L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí

L-carnitin patří mezi významné aminokyseliny, které pomáhají s angínou, srdeční činností a toleranci cvičení u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a srdečním selháním. A taktéž pomáhá proti stárnutí.

REKLAMA

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč


L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí.
L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

S karnitinem už mám dlouhou zkušenost – psal jsem o jeho zdravotních přínosech již v zcela prvním vydání časopisu Health & Healing v srpnu roku 1991. Tehdy jsme o tomto doplňku stravy věděli jen to, že pomáhá s poruchami kardiovaskulárního systému. S postupným výzkumem během let jsem ho přidal do několika dalších léčebných protokolů. Aminokyselina L-carnitin totiž účinně bojuje proti celkovému stárnutí.

Proto nyní L-carnitin doporučuji svým pacientům více a více, protože nedávné studie ukázaly, že pokud starší lidé užívají tento bezpečný, finančně nenáročný výživový doplněk, dochází u nich ke zvýšení fyzické a duševní energie a výdrže. Snižuje únavu, svalovou ztrátu a zlepšuje mozkové funkce.

Dva klíčové přínosy L-carnitinu: Energie a zdravé stárnutí

Karnitin je aminokyselina, která se tvoří v játrech a ledvinách. Je koncentrována v metabolicky nejaktivnějších orgánech, tedy mozku, srdci a svalech. Její hlavní funkcí je přenos mastných kyselin do mitochondrií v buňkách, kde se spalují na energii.

REKLAMA
carnitin - L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí

Mladí, zdraví lidé si dokážou veškerý potřebný karnitin vytvářet sami. Může však docházet k jeho úbytku v důsledku onemocnění ledvin a jater, genetických vad, kyseliny valproové (léku na epilepsii), rakoviny a také s přibývajícím věkem.

Zhoršování fungování mitochondrií je jednou z důležitých příčin úbytku energie spojeného se stárnutím. Karnitin hraje zásadní roli ve zvyšování tvorby energie. Není tedy žádným překvapením, že nedostatek této aminokyseliny je spojován s únavou, ztrátou svalové hmoty a přibýváním tělesného tuku, duševním a fyzickým zpomalením a křehkostí.

Nasnadě je tedy otázka. Je možné, aby doplnění karnitinu výživovými doplňky oddálilo či zvrátilo některé z nepříznivých účinků stárnutí? Funguje karnitin proti stárnutí?

S L-karnitinem přidáte do kroku

Klinické testy doplňkové aminokyseliny L-carnitin přinášejí opakované pozitivní výsledky. Zejména pak u studovaných subjektů ve starším věku a těch, u kterých byl zjištěn karnitinu nedostatek. Výzkumníci sledovali míru fyzické a duševní únavy, schopnost cvičit a zlepšení tělesné stavby. Uvedu příklad.

Italští výzkumníci našli muže a ženy ve věku přes 100 let, kteří se snadno unavovali s omezenou silou a pohybem. Denně jim začali podávat buď 2 gramy L-carnitinu nebo placebo. Po šesti měsících nedošlo u skupiny, které bylo podáváno placebo, k žádným významným změnám. Ti, kteří však brali L-carnitin, nabrali v průměru asi 3,8 kg svalové hmoty a ztratili 1,8 kg tukové tkáně. Došlo ke zlepšení fyzické výdrže a v běžném testu paměti došlo ke zlepšení v průměru o čtyři body na stupnici 0–30.

Proto jsem tedy zdravotními přínosy L-carnitinu tak nadšen. Pokud může dojít k tak markantnímu zlepšení u stoletého člověka, jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby začali L-carnitin užívat v 60 či 70 letech, kdy ho rapidně začíná ubývat.

L-carnitin mimořádně zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému

V naší společnosti dáváme karnitin všem pacientům s kardiovaskulárním onemocněním. Jeho účinnost byla potvrzena meta analýzou publikovanou nedávno v časopisu Mayo Clinic Proceedings. Vědci analyzovali 13 studií kontrolovaných placebem, kterých se zúčastnilo 3629 pacientů, u nichž se dříve vyskytl infarkt. V porovnání s placebem karnitin omezil anginu pectoris o 40 %, nebezpečnou komorovou arytmii o 65 % a smrt o 27 %.

Věda nesporně prokázala, že aminokyselina L-carnitin je mimořádně bezpečná. Ba co více, je jedním z nejlepších doplňků stravy pro léčbu kardiovaskulárních potíží.

Další zdravotní přínosy L-carnitinu

L-carnitin je často považován za podpůrný prostředek hubnutí. Ačkoliv rozhodně zlepšuje tělesnou stavbu u starších lidí, mnoho studií mladších jedinců již není tak kladných. Nejspíše proto, že ti už mají optimální zásobu karnitinu. Může však zlepšit výdrž a kapacitu pro cvičení u všech věkových skupin díky zvýšení hladiny karnitinu ve svalech a zlepšení energetického metabolismu. Karnitin není v žádném případě magickým všelékem, ale pokud má člověk vůli pravidelně cvičit, může pomoci.

REKLAMA
carnitin - L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí
Mezi další přínosy aminokyseliny L-carnitin patří zlepšení paměti u starších lidí a zpomalení postupu Alzheimerovy choroby. Vytváří totiž důležitý neurotransmiter, který výrazně zpomaluje rozvoj demence. Obě jeho formy zvyšují tvorbu energie v mitochondriích a dodávají ji mozkovým buňkám, které jí mají nedostatek.

Pacientům s rakovinou by karnitin pravděpodobně pomohl také. Většina lidí, která si prošla chemoterapií či ozařováním, říká, že jsou po nich značně unavení. Navíc k tomu všemu může přispívat také pokročilá fáze onemocnění asociované s kachexií čili ztrátu hmotnosti a svalové hmoty a nízká hladina karnitinu. L-karnitin není forma léčby rakoviny, ale mohl by snížit únavu a zlepšit kvalitu života, což bohatě stačí jako důvod, proč ho užívat.

Mezi další přínosy L-carnitinu patří zmírnění chronického únavového syndromu, diabetické neuropatie, chronické ischemické choroby dolních končetin, inzulinové odolnosti a cukrovky 2. typu, onemocnění ledvin a dialýzy, mužské neplodnosti a erektilní dysfunkce.

Kvůli výše uvedeným a dalším důvodům jsem karnitin přidal do své každodenní stravy. A všem doporučuji, aby tak rovněž učinili, pokud chtějí bojovat proti stárnutí.

Začněte využívat výhod aminokyseliny L-carnitin

Karnitin je možné získat z potravy, ale pro léčebné účely doporučujeme doplňky stravy. Doporučená denní dávka je 2–4 gramy v dávkách (po 1–2 gramy) mezi jídly.

Dr. Julian Whitaker, www.drwhitaker.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*