicním infekcím.

Pistácie

Ve srovnání s jinými ořechy, obsahují pistácie mnohem méně tuku a kalorií, ale mají nejvyšší hladinu kyselin, draslíku a karotenoidů – látek, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

Pistácie konzumované jako občerstvení vám pomohou kontrolovat vaši váhu, protože nebudete cítit hlad. Ovšem pozor, míníme tím pistácie nepražené na oleji a hlavně nesolené. Ostatně toto pravidlo platí pro všechny ořechy a semínka.

Kešu

Kešu jsou ořechy, obsahující hodně železa, které je nezbytné v prevenci proti anémii (chudokrevnosti). Tyto oříšky jsou také velmi užitečné při normalizaci hladiny krevního cukru u osob s diabetem. Lidem, kteří často pracují intelektuálně, je můžeme jen vřele doporučit. Obsahují totiž fosfor a thiamin, což jsou látky, které pomáhají proti rychlé psychické únavě.

Protizánětlivý účinek kešu ořechů chrání tělo před chřipkou a pomáhá mu vybudovat si silnější imunitní systém.

Lísková jádra

Kdo by nemiloval lískové oříšky a hlavně čokolády, které je v sobě schovávají. Následující informace vám možná pomohou zdůvodnit si vaši lásku k nim.

Lísková jádra jsou velmi bohatá na vitamin B, který pomáhá udržovat vaše kosti a svaly silné a rovněž účinně udržují váš imunitní systém fit.

Přirozeně se vyskytující kyseliny v těchto ořeších blokují zvyšování hladiny cholesterolu v krvi a tím předcházejí vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Arašídy

Až budete příště přemýšlet, jak do sebe dostat více polyfenolu, zkuste si namazat arašídové máslo ráno k snídani na kousek chleba. Přidejte marmeládu a máte dezert hned z rána. Nevěříte? Vyzkoušejte!

Ptáte se, co že je to ten polyfenol? Jedná se o látku, která chrání buňky těla před škodlivými volnými radikály a rovněž pomáhá tělu udržet si déle mládí a vitalitu. A arašídy tuto látku samozřejmě obsahují.

Další látkou, kterou jádra podzemnice olejné obsahují, je kyselina linolová, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zabraňuje vzniku sklerózy.

Arašídy jsou pro vás dobré a jako občerstvení určitě lepší než smažené brambůrky. Zahání hlad a mohou vám nahradit jedno pravidelné jídlo. Ostatně jako většina ořechů.

Para ořechy

Díky vysokému množství vlákniny a jejím čistícím účinkům na střeva, zlepšují para ořechy trávení tuků. Navíc, selen, který obsahují, pomáhá tělu produkovat imunitní buňky, čímž nepřímo chrání tělo před onemocněním.

Nenasycené tuky, které se v para ořeších vyskytují, výrazně snižují hladinu cukru v krvi, chrání tělo před diabetem a aterosklerózou.

Pekany

U nás jsou tyto ořechy méně známé. Velmi se podobají našim vlašským ořechům, jen jsou protáhlejší a mají jemnější příchuť.

Tyto ořechy mají spoustu kalorií a proto nám také mohou dát spoustu energie. Vitamín E, který obsahují, nám pomáhá udržovat naši pokožku mladou a pružnou, ale rovněž nás chrání před účinky nadměrného slunečního záření.

Vitamin B, který pekany obsahují ve velkém množství, zlepšuje stav nehtů, a vlasů a udržuje naši dobrou náladu.

Chemické složení ořechů pomáhá regulovat hladinu testosteronu, je přísnosné pro reprodukční systém.

Závěr

Takže, ať už si vyberete jeden druh nebo směs uděláte jen dobře a pomůžete si udržet dobře fungující tělo.

Ještě jednou připomínáme, že většina ořechů má mnoho kalorií a je tedy dobré hlídat si jejich příjem, který by neměl přesáhnout 30 gramů za den. To se netýká veganů a lidí, preferující tzv. raw stravu. Jejich příjem se bude lišit a bude vyšší.

A nezapomeňte, že čerstvá jádra jsou lepší než pražená. Tradiční slané pochoutky obsahují příliš soli, která nadměrně zatěžuje ledviny. Jsou navíc pražené na oleji, což zvyšuje jejich kalorickou hodnotu. (zdroj: brightside.me)

Lenkita

REKLAMA

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*