Šest rostlin s vysokým obsahem kanabinoidů

Konopí není jedinou rostlinou, která obsahuje lékařsky přínosné kanabinoidy, i když právě díky této rostlině vědci poznali účinné terapeutické vlastnosti těchto sloučenin. Ve skutečnosti existuje několik rostlin, které jsou bohaté na kanabinoidy a prospívají endokanabinoidnímu systému, který pomáhá tělu zachovat vnitřní rovnováhu, či homeostázu, důležitou pro udržení optimálního zdraví.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Abychom rozšířili naše znalosti o kanabinoidech a endokanabinoidním systému, zkoumají vědci a botanici výskyt kanabinoidů v mnoha dalších rostlinách, které se používají jako přírodní léčiva. Níže energiezivota Banner3 - Šest rostlin s vysokým obsahem kanabinoidů uvádíme šest rostlin, u kterých byl zjištěn obsah kanabinoidů, nebo které ovlivňují endokanabinoidní systém, a některé jejich známé terapeutické účinky.

1. Třapatka – Echinacea

Echinacea je dobře známá pro svou schopnost pomáhat tělu bojovat s nachlazením. Používá se také ke zmírnění projevů úzkosti, únavy, migrény a artritidy. Echinacea se od konopí trochu liší, protože využívá kanabimimetika místo kanabinoidů k zapojení endokanabinoidního systému, konkrétně CB2 receptoru. Podobně jako THC v konopí jsou n-alkylamidy (NAA) v Echinacei odpovědné za regulaci imunitního systému, bolesti a zánětu.

2. Plamatka zelná – Acmella oleracea

Plamatka zelná, původem z amazonské oblasti, se používá k výrobě gelu utišujícího bolest. Podle studií Cambridgeské univerzity úspěšně blokuje receptory bolesti v nervových zakončeních. Sloučeniny v plamatce zelné se nazývají n-isobutylamidy a stejně jako další sloučeniny podobné kanabinoidům regulují bolest a zánět. Objevuje se v dentálních léčivech na problémy, jako jsou impaktované (zaklíněné) zuby moudrosti.

3. Helichrysum umbraculigerum

Tato sedmikráska pochází z Jižní Afriky a působí jako silný stabilizátor nálady a antidepresivum díky vysokému obsahu kanabigerolu (CBG), který se nachází i v rostlinách konopí.

Helichrysum zkoumal Giovanni Appendino, italský chemik zabývající se přírodními produkty.

Appendino představil výzkumné společnosti International Cannabinoid Research Society svůj objev, kdy zjistil, že rostliny vytvářejí sloučeniny podobné kanabinoidům, počínaje aromatickou kyselinou, které se liší od běžné biosyntetické cesty kanabinoidů.

Helichrysum se používá při afrických rituálních obřadech k tvorbě dýmu s možným psychotropním účinkem podobným ostatním kanabinoidům.

4. Jaterník – Radula marginata

Tato rostlina pochází z Nového Zélandu a obsahuje velké množství kyseliny perrottetinenické, která je nápadně podobná THC.

Předpokládá se, že se váže s receptory CB1 stejně jako THC, i když není známo, že by jaterník měl nějaké psychoaktivní účinky.

Je však známo, že pomáhá léčit bronchitidu a v historii byl používán pro zmírnění potíží se žlučníkem, játry a močovým měchýřem.

5. Kakaovník pravý – Theobroma cacao

Kakaovník má mnoho terapeutických vlastností a je znám jako silná, chutná superpotravina. Kakao působí na endokanabinoidní systém tak, že deaktivuje enzym FAAH, který běžně rozkládá endokanabinoid známý jako anandamid. A protože je anandamid znám jako přírodní verze THC v těle, způsobuje konzumace čokolády nárůst množství anandamidu v mozku, protože je enzym FAAH méně aktivní.

Výsledkem je stav podobný tomu, když lidé kouří konopí – obecný stav uvolněnosti a štěstí, i když účinek kakaa není ani zdaleka tak silný jako u THC. Vědci z Institutu neurověd v San Diegu dokázali podpořit tvrzení, že čokoláda obsahuje tři sloučeniny, které působí jako léčivé kanabinoidy.

6. Pepřovník černý – Piper nigrum

Pepřovník obsahuje beta-karyofylen (BCP), což je běžná molekula aroma neboli terpen, který se nachází v rostlinných esenciálních olejích a ve velkém množství i v pepřovníku černém. BCP působí jako kanabinoid a podobně jako jiné kanabinoidy rostlinného původu se váže s receptory CB2, takže redukuje zánět. Různé studie naznačují, že by BCP mohl být použit pro léčbu artritidy a osteoporózy a mohl by potencionálně zvýšit účinek některých léků proti rakovině.

zdrojový článek: www.wakingtimes.com

zdroje: www.beyondthc.com www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC2768535 www.telegraph.co.uk www.cpb.pharm.or.jp www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC2931553 www.sacredchocolate.com www.pnas.org www.ncbi.nlm.nih.gov/18053325

překlad: Siw

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*