Klanopraška čínská působí na játra i proti stresu

V tradiční čínské medicíně se klanopraška cení pro svou čchi, životní sílu nebo energii, která je vlastní všem živým tvorům. Předpokládá se, že má pozitivní vliv na několik meridiánů neboli energetických drah v těle, včetně srdce, plic a ledvin.

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Klanopraška čínská působí na játra i proti stresu.
Klanopraška čínská působí na játra i proti stresu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Klanopraška čínská neboli Schizandra je dřevitá liána s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými bělavými květy. V jejích fialovo-červených bobulích se mísí pět chutí: sladká, slaná, hořká, štiplavá a kyselá. Semena bobule Schizandra obsahují lignanty. Jedná se o látky, které mohou mít příznivé účinky na zdraví.

Klanopraška obvykle neslouží jako potrava. Pro léčebné účely se však používá již po generace v celé Asii a Rusku.

REKLAMA
schizandra399 - Klanopraška čínská působí na játra i proti stresu

Jaké jsou formy klanoprašky?

Schisandriny A, B a C jsou bioaktivní chemické sloučeniny. Získávají se z bobulí rostliny klanoprašky. Lze je užívat jako prášek, tablety nebo v tekuté podobě.

Klanopraška se užívá na celou řadu zdravotních problémů. Vědecká data ze studií na zvířatech a lidech naznačují, že klanopraška může pomáhat při léčbě některých onemocnění a chorob. Mezi ně patří:

Alzheimerova choroba

Studie z roku 2017 zjistila, že Schisandrin B má příznivý, pozitivní účinek na Alzheimerovu chorobu. Výzkumníci zjistili, že to bylo způsobeno schopností Schisandrinu B blokovat tvorbu nadbytečných amyloidních beta peptidů v mozku. Tyto peptidy jsou jednou ze složek zodpovědných za tvorbu amyloidního plaku, látky nacházející se v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou.

Jiná studie uvádí, že přípravek Schisandrin B může být účinný proti Alzheimerově i Parkinsonově chorobě. Je to způsobeno jeho protizánětlivým neuroprotektivním účinkem na mikrogliové buňky v mozku.

Onemocnění jater

Studie na zvířatech z roku 2013 zjistila, že pyl extrahovaný z klanoprašky měl silný antioxidační účinek proti toxickému poškození jater u myší. Schisandrin C byl účinný proti poškození jater u lidí s akutní i chronickou hepatitidou.

Nealkoholová tuková choroba jater (NAFLD) může být důsledkem četných onemocnění jater, jako je hepatitida a cirhóza. Při NAFLD obsahují játra více mastných kyselin a zánětlivých ložisek. Výzkumníci zjistili, že Schisandrin B snižuje u myší obsah těchto mastných kyselin a působí také jako antioxidant a protizánětlivá látka.

Než však bude možné stanovit dávkování a dobu léčby, je nutné provést další studie na lidech.

Menopauza

Studie z roku 2016 analyzovala účinky extraktu klanoprašky na ženy s menopauzálními příznaky. Studie sledovala 36 žen v menopauze po dobu jednoho roku. Výzkumníci zjistili, že klanopraška je účinná při zmírňování některých příznaků menopauzy. Mezi tyto příznaky patřily návaly horka, pocení a bušení srdce.

Deprese

Jiná nedávná studie na zvířatech zjistila, že extrakt klanoprašky má u myší antidepresivní účinek. Tato zjištění potvrdila i další studie na myších, řízená stejným vedoucím výzkumníkem. Žádné rozsáhlé studie klanoprašky a jejího možného účinku na depresi u lidí však zatím neproběhly.

Stres

Klanopraška může mít adaptogenní vlastnosti. To znamená, že je schopna pomoci tělu odolat následkům úzkosti a stresu a navíc posílit jeho obranyschopnost proti nemocem.

Existují nějaké vedlejší účinky a rizika?

Je důležité nepřekračovat doporučené dávkování klanoprašk.

Příliš vysoké dávky mohou vyvolat příznaky žaludečních potíží jako je pálení žáhy. Z tohoto důvodu nemusí být klanopraška vhodná pro osoby se žaludečními vředy, gastroezofageálním refluxem (GERD) nebo hyperchlorhydrií (zvýšené množství žaludeční kyseliny). Klanopraška může také způsobit sníženou chuť k jídlu.

Klanopraška nemusí být vhodná pro těhotné nebo kojící ženy. Než začnete přípravek užívat, poraďte se o jeho použití se svým lékařem.

U některých lidí může také způsobit alergické reakce jako je svědění nebo kožní vyrážka.

Shrnutí

Klanopraška má dlouhou historii lékařského využití po celé Asii a Rusku. Může být účinná proti několika onemocněním, včetně hepatitidy a Alzheimerovy choroby.

I když existují četné studie na zvířatech, jež naznačují, že by klanopraška mohla být prospěšná při léčbě deprese, je třeba tyto závěry dále zkoumat prostřednictvím studií na lidech, než ji bude možné pro tento účel doporučit.

Klanopraška není vhodná pro každého. Těhotné nebo kojící ženy a osoby s žaludečními potížemi, jako je GERD, by neměly klanoprašku bez souhlasu svého lékaře užívat. Aby se předešlo nežádoucím účinkům, je důležité tuto látku užívat v přiměřeném množství. (zdroj: healthline.com)

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*