Caigua – supervoják proti cholesterolu a nadváze

Další z obdivuhodných darů peruánské přírody má jméno Caigua. Je to silný, přirozený spalovač tuků. Cesta ke štíhlé postavě a normální hladině cholesterolu s Caiguou ubíhá mnohem snadněji.

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

249 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

799 Kč


Cévy vyčistí peruánský zázrak caigua.
Cévy vyčistí peruánský zázrak caigua.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Caigua nebo Caigui  je prastarou peruánskou rostlinou, rostoucí v teplém a vlhkém klimatu, známou již v kultuře Mocha. Její domorodé názvy jsou: caygua, caihua, cayhua, achojcha, quishiu, a v jazyku Quechua – achocha nebo achoccha česky ačokča.

Tato silně rozvětvená popínavá rostlina s elipsovitými listy dorůstá délky až 5 metrů. V nevelkých, nažloutlých květech ve tvaru kalicha, se tvoří lehce zploštělé plody, připomínající okurky se zaostřeným koncem. Plody dosahují délky až 20 cm, barvu mají tmavě zelenou až téměř bílou a nerovnoměrný povrch mají pokryt jemnými trny.

Obsahové látky: Dozrálé plody jsou bohaté na minerální látky, pektiny, vlákninu, bílkoviny, uhlovodany a tukové složky. Obsahují také kyselinu galakturonovou, dihydroxitriptamin, pryskyřici, minerální látky (fosfor), vitamíny – hlavně B a C, lipoproteiny a steroidní látky: β-sitosterol a jeho 3-β-D-glukosid.

V Peru je Caigua všeobecně uznávána jako potravina s nízkými kalorickými, ale vysokými zdravotními hodnotami.

Popularitu si získala především jako „specialista” na cholesterol, protože bioaktivní substance, které se v ní nachází, mají pozitivní vliv na metabolizmus tuků.

Snižují hladinu „zlého” cholesterolu LDL, odpovědného za sklerotické změny cév, a současně zvyšují hladinu „dobrého” cholesterolu HDL.

Díky těmto vlastnostem je Caigua využívána k prevenci arteriosklerózy, neboť čistí cévy a tepny od usazenin a tím pomáhá předejít srdečním a oběhovým chorobám. Mimo to podporuje léčbu vysokého krevního tlaku a cukrovky.

Všechny části Caigua jsou zdravé. Mletá semena, užívaná na lačno, pomáhají k odstranění cizopasníků, odvar z nich je užíván ke snížení krevního tlaku. Syrová šťáva se užívá při zánětech uší jako vnější obklad. Také plody a listy působí protizánětlivě a po rozdrcení se používají jako obklady na znečištěnou nebo infikovanou pokožku. Syrové nebo vařené plody pomáhají při cukrovce a oběhových potížích. Působí také proti bolesti, a protizánětlivě v případech onemocnění dýchacích cest a také při kloubních onemocněních. Mladé listy a větvičky mohou sloužit jako hodnotná zelenina a kořeny se používají k čištění zubů.

Caigua se používá jak surová, tak i vařená

Plody, očištěné od semen, se plní masem, rybami nebo sýrem a zapékají. Je možno je i nakládat jako okurky anebo užívat ve formě prášku.

Složky obsažené v Caigua jsou dokonalým regulátorem metabolizmu sacharidů a tuků. Významnou mírou snižují jejich hladinu díky donucení organizmu ke spalování rezerv. Pomáhají tak k účinnému snižování hmotnosti u osob s nadváhou, bez narušení rovnováhy.

Příznivý zdravotní účinek této rostliny byl analyzován a potvrzen množstvím výzkumů a testů. Byly provedeny hlavně v Peru, domovině Caigua a díky nim tato rostlina získává stále větší uznání jako zdravá potravina.

Například jeden z výzkumů, provedený a zadokumentovaný v roce 1995 Gustavo F. Gonzalesem a kol. na Universidad Peruana Cayetano Heredia, (UPCH) w Limie vykázal, že po 12 týdnech podávání šesti kapslí (po 200 mg) denně došlo ke snížení hladiny LDL cholesterolu o 23% a zvýšení hladiny HDL cholesterolu o 42%

Výsledky výzkumů také ukazují, že dávka 1-2 g denně zpráškované Caigua snižuje hladinu cholesterolu,

 • čistí stěny tepen a žil od usazenin cholesterolu, pomáhá při chorobách oběhu krve
 • pomáhá předejít arterioskleróze, srdečním onemocněním, brání tvorbě křečových žil působí jako prevence srdečního infarktu
 • čistí krev
 • snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá jeho stabilizaci
 • redukuje nadváhu, metabilizuje tuky a je cennou pomocí v redukčních dietách
 • pomáhá při zachování správné tělesné hmotnosti
 • redukuje celulitis
 • snižuje hladinu krevního cukru, působí jako prevence cukrovky a pomáhá při jejím léčení
 • pomáhá překonávat problémy vyvolané špatnými stravovacími návyky
 • působí proti bolesti a je užívaná při trávících problémech (žaludečních a střevních)
 • díky protizánětlivému působení pomáhá předcházet revmatickým změnám kloubů
 • podporuje léčbu roztroušené sklerózy
 • zpomaluje procesy stárnutí buněk, omlazuje organizmus a pomáhá při uchování zdraví.

Je na místě i dodat, že v Peru je Caigua společně s Hercampuri a Sacha Inchi užívána jako „omlazovač” organizmu a k redukci nadváhy a celulitu.

V pěstování této cenné rostliny je Peru na prvním místě, přestože s ohledem na její rostoucí popularitu je v současnosti Caigua pěstována i v jiných částech Jižní i Střední Ameriky.

zdroj: Institut tradiční peruánské medicíny

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

799 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*