L-tryptofan: Aminokyselina dobré nálady a spánku

L tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou si tělo neumí vyrobit samo. Je proto velice důležité přijímat tuto výchozí látku pro tvorbu neurohormonů ze stravy. A to v dostatečném množství a formě. L tryptofan je totiž důležitý i pro tvorbu řady enzymů a vitamínu B3.

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


L-tryptofan: Aminokyselina dobré nálady a kvalitního spánku
L-tryptofan: Aminokyselina dobré nálady a kvalitního spánku. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

L-tryptofan je životně nezbytná aminokyselina, která je důležitá pro každou buňku v těle. L-tryptofan si tělo neumí vyrobit samo. Do těla se tato aminokyselina dostane pomocí bílkovin, které se dále štěpí.

Tělo však nedokáže nárazově přijmout velké množství aminokyselin. Proto je potřeba aminokyseliny včetně L-tryptofanu přijímat ve stravě pravidelně. Výhodou je, že je obsažen v řadě potravin, avšak ne všechny mohou být jeho dostatečným a kvalitním zdrojem. Cena l tryptofanu forte není nijak vysoká. Při jeho užívání je ale nutné dbát na jeho dávkování, nebo se předem poradit s lékařem.

Nedostatek L-tryptofanu má vliv na náš spánek

Nedostatečný příjem či vstřebání L-tryptofanu může způsobit v těle nedostatek serotoninu nazývaného též jako hormon štěstí. L-tryptofan je totiž jediný stavební kámen, ze kterého se serotonin za přítomnosti vitamínu B6 v mozku vytváří.

L-tryptofan díky serotoninu úzce souvisí i s dalším neurohormonem, a to je melatonin. Melatonin totiž vzniká během noci chemickou přeměnou ze serotoninu. Při nedostatku serotoninu, vzniká i nedostatek melatoninu, který má pak přímou souvislost s kvalitou spánku a regeneračními procesy probíhajícími v noci.

Nedostatek L-tryptofanu a tedy nízká hladina serotoninu a melatoninu pak může způsobit:

  • vnitřní neklid, strach a stres
  • úzkosti, napětí, nervozitu, změny nálad a chování
  • poruchy usínání a spánku, plytký spánek
  • deprese, schizofrenii, maniodepresivní psychózu
  • v některých případech ovlivňuje vznik i průběh migrény

Vstřebání L-tryptofanu ze stravy souvisí s dostatečnou funkcí žaludku, která se s věkem snižuje. S věkem totiž dochází ke snížení aktivity trávicích šťáv, což způsobí, že se L-tryptofan nedostane do krve. Proto i s věkem a s případnými projevy nedostatku serotoninu je vhodné začít tuto aminokyselinu doplňovat.

Špatným vstřebáváním L-tryptofanu však mohou trpět i mladí lidé při onemocněních trávicího ústrojí či při pravidelné konzumaci alkoholu.

L-tryptofan má přirozené sedativní účinky

Dostatek L-tryptofanu pomáhá našemu tělu správně odpočívat. Jsme klidní a vyrovnaní. To může souviset i s přirozeným sedativním l tryptofan účinkem. Člověk si tak udržuje psychické uvolnění a nemá tendence sahat po řadě škodlivých a návykových látkách. Proto je označován jako přírodní antidepresivum a pomáhá zvládat i abstinenční příznaky při odvykacích kúrách.

S jeho dostatkem pak dokážeme lépe zvládat stres a tím i případné nutkání se přejídat nekvalitní stravou, když máme nedostatek energie. Tato aminokyselina navíc snižuje chuť na sacharidy a tím pomáhá se závislostí na cukru.

L-tryptofan taky nepřímo ovlivňuje správnou srdeční činnost, kvalitu pokožky a spolupůsobí při tvorbě energie v buňkách. A to díky vitamínu B3, který si z L-tryptofanu umí tělo vyrobit.

Denně bychom měli přijmout 1-1,5 g L-tryptofanu. To se nám podaří, když budeme denně konzumovat banány, spirulinu a mořské řasy. I pravidelná konzumace sezamových semínek, mandlí a kešu oříšků podpoří dostatečný denní přísun L-tryptofanu.

V případě potřeby lze L-tryptofan získat díky doplňkům stravy. Je potřeba si ale hlídat množství. Při předávkování totiž může dojít k vyvolání migrény, poškození jater či hnití v tlustém střevu. Doplňkově nesmí L-tryptofan užívat lidé trpící rakovinou či nedostatečnou funkcí jater a ledvin. Taktéž lidé léčeni psychiatrem či neurologem by konzumaci doplňkového L-tryptofanu měli předem konzultovat.

Darina

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč


4 Comments

  1. Dobrý den a nemá ten tryptofan vedlejší účinky serotoninovej syndrom třeba?nebo něco jiného ?

    • Pokud nebudete dlouhodobě překračovat doporučené dávkování, není důvod k obavám.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*