Mozkoví paraziti se dostali do mozku ještěrčích embryí

Vědci nevylučují, že přenos parazitů může probíhat také u jiných druhů, včetně člověka.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Mozkoví paraziti se dostali do mozku ještěrčích embryí.
Mozkoví paraziti se dostali do mozku ještěrčích embryí. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nově nalezený druh parazitických hlístic se zarývá do mozku ještěrčích embryí dlouho před jejich vylíhnutím. Jak se však mozkoví paraziti do teprve vznikajících ještěrčích mozků dostanou? Překvapivá nová studie ukázala, že se vkrádají do vaječníků ještěrčí matky.

Hlístice, které parazitují na savcích, mohou někdy přejít z matky na potomky placentou v děloze. Nebo až po narození mateřským mlékem, uvedli autoři studie v článku, který bude uveřejněn v květnovém čísle časopisu The American Naturalist.

Až dosud však nikdo netušil, že mozkoví paraziti se přenášejí matky na potomka také u plazů. Důkazy naznačují, že zvířata kladoucí vejce, jako například ještěrky, jsou méně náchylná k určitému způsobu přenosu parazitů.

Objev červů v ještěrčích embryích však dokazuje, že plazí vejce nejsou tak neproniknutelná, jak by se mohlo zdát.

Mozkoví paraziti se přenášejí z matky na potomky

“Zkoumala jsem už mnoho ještěrčích vajíček. Ale když jsem viděla, že se v mozku embrya něco hýbe, byla jsem v šoku,” uvedla v prohlášení Nathalie Feiner, evoluční bioložka na Univerzitě Lund ve Švédsku. Při studiu běžného evropského druhu ještěrky Podarcis muralis Feiner a její kolegové rutinně pitvají a zkoumají vyvíjející se ještěrčí embrya. Většina z nich je přitom bez červů. Ukázalo se však, že jedna populace těchto ještěrek z Pyrenejí je plná hlístic.

Vědci byli zvědaví, odkud se červi vzali, A proto zkoumali ještěrčí matky, přičemž našli hlístice v jejich vaječnících. Tito mozkoví paraziti obvykle napadají ještěrčí střeva. Jenže autoři předpokládají, že tento nově nalezený druh se přizpůsobil k životu v reprodukčním systému samic. Červi z vaječníků pronikají do embryí vyvíjejících se ještěrek. Vstupují do jejich mozků ještě dřív, než se kolem embrya utvoří tvrdá vaječná skořápka.

Vědci umožnili několika infikovaným ještěrčím embryím dosáhnout zralosti. Poznamenávají, že “infikovaná ještěrčí embrya se vyvíjejí normálně a líhnou se s hlísticemi v mozku.” Po vylíhnutí se zvířata zdají být navzdory mozkovým parazitům zdravá. Vědci je však dále nestudovali. Takže nevědí, jak mohou červi ovlivnit jejich zdraví a chování v dospělosti, dodávají autoři.

“Rádi bychom zjistili, zda je tento vertikální přenos (mezi matkou a embryem) jedinečný jen pro hlístice, které jsme našli u těchto běžných ještěrek, nebo k tomu dochází i u jiných druhů,” řekla Feiner. “Chceme také zjistit, zda červi v mozku ovlivňují chování ještěrky.” (zdroj: livescience.com)

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*