Zavodnění těla dokáže pěkně potrápit. Jak mu předejít?

Voda je základní složkou lidského těla. Aby váš organismus fungoval, jak má, měl by obsahovat vodu z 50 až 60 procent. Pokud ale dojde k jeho zavodnění, stává se z vody spíš váš nepřítel. Z dlouhodobého hlediska má totiž zavodnění organismu negativní dopad hlavně na zdraví srdce a ledvin. Je nadbytečné hromadění vody v těle i váš problém? Prozradíme vám, jak mu předejdete.

REKLAMA

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Zavodnění těla dokáže pěkně potrápit. Jak mu předejít?
Zavodnění těla dokáže pěkně potrápit. Jak mu předejít? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Všimli jste si toho, že vám otékají nohy nejčastěji v oblasti kotníků, máte nateklé ruce a každé ráno vstáváte s napuchlým obličejem? Pokud se vám navíc špatně hubne, více se potíte, trápí vás celulitida na stehnech a hýždích a míváte nepříjemný pocit nafouklého břicha, něco je s vámi v nepořádku. Vašim hlavním problémem bude zavodnění.

V případě hromadění vody v těle však vodní hospodářství vašeho organismu nefunguje tak, jak by mělo. Jde o velký nápor na ledviny, které mají problém zvládat velký příval vody.

Příčiny zavodnění těla

Hromadění vody v těle má řadu příčin. Nejčastější příčinou zavodnění je nevhodný způsob stravování. Jestli pravidelně jíte polotovary, kupujete si hotová jídla s množstvím dochucovacích složek nebo si rádi dopřejete konzervované jídlo či uzeninu, je to špatně. Tyto potraviny obsahují nadměrné množství soli, která má na svědomí zadržování vody v těle.

Na zavodnění organismu má vliv také nedostatečný režim. V případě dehydratace si totiž vaše tělo dělá zásoby i z klasického příjmu tekutin. Pijte přitom pouze neperlivou vodu, vyhněte se kofeinovým nápojům. Hromadění vody v těle způsobuje také alkohol, proto jej také vyřaďte ze svého pitného režimu.

Zavodnění organismu jako příznak onemocnění

Když se vám v těle hromadí voda, neznamená to jenom, že dodržujete špatnou životosprávu. Příčinou zavodnění může být vaše nadváha či obezita, ale i vážnější zdravotní problém. A to například onemocnění jater, ledvin nebo srdce.

Je také možné, že trpíte poruchou lymfatického systému. Tekutina lymfa běžně proudí lymfatickými cévami přes lymfatické uzliny. V lidském těle koluje stejným způsobem jako krev. Lymfatický systém zajišťuje očistu těla od odpadních a jedovatých látek. Pokud ale lymfa zpomalí, nebo se dokonce zastaví, známkou tohoto problému jsou oteklé nohy, pocit nafouknutí nebo celulitida.

Hromadění vody v těle mají na svědomí i hormony

Zvlášť ženy trpí nepříjemným zavodněním v důsledku hormonálních změn a výkyvů. K zavodnění těla u nich dochází před menstruací, během těhotenství a také vlivem užívání hormonální antikoncepce. Voda v organismu se hromadí i v důsledku umělého podávání hormonů (např. před plánovaným umělým oplodněním), dále následkem úrazu či operace.

Jak předejít nadměrnému zavodnění organismu? Řiďte se těmito radami

Ať už je příčina hromadění vody ve vašem těle jakákoli, míru zavodnění svého organismu můžete snížit těmito způsoby.

Vyhněte se soli

Přestaňte solit. Vyhýbejte se instantním a smaženým jídlům, polotovarům a uzeninám.

Nekonzumujte ve velkém sladkosti

K zavodnění organismu dochází také při zpracování cukrů. Omezte proto příjem sladkostí, bílého pečiva, džusů a sladkých limonád.

Doplňte některé vitaminy a minerály

Zadržování vody v těle je způsobeno i nedostatkem draslíku a hořčíku, případě také vitaminu B6. Do své stravy proto zařaďte sušené ovoce, semena, ořechy, listovou zeleninu a libové maso, které tyto látky obsahují. Pomohou vám také přírodní doplňky stravy.

Pijte čistou, neperlivou vodou

Vyhněte se dehydrataci svého těla. Za den vypijte alespoň 1,5 litru čisté, neperlivé a neslazené vody. Ze svého pitného režimu zcela vyřaďte alkohol a kofeinové nápoje.

Pomohou vám speciální čaje

V případě zavodnění organismu si denně dopřejte dva až tři šálky zeleného čaje. V boji proti hromadění vody vám pomohou také čajové směsi určené k podpoře lymfatického systému nebo k odvodnění.

Pravidelně sportujte

Dejte se na pravidelnou pohybovou aktivitu. Ze začátku si vyberte méně náročné cvičení, při kterém je velmi důležité správné dýchání. Vhodné jsou pro vás procházky v přírodě, ale i jóga a plavání.

Pokuste se zhubnout

Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, je-li to ve vašich silách a možnostech, zhubněte.

Choďte na lymfomasáže

Prostřednictví lymfatických masáží opět rozproudíte ve svém těle lymfu. Zpravidla vás čeká cyklus celkem deseti lymfomasáží, které by měl provádět pouze vystudovaný odborník s praxí.

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


1 Comment

  1. Zdravím a souhlasím.řadím se mezi léčitele(ne šarlatány,velice často pomáhám zdarma),jsem bylinkář,pracují s energií a kyvadlem.a u hodně lidí, když přijdou s problémem,řeším právě pitný režim.je to na nich většinou vidět.a přiznávají se.a pak pokračujeme.a pokud začnou právě s pitným režimem,je to často 50% úspěchu nápravy problémů.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*