Luštěniny, které vás stojí málo času. A navíc dobře chutnají

Luštěniny jsou cenné pro svůj výživový obsah. Aby ale tělu byly opravdu k užitku, tak je potřeba umět luštěniny správně připravit. Takové dlouhé vaření luštěnin ale nikoho moc nebaví. Existují však luštěniny, které jsou v tomto výjimkou.

eshop energie života nabízí


MACA 100 tob.

vyladí hormony

149 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

ŠKORNICE 10:1 20g

nahradí viagru

399 Kč

MANDLE NATURAL 250 g

doplní nutné živiny

129 Kč


Luštěniny, které vás stojí málo času. A navíc dobře chutnají.
Luštěniny, které vás stojí málo času. A navíc dobře chutnají.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Luštěniny všeobecně bohužel potřebují před svou konzumací řádnou péči a přípravu. Je to především proto, že je chrání inhibitory enzymů a kyselina fytová. Tyto látky umožňují, aby luštěniny dlouho vydržely a mohli jsme je uskladnit.

Proto před každou přípravou je potřeba luštěniny řádně namočit

Tímto namočením právě dojde k neutralizaci ochranných látek, které našemu tělu neprospívají. Pro zvýšení účinnosti je dobré do namočených luštěnin přidat citrónovou šťávu.

Namáčení by ale mělo probíhat minimálně 24 hodin. Díky tomu se i výrazně zkrátí doba vaření. Celkový čas vaření však ovlivňuje i způsob, jakým luštěniny vaříme. Konkrétně záleží na tom, v čem se vaří. Při vaření se tedy zaměřte na:

  1. Druh použitého nádobí – použitím litinového nádobí si zkrátíte dobu vaření a ušetříte i peníze za elektřinu či plyn.
  2. Tekutinu, ve které vaříte – po namočení vždy luštěniny zbavte původní vody a i během vaření můžete vodu několikrát vyměnit.

Během vaření nezapomínejte sbírat na povrch vystouplou pěnu. V ní se totiž shromažďují nečistoty. Takováto péče zajistí, že luštěniny budou zcela stravitelné a že všechny živiny budou dobře vstřebatelné.

Některé luštěniny ale takovou péči mohou oželet

Jednou z takových luštěnin je červená čočka. Tato čočka nepotřebuje předem dlouhé namáčení. V podstatě stačí, když ji před vařením pořádně propláchneme. Díky tomu, že se ale opravdu rychle uvaří, se červená čočka hodí především do polévek.

FAZOLE ADZUKI 200 g

Lze ji ale připravit i jako čočku na husto. Tím, že se dá dobře rozvařit, tak není potřeba ji pak dohušťovat. A taky lze červenou čočku využít jako základ do placiček. Například v takové Indii jsou velice známé placky z rýže a čočky zelené.

Zelená čočka je podobně jako čočka červená drobounká. Ale oproti té červené si i po vaření umí zachovat tvar a obsahuje velké množství fosforu. Proto se právě dětem doporučuje zelenou čočku podávat.

Nejen čočka může oželet převeliké vaření

Tak třeba z fazolí je na přípravu skvělá fazole adzuki nebo mungo fazolky. Jako jedny z mála je není potřeba vařit. Je ale vhodné je předem řádně namočit. Pokud se vám navíc podaří je dostatečně nechat naklíčit, tak si znásobíte obsažené živiny.


37ea2967f8e1a7b6d91a5f18a23020f2 0 - Luštěniny, které vás stojí málo času. A navíc dobře chutnají

CHIA semínka 1 kg

zrychlí metabolismus

99 Kč

03b6b10faf61186289b300d318001911 0 - Luštěniny, které vás stojí málo času. A navíc dobře chutnají

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

nakopne vaše hormony

393 Kč

85be084f21a69f57593f15e2cee6a4ca 0 - Luštěniny, které vás stojí málo času. A navíc dobře chutnají

REISHI FORTE

prodlouží váš věk

799 Kč

5841025d1e2b1f4eb98dd1fb894d92df 0 - Luštěniny, které vás stojí málo času. A navíc dobře chutnají

MONOATOM PLATINA

probudí vyšší energii

1851 Kč


Mungo fazolky ale konzumujte především v letním období. Svou povahou totiž tělo přirozeně ochlazují a hodí se tudíž do nejednoho letního salátu. Jakékoliv luštěniny, které necháte před vařením naklíčit, vašemu tělo jen prospějí. Třeba takový zelený hrách je na klíčení báječný a navíc se pak i rychle uvaří.

Luštěniny vždy vhodně kombinujte. Synergické jsou s mnoha druhy koření a kyselými potravinami. Proto do luštěninových polévek a kaší směle opět přidejte trochu citrónové šťávy či šťávu z kyselého zelí.

Darina

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*