Aminokyselina L-carnitin zpomaluje stárnutí

S karnitinem už mám dlouhou zkušenost – psal jsem o jeho zdravotních přínosech již v zcela prvním vydání časopisu Health & Healing v srpnu roku 1991. Tehdy jsme o tomto doplňku stravy věděli jen to, že pomáhá s angínou, srdeční činností a toleranci cvičení u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a srdečním selháním. S postupným výzkumem během let jsem ho přidal do několika dalších léčebných protokolů.

eshop energie života nabízí


CAIGUA 100 g

vyčistí cévy

199 Kč

SCHIZANDRA 100 g

posílí imunitu

249 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zkrásní vaši pokožku

199 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nyní však L-karnitin doporučuji svým pacientům více a více, protože nedávné studie ukázaly, že pokud starší lidé užívají tento bezpečný, finančně nenáročný výživový doplněk, dochází u nich ke zvýšení fyzické a duševní energie a výdrže. Snižuje únavu, svalovou ztrátu a zlepšuje mozkové funkce.

Dva klíčové přínosy L-karnitinu: Energie a zdravé stárnutí

Karnitin je aminokyselina, která se tvoří v játrech a ledvinách. Je koncentrována v metabolicky nejaktivnějších orgánech, tedy mozku, srdci a svalech. Její hlavní funkcí je přenos mastných kyselin do mitochondrií v buňkách, kde se spalují na energii.

Mladí, zdraví lidé si dokážou veškerý potřebný karnitin vytvářet sami. Může však docházet k jeho úbytku v důsledku onemocnění ledvin a jater, genetických vad, kyseliny valproové (léku na epilepsii), rakoviny a také s přibývajícím věkem.

L- CARNITIN + zelený čaj, chrom 60 tablet

Zhoršování fungování mitochondrií je jednou z důležitých příčin úbytku energie spojeného se stárnutím. Karnitin hraje zásadní roli ve zvyšování tvorby energie. Není tedy žádným překvapením, že nedostatek této aminokyseliny je spojován s únavou, ztrátou svalové hmoty a přibýváním tělesného tuku, duševním a fyzickým zpomalením a křehkostí.

Nasnadě je tedy otázka. Je možné, aby doplnění karnitinu výživovými doplňky oddálilo či zvrátilo některé z nepříznivých účinků stárnutí?

S L-karnitinem přidáte do kroku

Klinické testy doplňkového L-karnitinu přinášejí opakované pozitivní výsledky. Zejména pak u studovaných subjektů ve starším věku a těch, u kterých byl zjištěn karnitinu nedostatek. Výzkumníci sledovali míru fyzické a duševní únavy, schopnost cvičit a zlepšení tělesné stavby. Uvedu příklad.

Italští výzkumníci našli muže a ženy ve věku přes 100 let, kteří se snadno unavovali s omezenou silou a pohybem. Denně jim začali podávat buď 2 gramy L-karnitinu nebo placebo. Po šesti měsících nedošlo u skupiny, které bylo podáváno placebo, k žádným významným změnám. Ti, kteří však brali L-karnitin, nabrali v průměru asi 3,8 kg svalové hmoty a ztratili 1,8 kg tukové tkáně. Došlo ke zlepšení fyzické výdrže a v běžném testu paměti došlo ke zlepšení v průměru o čtyři body na stupnici 0–30.

Proto jsem tedy zdravotními přínosy L-karnitinu tak nadšen. Pokud může dojít k tak markantnímu zlepšení u stoletého člověka, jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby začali L-karnitin užívat v 60 či 70 letech, kdy ho rapidně začíná ubývat.


9c028f662cbe688f0722fdf4c364b99b 0 - Aminokyselina L-carnitin zpomaluje stárnutí

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

01fbbebb32fd3f664d39be0cd0579021 0 - Aminokyselina L-carnitin zpomaluje stárnutí

GOTU KOLA FORTE

sladí hemisféry

799 Kč

b72b1ec22896f0131aa2520f737c02ab 0 - Aminokyselina L-carnitin zpomaluje stárnutí

GOTU KOLA 10:1 20g

sladí hemisféry

199 Kč

66af4733025d6ab3d9a5858a0ab52b0f 0 - Aminokyselina L-carnitin zpomaluje stárnutí

CORDYCEPS 100 kapslí

posílí zevnitř

499 Kč


L-karnitin mimořádně zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému

V naší společnosti dáváme L-karnitin všem pacientům s kardiovaskulárním onemocněním. Jeho účinnost byla potvrzena meta analýzou publikovanou nedávno v časopisu Mayo Clinic Proceedings. Vědci analyzovali 13 studií kontrolovaných placebem, kterých se zúčastnilo 3629 pacientů, u nichž se dříve vyskytl infarkt. V porovnání s placebem L-karnitin omezil anginu pectoris o 40 %, nebezpečnou komorovou arytmii o 65 % a smrt o 27 %.

Věda nesporně prokázala, že L-karnitin je mimořádně bezpečný. Ba co více, je jedním z nejlepších doplňků stravy pro léčbu kardiovaskulárních potíží.

Další zdravotní přínosy L-karnitinu

L-karnitin je často považován za podpůrný prostředek hubnutí. Ačkoliv rozhodně zlepšuje tělesnou stavbu u starších lidí, mnoho studií mladších jedinců již není tak kladných. Nejspíše proto, že ti už mají optimální zásobu karnitinu. Může však zlepšit výdrž a kapacitu pro cvičení u všech věkových skupin díky zvýšení hladiny karnitinu ve svalech a zlepšení energetického metabolismu. L-karnitin není v žádném případě magickým všelékem, ale pokud má člověk vůli pravidelně cvičit, může pomoci.

L- CARNITIN + zelený čaj, chrom 60 tablet
Mezi další přínosy L-karnitinu patří zlepšení paměti u starších lidí a zpomalení postupu Alzheimerovy choroby. Vytváří totiž důležitý neurotransmiter, který výrazně zpomaluje rozvoj demence. Obě jeho formy zvyšují tvorbu energie v mitochondriích a dodávají ji mozkovým buňkám, které jí mají nedostatek.

Pacientům s rakovinou by L-karnitin pravděpodobně pomohl také. Většina lidí, která si prošla chemoterapií či ozařováním, říká, že jsou po nich značně unavení. Navíc k tomu všemu může přispívat také pokročilá fáze onemocnění asociované s kachexií čili ztrátu hmotnosti a svalové hmoty a nízká hladina karnitinu. L-karnitin není forma léčby rakoviny, ale mohl by snížit únavu a zlepšit kvalitu života, což bohatě stačí jako důvod, proč ho užívat.

Mezi další přínosy L-karnitinu patří zmírnění chronického únavového syndromu, diabetické neuropatie, chronické ischemické choroby dolních končetin, inzulinové odolnosti a cukrovky 2. typu, onemocnění ledvin a dialýzy, mužské neplodnosti a erektilní dysfunkce.

Kvůli výše uvedeným a dalším důvodům jsem L-karnitin přidal do své každodenní stravy, a všem doporučuji, aby tak rovněž učinili.

Začněte využívat výhod L-karnitinu

Karnitin je možné získat z potravy, ale pro léčebné účely doporučujeme doplňky stravy. Doporučená denní dávka je 2–4 gramy v dávkách (po 1–2 gramy) mezi jídly.

Dr. Julian Whitaker, www.drwhitaker.com

překlad: Lukáš Kucharczyk


ANGIOSMIN H 60 tablet

na křečové žíly

349 Kč

MODRÝ LEKNÍN

prohloubí meditaci

349 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

189 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*