Štěstí je naší volbou, dokázaly experimenty

Jedna z teorií v oblasti psychologického zkoumání naznačuje, že všichni máme pro štěstí určitý nastavovací bod, který do značné míry určuje naši celkovou pohodu. Kolem toho bodu oscilujeme nahoru a dolů – jsme šťastnější, když se stane něco pozitivního (a naopak) a poté se vracíme do rovnováhy.

REKLAMA

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Štěstí je naší volbou, dokázaly experimenty.
Štěstí je naší volbou, dokázaly experimenty.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Tento bod je však možné do jisté míry resetovat. Přestože naše obecná úroveň nálady a blahobytu je částečně určena faktory, jako je genetika a výchova, zhruba 40 procent našeho štěstí máme podle některých odborníků ve vlastních rukou, a rozsáhlý výzkum v oblasti pozitivní psychologie ukázal, že štěstí je volba, kterou může učinit každý. Jak řekl psycholog William James: „Největší objev každé generace je, že člověk může změnit svůj život tím, že změní svůj postoj.“

Následuje osm způsobů, pomocí kterých můžeme vlastní štěstí řídit.

Hlavně je nutné to zkusit

Trocha úsilí může mít na štěstí velký vliv. Dvě malé experimentální studie uveřejněné v Deníku pozitivní psychologie (Journal of Positive Psychology) zjistily, že už i samotná snaha může vést ke zlepšení nálady a pohody. V jedné studii poslouchali dvě skupiny studentů „veselou“ hudbu – jedna skupina měla pocit štěstí dosáhnout soustředěným úsilím, druhá skupina se neměla nijak aktivně snažit svou náladu měnit. Skupina, která se pokusila svou náladu zlepšit, toho po poslechu hudby úspěšně dosáhla.

Štěstí musí být váš priorita

Šťastní lidé si zvolili štěstí jako jeden ze svých nejdůležitějších cílů, říká psycholog Tom. G. Stevens, Ph.D., autor knihy You Can Choose to Be Happy (dosl. Štěstí si můžeme zvolit).

„Je nutné využívat příležitostí, které nás učiní šťastnějšími“ sdělil doktor Stevens webu WebMD. „Přeprogramujte například své názory a hodnoty. Naučte se jak lépe pracovat s vlastní osobou, jak s ostatními lidmi a v neposlední řadě také zapracujte na svých pracovních dovednostech. Nacházejte se na místech a kolem lidí, který vaše štěstí pravděpodobně zvýší. Nejšťastnější lidé a ti, kteří dosahují největšího růstu jsou ti, kteří staví pravdu a svůj osobní růst na přední pozice.“

Co nejvíce si vychutnávejte malé, pozitivní chvíle

Podle Ricka Hansona, neuropsychologa a autora knihy Hardwiring Hapiness (volně asi Jak naprogramovat štěstí), je naše mysl nastavena tak, aby hledala všechno špatné – podle něj se na něj lepí to špatné jako na suchý zip a to kladné z něj klouže jako po teflonu. Tato náchylnost k negativitě způsobuje, že na špatné zprávy reagujeme mnohem intenzivněji než na ty dobré. Je však možné to kompenzovat, abychom si místo tvorby špatných vzpomínek cenili těch miniaturních, pozitivních momentů.

„Mnoho lidí nevidí v každodenních událostech žádnou skrytou sílu“, řekl Hanson listu The Huffington Post. „Jsme obklopeni příležitostmi – trvají jen 10 nebo 20 sekund – kdy můžeme zaznamenat nějakou užitečnou zkušenost či zážitek, a poučit se z nich.“ Mnoho lidí to nedělá, i když může.“

- Štěstí je naší volbou, dokázaly experimentyVšímejte si

Za štěstím může být i něco tak prostého (a obtížného) jako je snažit se být více přítomni v okamžiku. Pozitivní účinky na pocit štěstí má podle některých také meditace – činnost, kterou může provozovat kdokoliv a kdekoliv, jen si stačí sednout a zklidnit mysl.

