Je čaj matcha opravdu tak zdravý?

Zdá se, že do matchy se zbláznil celý svět a dnes ji najdeme úplně všude, od latte po brownies. Podíváme se, zda se do zelené mánie vyplatí zapojit.

eshop energie života nabízí


REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

CORDYCEPS FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Co je to matcha?

Matcha jsou na prach rozdrcené lístky zeleného čaje používaného při tradičních japonských čajových obřadech. Podle zenového kněze z 8. století Eisaie, který ji do Japonska přinesl, je matcha „tím nejlepším duševním i medicínských lékařským prostředkem, díky kterému je život plnější a úplnější“.

Jaké má zdravotní přínosy?

Matcha obsahuje malé množství různých vitaminů a minerálů, ale je nejvzácnější kvůli vysokému obsahu polyfenolových sloučenin zvaných katechiny, což je typ antioxidantu. Jelikož se matcha drtí z celých čajových lístků, obsah katechinu v ní je vyšší než v běžném zeleném čaji, který je připravován luhováním lístků, jež jsou poté vyhozeny. Podle jedné studie matcha v porovnání s běžným zeleným čajem obsahuje 3× více katechinů zvaných EGCG (epigalokatechin galát), což je antioxidant spojovaný s příznivými účinky vůči rakovině, virům a srdečním chorobám.

matcha - Je čaj matcha opravdu tak zdravý?Různé studie naznačují, že tyto katechiny mohou mít kladné zdravotní účinky, chybí však důkazy. Podle amerického National Cancer Institute bylo od roku 2006 publikováno více než 50 epidemiologických studií, které zkoumaly konzumaci čaje a riziko výskytu rakoviny. „Výsledky těchto studií byly často nejednotné,“ tvrdí, „ale některé z nich spojují konzumaci čaje se sníženým rizikem výskytu rakoviny tlustého střeva, prsu, vaječníků, prostaty a plic.“

Jiná studie publikovaná v časopisu American Journal of Clinical Nutrition naznačuje, že matcha může souviset s úbytkem váhy a vědci na závěr uvádějí, že šálek zeleného čaje „může být užitečný prevenci a léčení chorob souvisejících s životním stylem, hlavně obezity“. Další klinické testy naznačují, že matcha může urychlovat fyzické zotavení po cvičení, posilovat sílu buněk a imunitu. A díky malému obsahu kofeinu (asi 24–39 mg na šálek) matcha podle fanoušků přináší stav „klidné bdělosti“ bez nervozity způsobované kávou.

Ústav National Cancer Institute poukazuje na to, že potenciální zdravotní přínosy závisí na způsobu přípravy a konzumace matchy. Tvrdí, že ledová matcha a jiné již hotové nápoje z matchy jsou stále populárnější, neobsahují stejné množství klíčových živin jako ručně připravený čaj. Přidáním dalších přísad pak dále dochází ke snižování těchto přínosů. To znamená, že latte z matchy, smoothie nebo brownies nejsou ani zdaleka tak zdravé, jako pořádný šálek čaje. Mnoho lidí však charakteristickou chuť zeleného čaje považují za vynikající samu o sobě.

Jak připravovat matchu

Rob Comins, vlastník dorsetské společnosti Comins Tea House, která obchoduje s čajem, potvrzuje, že v posledních několika letech je o matchu zvýšený zájem. Nevadí mu, že zákazníci mají zmrzlinu či lanýže z matchy stejně rádi jako čaj, protože věří, že je to dobrý způsob, jak přijít na její charakteristickou chuť. „Zvětšuje to povědomí o matche v její nejčistší podobě a vyvolává zájem o japonský zelený čaj obecně,“ říká. „Lidi pak často tento druh čaje zkoumají podrobněji.“

matcha - Je čaj matcha opravdu tak zdravý?Naléhá na konzumenty, aby kupovali kvalitní matchu pěstovanou ve venkovských oblastech, protože rostliny vystavené znečištění mohou pohlcovat olovo. Ceny se značně liší dle kvality. Prvotřídní matchou neplýtvejte na vaření, protože ta se může pohybovat od 400–1000 Kč za 40 g, zatímco matcha na vaření, která je vhodnější do koláčů a zákusků, stojí kolem 200 Kč.

Chcete-li matchu připravit tradičním japonským způsobem, odměřte čaj do ohřáté čajové misky (nazývající se čawan) pomocí ohnuté bambusové lžíce (čašaku). Přijde horkou, nikoliv však vařící vodu (asi 70 °C) a poté ji našlehejte speciálním štětečkem (časen).

Comins říká, že právě tento poslední krok dodává matche její hedvábně jemnou chuť, a udělalo by mu radost, pokud by tímto způsobem matchu připravovalo více lidí.

„U kvalitního čaje je samotný obřad stejně důležitý, jako čaj samotný,“ říká. „Pokud matchu konzumujeme v latte nebo smoothie, ztratí se celý proces sezení, pozorování přípravy a vychutnání si konečného výsledku.“

originální text: telegraph.co.uk

překlad: Lukáš Kucharczyk


REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

CORDYCEPS FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

199 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*