Sluch se s věkem zhoršuje, jak se proti tomu bránit?

Sluch je smysl, o kterém lidé přesně nevědí, jak funguje. Co ale víme je, že o něj s věkem pomalu přicházíme. Rodíme se totiž s daným počtem sluchových buněk, jejichž počet se postupně s věkem snižuje.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč


Sluch se s věkem zhoršuje, jak se proti tomu bránit?
Sluch se s věkem zhoršuje, jak se proti tomu bránit? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sluch nám funguje neustále a nikdy se nevypíná. Postupem času se přirozeně snižuje naše sluchová ostrost a snižuje se rozsah frekvencí, které slyšíme. U někoho to může být díky genetice rychlejší, ale především záleží na našem životním stylu. Tedy, jak moc dobře o svůj sluch pečujeme.

Opotřebení sluchu se rapidně zvýší, když svůj sluch nadměrně zatěžujeme. A to především častým a dlouhodobým pobytem v hlučném prostředí včetně poslouchání hlasité hudby, apod. Taktéž sluch nadměrně zatěžujeme, pokud kouříme nebo jsme často v zakouřeném prostředí. Mnohé studie prokázaly, že kouř má negativní vliv na sluchový nerv.

Hygiena uší by tedy neměla spočívat jenom v jejich správném čištění a ochraně před poraněním či infekcí. Ale také bychom měli dodržovat pravidelný pobyt v tichém a čistém prostředí. Může se jednat například o příjemné procházky v přírodě, které když spojíme s pohybem, můžou zásadně přispět ke správnému fungování našeho sluchu.

Sluch a jeho kvalita přímo souvisí s dostatečným prokrvením

Náš sluch totiž funguje správně, pokud je dostatečně zásoben krví. A právě díky pohybu se prokrvení sluchového orgánu včetně celého těla zvyšuje. Správné prokrvení však souvisí nejen s pohybem, ale i s kvalitní stravou.

Caigua čistí cévy od usazenin.

Nekvalitní strava nám totiž zanáší stěny tepen tukovými látkami. Tepny se tak zúží, sníží se průtok krve a zhorší se prokrvení i výživa buněk. Zhoršení prokrvení centrální nervové soustavy pak může mít za následek zhoršení našeho sluchu.

V naší stravě bychom se tedy měli vyhýbat nadbytečné konzumaci vysokoenergetických jídel. Často se totiž jimi přejídáme a naše tělo zatěžujeme přebytečnou nekvalitní energií. Vyhýbat bychom se měli především nekvalitním rafinovaným tukům a přemíře rafinovaných sladkostí a cukru. Metabolismus, který je totiž založen na této vysokoenergetické a nekvalitní stravě, má pak tendenci energii hromadit a objevují se civilizační nemoci jako je obezita a diabetes 2. typu, které se zhoršeným prokrvením souvisí.

Kyselina listová pomáhá zachovat kvalitu našeho sluchu

Podpořit správnou funkci krevního systému a podpořit tak i kvalitu našeho sluchu, můžeme díky stravě bohaté na vlákninu, kvalitní tuky, nerafinované sacharidy a na látky, které nám pomáhají regulovat metabolismus tuků a sacharidů. Důležité je, aby naše strava obsahovala vitamíny skupiny B, které souvisí s dostatečným prokrvením a fungováním našeho sluchu.

Především si musíme hlídat dostatek vitamínu B9,  nebo-li kyselinu listovou, která výrazně pomáhá zachovat kvalitu našeho sluchu. Souvisí totiž s udržováním normální krvetvorby. Tento vitamín najdeme v listové zelenině, ve kvalitních vejcích, v celozrnných obilovinách, v ořeších či v kvasnicích. Podobně jako další vitamíny skupiny B, a to především vitamín B1 a B12.

Správné fungování sluchu můžeme podpořit i pravidelným užíváním ginkgo biloba. Ginkgo totiž pomáhá prokrvovat a rozšiřovat cévy.  Podporuje tak správnou funkci mozku, paměti, kardiovaskulárního systému, normální funkci očí a uší. Osvědčil se i při hluchotě způsobené nedostatečným průtokem krve ke sluchovým nervům či při chronickém pískání v uších.

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*