Smažená jídla – proč je vyřadit z jídelníčku

Smažená jídla připravená za vysokých teplot v nekvalitních tucích jsou pokrmy, za které platíme vysokou cenu. Je pravda, že smažení je rychlejší než vaření, ale tato rychlost se sebou nese značná zdravotní rizika.

eshop energie života nabízí


KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

41 Kč

ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč


Smažená jídla - proč je na 100% vyřadit z našeho jídelníčku.
Smažená jídla - proč je na 100% vyřadit z našeho jídelníčku.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Smažená jídla by měla být pro běžného konzumenta absolutním tabu. A úplnou neznámou by měla být pro děti a mladé lidi, kteří jsou ve vývoji. Smažená jídla jsou populární díky rychlosti přípravy a tučné chuti, kterou přináší.

CAIGUA 100 tob.

To že je nám tučná chuť blízká má své opodstatnění. V naší stravě jsou totiž tuky velice význačné a nelze je všechny házet do jednoho pytle s nápisem špatné. Aby však byly dobré, tak je velice důležité dbát na jejich kvalitu a množství, v jakém je přijímáme.

A právě smažená jídla dobré tuky zcela jistě neobsahují. Kvůli rychlosti přípravy a vysokým teplotám, které jsou základem smažení, dochází k jejich znehodnocení. V podstatě se pro naše tělo stávají nejedlými.

Tělo pak musí vynaložit mnoho sil, vitamínů, minerálů a enzymů ze svých zásob, aby bylo schopné se s takovou tuky nasáklou stravou poprat. Příležitostné podlehnutí takové stravě lze u zdravého jedince tolerovat. Smažená jídla se však nemohou stát pravidelnou součástí našeho jídelníčku.

I tuky vhodné na smažení nedělají smažená jídla lepší

Je známo, že ale existují tuky, které se na smažení hodí. Především se jedná o tuky, které obsahují nasycené mastné kyseliny. Nejznámější je v tomto sádlo či kokosový olej, které lze opravdu vyšším teplotám vystavit.

Rizikem však je to, že se při smažení a obzvláště při fritování použije nadměrné množství těchto tuků. Je to i proto, že potraviny určené na smažení mají tendenci tento tuk značně pohlcovat. Smažená jídla a jejich konzumace pak představují reálné riziko, že člověk přijme značně vyšší množství již znehodnocených nasycených mastných kyselin.

Vysoká konzumace těchto mastných kyselin může mít pak nepříznivý dopad na hladinu cholesterolu a zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění. A co teprve taková, nadváha, obezita či celulitida. Zplodiny vzniklé při smažení se pak krásně usazují v našem těle a způsobují další zdravotní problémy.

Zapomeňte smažit na slunečnicovém či řepkovém oleji

Existují ale i tuky, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, jejichž příjem je pro naše tělo cennější. Neznamená to ale, že smažení v tucích, které tyto nenasycené mastné kyseliny obsahují, je pro člověka lepší. I když například olivový olej lze podle jistých studií vystavit teplotám až do 200 °C – 220°C a nebude docházet k jeho přepalování.


800e6c05a81be8654738abb4bbf89aa2 0 - Smažená jídla - proč je vyřadit z jídelníčku

GARCINIA 100 g

sníží hmotnost

149 Kč

06dcc63d1babcf9e5f20ff456a918f13 0 - Smažená jídla - proč je vyřadit z jídelníčku

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

eac7439b82dd04c10f9079c6d04524dc 0 - Smažená jídla - proč je vyřadit z jídelníčku

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

18d9186982eb4789b1e623d60552b63d 0 - Smažená jídla - proč je vyřadit z jídelníčku

KOTVIČNÍK plody 250 g

nakopne vaše hormony

699 Kč


Rizikem u olejů s nenasycenými mastnými kyselinami jako je například olej řepkový či slunečnicový je fakt, že jsou již od počátku velmi nekvalitní. Tyto oleje se totiž vyrábí způsobem, kdy jsou ve výsledku velmi nestabilní a musí se upravovat a dezodorizovat tak, aby bylo možné je vůbec umístit na regály supermarketů.

Pokud chcete udělat význačný krok směrem ke zdraví, tak rozhodně na tyto oleje zapomeňte. I když je řepkový olej hodnotným zdrojem vitamínu E, tak ten běžně dostupný za pár kaček se získává rafinací a tím už je od počátku pro tělo škodlivý.

Pokud však narazíte na slunečnicový olej připravený lisováním za studena, tak ten si určitě vyberte. Okusíte a zažijete nepřekonatelnou chuť slunečnicových semínek, která se s chutí běžného slunečnicového oleje vůbec nedá srovnat. Ale zapomeňte na to, že na tomto oleji budete smažit. To stejné i u extra panenského olivového oleje, který je jeden z nejkvalitnějších zdrojů řady pro tělo prospěšných enzymů.

Smažení nahraďte pečením a vařením v troubě

Příjemnou tučnou chuť si můžete dopřát a nemusíte jíst nekvalitní smažená jídla, která jsou plná rakovinotvorných látek. Tyto látky například hojně vznikají při smažení brambor.

Zkuste místo smažení zvolit pečení a vaření v troubě . Tyto způsoby přípravy jsou založené na pomalé úpravě potravy za nízkých teplot. Díky nim si potrava zachová význačné množství živin, odstraní nevhodné látky a udělá jídlo stravitelnější.

Vystačíte s minimálním množstvím přidaného tuku a tím šetříte i peněženku. Můžete tak použít i oleje jako je kokosový a olivový, které si stále zachovají svůj výživový potenciál. Navíc v nezničené podobě pomáhá například kokosový olej právě redukci váhy a zvyšuje hladinu příznivě působícího HDL-cholesterolu a snižuje poměr LDL a HDL cholesterolu. A to díky obsahu nasycených mastných kyselin jako je kyselina laurová, kaprylová a kaprová.

Darina


KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zkrásní pokožku

149 Kč

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč

GREPOVÉ JÁDRO 20 g

vybudí imunitu

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*