Slunečnicová semínka a jejich zdraví prospěšné účinky

Slunečnicová semínka – skvělá svačinka na hřišti i při dlouhém cestování. Tato rostlina původem ze Severní Ameriky se stala široce využívanou v kulturách po celém světě. Navzdory malé velikosti jsou slunečnicová semínka bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a esenciálních olejů. Nejenže jsou slunečnicová semínka skvělou svačinkou, ale nabízí i řadu zdraví prospěšných účinků.

REKLAMA

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Slunečnicová semínka a jejich zdraví prospěšné účinky.
Slunečnicová semínka a jejich zdraví prospěšné účinky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Podporují kardiovaskulární zdraví

Slunečnicová semínka obsahují dvě význačné živiny – vitamin E a kyselinu listovou. Obě tyto živiny mají účinky na naše kardiovaskulární zdraví.

Čtvrt šálku slunečnicových semínek obsahuje přes 60 % denní dávky vitaminu E. Tento nezbytný vitamin plní důležitou antioxidační funkci a vyvážená hladina vitaminu E byla navíc spojena s celkově nižším rizikem úmrtí v důsledku kardiovaskulárního onemocnění. (1) Vitamin E pomáhá neutralizovat volné radikály, čímž brání mozek a buněčné membrány před zarudnutím a otokem. Nenechte se mýlit, bylo dokázáno, že vitamin E pomáhá chránit před více než jedním vážným zdravotním rizikem. (2)

U kyseliny listové bylo navíc prokázáno, že svými účinky podporuje kardiovaskulární zdraví od narození do stáří. Metabolizuje homocystein, indikátor kardiovaskulárních problémů, do methioninu – esenciální aminokyseliny. Kyselina listová a esenciální mastné kyseliny, které se ve slunečnicových semínkách přirozeně vyskytují, byly spojeny s podporou kardiovaskulárního zdraví. (3)

Fytosteroly podporují zdravou hladinu cholesterolu

Slunečnicová semínka obsahují vysoké množství fytosterolů, jejichž fyzikální vlastnosti jsou podobné cholesterolu. V několika případech byly spojeny s podporou zdravé hladiny cholesterolu v krvi. (4, 5)

Kvalitní zdroj hořčíku

Nedostatek hořčíku může mít za následek různé zdravotní problémy, které ovlivňují kardiovaskulární, nervový a imunitní systém. Také svaly a kosterní systém vyžadují pro správnou funkci dostatek hořčíku. Homeopatičtí lékaři již řadu let používají hořčík pro podporu dýchacího ústrojí, srdečního zdraví a zmírnění příznaků PMS.

Čtvrt šálku slunečnicových semínek obsahuje více než 25 % doporučené denní dávky hořčíku. Nabízí tak ochranu mozku, srdce, svalů a mnoho dalšího!

Slunečnicová semínka podporují zdravou náladu

Hořčík ve slunečnicových semínkách má ještě jednu výhodu: podporuje zdravou náladu. Před více než sto lety byl síran hořečnatý podáván pacientům, kteří trpěli depresemi. Vzhledem k účinku a bezpečnosti šlo o dobrou volbu. Dnes hraje hořčík důležitou roli v homeopatických terapiích pro duševní zdraví. (6)

Obsahují selen: účinný antioxidant a vynikající prvek pro zdraví štítné žlázy

Slunečnicová semínka obsahují důležitou základní živinu – selen. Studie prokázaly, že hraje roli v antioxidační funkci a svými účinky pomáhá zmírnit zarudnutí a otoky v těle. Nedávno byla rovněž zjištěna jeho kritická role při metabolismu hormonů štítné žlázy. (7) Selen je také známý pro svou schopnost podporovat opravu DNA v poškozených buňkách. (8, 9)

Nejlepší způsob, jak si vychutnat slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou skvělou svačinkou. Je však důležité, aby zůstala zdravá. V obchodech se nachází mnoho druhů, které mohou být pražené či ochucené, a tudíž s vysokým obsahem soli.

Také nemusí být organické nebo geneticky nemodifikované – dvě věci, na které je třeba si dávat pozor.

Osobně mám rád naklíčená organická slunečnicová semínka. Jde o skvělou svačinku a hodí se i do salátu. Účinky slunečnicového semínka lze zažít i prostřednictvím slunečnicového másla. Je podobné arašídovému máslu, lze ho snadno doma připravit a je velmi dobře chutná.

zdrojový článek: www.globalhealingcenter.com

zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov/23897583 (1), www.ncbi.nlm.nih.gov/23919929 (2), www.ncbi.nlm.nih.gov/23798054 (3), www.ncbi.nlm.nih.gov/16302759 (4), www.ncbi.nlm.nih.gov/23165086 (5), www.ncbi.nlm.nih.gov/23950577 (6), www.ncbi.nlm.nih.gov/23955482 (7), www.ncbi.nlm.nih.gov/23959347 (8), www.ncbi.nlm.nih.gov/23977169 (9)

překlad: Siw

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*