
Poruchy spánku trápí až 40 procent dospělých lidí. Jde zpravidla o časté problémy, které se však negativně odrážejí na kvalitě života. Pokud má určitá spánková porucha déletrvající charakter, může být příčinou dalších zdravotních komplikací, které se týkají jak fyzické, tak psychické schránky.
Nejčastější poruchy spánku: Nespavost a zhoršené usínání
Co si představit pod poruchou spánku? Jde o jev, kvůli kterému se spánek odchyluje od normálu a tímto způsobem zhoršuje svou kvalitu. Nejčastější poruchou spánku je nespavost neboli insomnie, během níž je snížená kvalita či délka spánku.
Jako poruchy spánku označujeme rovněž zhoršené usínání nebo parasomnii neboli narušení spánku. Za výše uvedené problémy mohou nejčastěji stres, změna prostředí, životní styl, nedostatek fyzické aktivity, onemocnění nebo špatný psychický stav.
Mluvení ze spaní neboli somnilogie
Mezi časté poruchy spánku patří také mluvení ze spaní neboli somnilogie. Tento spánkový problém však nepředstavuje nic závažného. Větší problémy spíše dělá spolunocležníkům, které může noční povídání vyrušovat ze spaní.
Také za mluvení ze spánku může nejčastěji stres, přepracování, napětí, horečka, nezdravý životní styl nebo užívání některých léků. Somnilogie se objevuje až u 80 procent populace dospělé a děti nevyjímaje. Dochází k ním zpravidla v hluboké fázi spánku a člověk, který mluví ze spaní, si to, co říkal, ráno nepamatuje.
Tipy, jak léčit poruchy spánku
Jak se zbavit problémů ze spánkem? Nesahejte hned po klasických lécích, zvolte raději přírodní cestu. Co vám rozhodně přinese úlevu?
1. Změňte svůj denní režim
Chcete-li, aby byly poruchy spánku minulostí, změňte nejprve svůj denní režim. V průběhu dne buďte aktivní a alespoň jednu hodinu denně se věnujte intenzivnější pohybové aktivitě. Při problémech se spánkem je pro vás vhodná rovněž jóga nebo meditace, kterou zkuste propojit také s aromaterapií.
Přes den se dále snažte dodržovat pitný režim a vyvarujte se emočně vypjatým situacím. Právě napětí a stres by vaše poruchy spánku ještě zhoršily.
2. Začněte žít zdravěji
Boj proti spánkovým problémům úzce souvisí také se změnou životního stylu. Omezte proto na minimum pití alkoholu a kouření cigaret. Jestliže se těchto neřestí nedokážete vzdát, nekouřit a nepít alkohol byste měli nejméně dvě hodiny před spaním.
Alespoň 6 hodin před spaním si rovněž nedávejte kofeinové nápoje, jako je káva, černý čaj nebo cola. Večer se rovněž vyhýbejte těžkým a tučným pokrmům. Při problémech se spánkem zkuste navíc svůj jídelníček přes den výrazně odlehčit – vyřaďte z něj vše těžké, tučné, mastné, kořeněné a smažené, zapomeňte rovněž na konzervovaná jídla a polotovary, a jezte naopak více ovoce a zeleniny.
3. Naordinujte si správnou spánkovou hygienu
Při problémech se spánkem je podstatná také správná spánková hygiena. Naučte se usínat v dobře vyvětrané, tiché a dokonale zatemněné místnosti. Pořiďte si kvalitní matraci a rošt, což vám zajistí lepší usínání i spánek. Snažte se rovněž chodit spát a vstávat ve stejný čas.
4. Na poruchy spánku vám pomohou bylinky a přírodní přípravky
Při poruchách spánku pomáhá zejména pravidelné užívání kozlíku lékařského, který vás navíc zbaví stresu a psychického i fyzického napětí. Díky kozlíku se vám bude lépe usínat a také zatočíte s nespavostí. Máte-li spánkové obtíže, obraťte se rovněž na chmel otáčivý, který má uklidňující účinky. Vyzkoušet přímo můžete také kombinaci chmelu a kozlíku.
Lepší spánek vám dále zajistí ženšen, levandule lékařská, heřmánek lékařský nebo ašvaganda. Z doplňků stravy vám přijde vhod hořčík nebo esenciální aminokyselina L-tryptofan.
Buďte první kdo přidá komentář