Profesor psychologie Richard Davidson z univerzity ve Wisconsinu při svém výzkumu přišel na to, která meditační cvičení mohou pomoci přesunout mozkovou aktivitu z pravé čelní oblasti mozku (deprese, úzkost a strach) doleva, která souvisí s pocity štěstí, vzrušení, radosti a bdělosti.

Úsměvem ke štěstí

Šťastnějšího pocitu můžeme dosáhnout i prostým úsměvem. Ve studii z roku 2011 provedené na státní univerzitě v Michiganu bylo zjištěno, že pracovníci, kteří se usmívali díky pozitivním myšlenkám měli také lepší náladu a lehčí abstinenční příznaky. Falešný úsměv na druhou stranu pak vedl k horším náladám a nutkání se stahovat z práce.

Buďte vděční

Pěstování vděčnosti je vědecky podloženým způsobem, jak zvýšit pocit štěstí, a je vše je to jen ve vašich rukou.

Vděční lidé si většinou cení malých radostí – které jsou dostupné většině lidí“, tvrdí zpráva v deníku Společenské chování a osobnost (Social Behavior and Personality).

Jděte za štěstím a najdete ho – spolu s úspěchem

Běžně se říká, že kdo jde za štěstím, ten ho taky dosáhne, ale výzkum možná prokázal pravý opak. Cesta za štěstím nevede jen za štěstím samotným, ale také za úspěchem, říká Shan Achor, autor knihy The Hapiness Advantage (Výhoda štěstí).

Během svého 12letého výzkumu štěstí na Harvardské univerzitě Achor zjistil, že pozitivní myšlení může zlepšit životní pohodu a výkony zaměstnanců na mnoha úrovních, od produktivity až po tvořivost nebo angažovanost.

„Pozitivně smýšlející lidé se lépe staví k výzvám“, napsal pro Harvard Business Review v roce 2012. „Říkám tomu výhoda štěstí, protože všechny obchodní výsledky jsou lepší, pokud se k nim člověk staví pozitivně naladěn.“

Dopřejte si štěstí

Bronnie Ware, zdravotní bratr specializující se na péči o lidi s omezeními, který již léta pracuje se seniory na smrtelných postelích, si všiml opakujícího se vzoru u svých pacientů na pokraji života: Litovali, že si nedovolili, aby byli šťastní.

Ware je autorem knihy The Top Five Regrets of the Dying (dosl. Pět největších výčitek umírajících), napsal na svém blogu pro Huffington Post:

Mnoho lidí si až do poslední chvíle neuvědomovalo, že štěstí je jejich volba. Zasekli se ve starých zvycích a návycích. Určité pohodlí plynoucí z pocitu toho, že všechno dobře znají, zabarvilo jejich pocity i fyzické životy. Strach ze změny způsobil, že předstíral před ostatními i před sebou samými, že jsou šťastní. Hluboko uvnitř si však přáli se pořádně zasmát a pustit do svého života trochu té pošetilosti… Život je volba. Je to VÁŠ život. Vybírejte si vědomě, vybírejte si moudře a vybírejte si upřímně. Vybírejte si štěstí.

Mějte soucit

Chcete zvýšit mozkovou kapacitu na štěstí? Zkuste meditovat o soucitu. Studie prováděné skenováním mozku francouzského mnicha Matthieu Ricarda zjistily, že když meditoval o láskyplné laskavosti, jeho mozek produkoval gamma vlny, což „nikdy předtím nebylo v literatuře o neurovědách uveřejněno“.  Ricard měl díky neuroplasticitě největší zaznamenanou kapacitu pro štěstí.

„Meditace není jen požehnáním pod mangovníkem, je to úplná změna ve vašem mozku, která tudíž změní i to, kým jste“, řekl Ricard listu New York Daily News. (zdroj: huffingtonpost.com)

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*