Lopuch je velmi účinný při léčbě skrofulózy, což je zánětlivé zduření podkožních mízních uzlin, zejména na krku, vedoucí k tvorbě abscesů, které se mohou provalit na kůži. Lopuch je obecně vhodný k eliminaci kožních vyrážek, ekzému, suché kůže a také lupénky.
Podobně jako kořen pampelišky, obsahuje lopuch vlákninu inulin a rovněž takzvaný "rostlinný" inzulín, což je polypeptid-p velmi podobný bovinnímu, tedy živočišnému inzulínu. Lopuch tak má blahodárný vliv na normalizaci hladiny krevního cukru a snížení cholesterolu. Navíc pomáhá při procesu hubnutí.
Tato hojně rozšířená rostlina dokáže ulevit při revmatických bolestech. V laboratorních podmínkách se podařilo zjistit, že lopuch je účinný vůči HIV.
Co se týče výživných látek, kořen lopuchu obsahuje minimálně sodíku a naproti tomu hodně draslíku. Tento zásadní prvek je důležitou složkou buněčných a tělních tekutin, které pomáhají kontrolovat srdeční frekvenci a krevní tlak.
V kořenu se dále nachází sice v nízkých hladinách, ale za to široké spektrum důležitých vitamínů. Včetně kyseliny listové, riboflavinu, pyridoxinu, niacinu, vitaminu E a vitaminu C. Kořen je rovněž "napumpovaný" některými cennými minerály – od železa, přes mangan a hořčík až po malé množství zinku, vápníku, selenu a fosforu.
Jak je vidět, lopuch působí sice nenápadně, ale za to má co nabídnout našemu zdraví. Takže příště, až půjdete na hory, stačí si vzít do batohu nějaké dlabátko a domů si třeba donesete hotový poklad.
Parádní lopuchové dloubání přeje amber
Buďte první kdo přidá komentář