
Luštěniny všeobecně bohužel potřebují před svou konzumací řádnou péči a přípravu. Je to především proto, že je chrání inhibitory enzymů a kyselina fytová. Tyto látky umožňují, aby luštěniny dlouho vydržely a mohli jsme je uskladnit.
Proto před každou přípravou je potřeba luštěniny řádně namočit
Tímto namočením právě dojde k neutralizaci ochranných látek, které našemu tělu neprospívají. Pro zvýšení účinnosti je dobré do namočených luštěnin přidat citrónovou šťávu.
Namáčení by ale mělo probíhat minimálně 24 hodin. Díky tomu se i výrazně zkrátí doba vaření. Celkový čas vaření však ovlivňuje i způsob, jakým luštěniny vaříme. Konkrétně záleží na tom, v čem se vaří. Při vaření se tedy zaměřte na:
- Druh použitého nádobí – použitím litinového nádobí si zkrátíte dobu vaření a ušetříte i peníze za elektřinu či plyn.
- Tekutinu, ve které vaříte – po namočení vždy luštěniny zbavte původní vody a i během vaření můžete vodu několikrát vyměnit.
Během vaření nezapomínejte sbírat na povrch vystouplou pěnu. V ní se totiž shromažďují nečistoty. Takováto péče zajistí, že luštěniny budou zcela stravitelné a že všechny živiny budou dobře vstřebatelné.
Některé luštěniny ale takovou péči mohou oželet
Jednou z takových luštěnin je červená čočka. Tato čočka nepotřebuje předem dlouhé namáčení. V podstatě stačí, když ji před vařením pořádně propláchneme. Díky tomu, že se ale opravdu rychle uvaří, se červená čočka hodí především do polévek.
Lze ji ale připravit i jako čočku na husto. Tím, že se dá dobře rozvařit, tak není potřeba ji pak dohušťovat. A taky lze červenou čočku využít jako základ do placiček. Například v takové Indii jsou velice známé placky z rýže a čočky zelené.
Zelená čočka je podobně jako čočka červená drobounká. Ale oproti té červené si i po vaření umí zachovat tvar a obsahuje velké množství fosforu. Proto se právě dětem doporučuje zelenou čočku podávat.
Nejen čočka může oželet převeliké vaření
Tak třeba z fazolí je na přípravu skvělá fazole adzuki nebo mungo fazolky. Jako jedny z mála je není potřeba vařit. Je ale vhodné je předem řádně namočit. Pokud se vám navíc podaří je dostatečně nechat naklíčit, tak si znásobíte obsažené živiny.
Mungo fazolky ale konzumujte především v letním období. Svou povahou totiž tělo přirozeně ochlazují a hodí se tudíž do nejednoho letního salátu. Jakékoliv luštěniny, které necháte před vařením naklíčit, vašemu tělo jen prospějí. Třeba takový zelený hrách je na klíčení báječný a navíc se pak i rychle uvaří.
Luštěniny vždy vhodně kombinujte. Synergické jsou s mnoha druhy koření a kyselými potravinami. Proto do luštěninových polévek a kaší směle opět přidejte trochu citrónové šťávy či šťávu z kyselého zelí.
Buďte první kdo přidá komentář