Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod

Kurkuma neboli indický šafrán se používá v kari koření, je příbuzná zázvoru a jde o jeden z nejzdravějších způsobů, jak do domácího jídla přidat chuť a barvu. Dokáže ulevit od řady problémů, počínaje potížemi s játry přes deprese až po kožní onemocnění.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod.
Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Kurkumin – extrakt z kurkumy. Jedná se o přírodní barvivo získávané extrakcí především z rostlin kurkumy dlouhé. Cena kurkuminu se díky složitější přípravě pohybuje v řádu několika set korun. Kurkumin má ale několik zdokumentovaných přínosů, které je nutné zmínit.

REKLAMA
kurkumin forte new - Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod

Níže uvádíme přehled zdokumentovaných zdravotních přínosů, které kurkuma může poskytnout.

Kurkuma dokáže zkrotit pálení žáhy a žaludeční nevolnost

Studie z roku 1989 zjistila, že doplňky stravy z kurkumy dokázaly potlačit pálení žáhy a zažívací potíže účinněji než placebo. Pravděpodobně proto, že kurkuma má protizánětlivé účinky, jak uvádí společnost Everyday Health.

Sloučenina v kurkumě může zabránit infarktům

Kurkumin je zodpovědný za světlou barvu, kterou kurkuma má. Kurkumin je také nositelem celé řady zdraví prospěšných účinků, které jsou tomuto koření připisovány. Studie z roku 2012 se soustředila na jednu konkrétní vlastnost kurkuminu: schopnost výtažku zabránit infarktu u pacientů s bypassem. Studie sledovala 121 pacientů, kteří mezi lety 2009 a 2011 podstoupili operaci bypassu. Polovina pacientů užívala kurkuminové kapsle tři dny před operací a pět dní poté, zatímco druhé polovině bylo podáváno placebo.

Agentura Reuters uvádí, že během pooperačního pobytu v nemocnici postihl infarkt 30 % pacientů ze skupiny, které bylo podáváno placebo, zatímco ve skupině užívající kurkuminové kapsle to bylo jen 13 %. Vědci poukazují na skutečnost, že ačkoliv se nejedná o náhražku léků, mohou antioxidační a protizánětlivé účinky kurkuminu přispívat ke snížení výskytu infarktů u pacientů s bypassem až o 65 %.

Kurkuma může zpozdit rozvoj cukrovky

Studie z roku 2012 zjistila, že kapsle s kurkuminem zpomalily příchod cukrovky typu 2 u lidí s prediabetem. Účastníkům studie byly devět měsíců podávány kapsle s kurkuminem nebo placebo. Po ukončení studie byla u více než 16 % účastníků užívajících placebo diagnostikována cukrovka typu 2. Ve skupině, která užívala kurkumin, nebyla cukrovka zjištěna u nikoho. Vědci opět přisuzují tyto výsledky protizánětlivým a antioxidačním účinkům, které kurkuma má.

Kurkuma může tělu pomoci v boji proti rakovině

REKLAMA
kurkumin forte new - Kurkuma: Šest doložených zdravotních výhod
Studie, které by zkoumaly tyto účinky u lidí, jsou pouze na samém počátku, avšak laboratorní studie a studie na zvířatech ukazují slibné účinky kurkuminu v boji proti rakovině. Kurkumin „ovlivňuje několik významných molekulárních drah, které jsou zapojeny do vývoje, růstu a šíření rakoviny,“ tvrdí Americká onkologická asociace. V laboratorním prostředí byl dokonce schopen ničit rakovinné buňky, zmenšovat nádory a posilovat účinky chemoterapie u zvířat.

Další sloučenina v kurkumě může chránit mozek

Účinky aromatického turmeronu či ar-turmeronu byly zkoumány podstatně méně než účinky kurkuminu. Přesto se jedná o stejně důležitou složkou jakou kurkuma má. V nedávné studii vědci zjistili, že ar-turmeron podporuje regeneraci kmenových buněk v mozku. Studie zkoumala účinek sloučeniny u myší na druhu kmenových buněk, které se nacházejí i v mozku dospělých lidí. Tyto kmenové buňky pomáhají při zotavování po neurodegenerativních onemocněních, jako jsou mrtvice nebo Alzheimerova choroba. Výsledky studie tak naznačují, že by tato sloučenina v budoucnu mohla být používána k léčbě těchto onemocnění.

Novější studie navazující na sérii výzkumů naznačuje, že kurkumin může zlepšit paměť u pacientů s Alzheimerem, díky široké škále možných nervových drah, jak je psáno v přezkoumání z roku 2008.

Kurkuma může zmírnit bolest kloubů

Bylo jednoznačně prokázáno, že kurkuma má protizánětlivé účinky, ačkoliv jeho přesné dráhy nebyly zatím zcela zmapovány. Tyto poznatky však vedly k řadě studií, které zkoumaly zdravotní výhody kurkumy u lidí trpících bolestmi kloubů nebo artritidou. Jedno z nejslibnějších zjištění bylo, že doplňky stravy, kde je obsažena kurkuma, měly u pacientů s osteoartritidou kolene stejný účinek jako ibuprofen.

Malé upozornění

Různé doplňky stravy mohou obsahovat různá množství účinných látek. Některé doplňky, včetně těch z kurkumy, se mohou vzájemně ovlivňovat s léky. Kurkuma může zpomalovat srážlivost krve, proto by ji neměli užívat lidé, kterým jsou již předepsány léky s podobnými účinky, jako jsou antikoagulanty. Jako u všech doplňků stravy může být vhodné se o jejich užívání předem poradit s lékařem. (zdroj: huffingtonpost.com)

zdroje: ncbi.nlm.nih.govncbi.nlm.nih.govcancer.orglivescience.com, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*