L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí

L-carnitin patří mezi významné aminokyseliny, které pomáhají s angínou, srdeční činností a toleranci cvičení u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a srdečním selháním. A taktéž pomáhá proti stárnutí.

eshop energie života nabízí


REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

449 Kč

CORDYCEPS FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

399 Kč


L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí.
L-carnitin je aminokyselina, co zpomaluje stárnutí.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

S karnitinem už mám dlouhou zkušenost – psal jsem o jeho zdravotních přínosech již v zcela prvním vydání časopisu Health & Healing v srpnu roku 1991. Tehdy jsme o tomto doplňku stravy věděli jen to, že pomáhá s poruchami kardiovaskulárního systému. S postupným výzkumem během let jsem ho přidal do několika dalších léčebných protokolů. Aminokyselina L-carnitin totiž účinně bojuje proti celkovému stárnutí.

Proto nyní L-carnitin doporučuji svým pacientům více a více, protože nedávné studie ukázaly, že pokud starší lidé užívají tento bezpečný, finančně nenáročný výživový doplněk, dochází u nich ke zvýšení fyzické a duševní energie a výdrže. Snižuje únavu, svalovou ztrátu a zlepšuje mozkové funkce.

Dva klíčové přínosy L-carnitinu: Energie a zdravé stárnutí

Karnitin je aminokyselina, která se tvoří v játrech a ledvinách. Je koncentrována v metabolicky nejaktivnějších orgánech, tedy mozku, srdci a svalech. Její hlavní funkcí je přenos mastných kyselin do mitochondrií v buňkách, kde se spalují na energii.

L- CARNITIN + zelený čaj, chrom 60 tablet

Mladí, zdraví lidé si dokážou veškerý potřebný karnitin vytvářet sami. Může však docházet k jeho úbytku v důsledku onemocnění ledvin a jater, genetických vad, kyseliny valproové (léku na epilepsii), rakoviny a také s přibývajícím věkem.

Zhoršování fungování mitochondrií je jednou z důležitých příčin úbytku energie spojeného se stárnutím. Karnitin hraje zásadní roli ve zvyšování tvorby energie. Není tedy žádným překvapením, že nedostatek této aminokyseliny je spojován s únavou, ztrátou svalové hmoty a přibýváním tělesného tuku, duševním a fyzickým zpomalením a křehkostí.

Nasnadě je tedy otázka. Je možné, aby doplnění karnitinu výživovými doplňky oddálilo či zvrátilo některé z nepříznivých účinků stárnutí? Funguje karnitin proti stárnutí?

S L-karnitinem přidáte do kroku

Klinické testy doplňkové aminokyseliny L-carnitin přinášejí opakované pozitivní výsledky. Zejména pak u studovaných subjektů ve starším věku a těch, u kterých byl zjištěn karnitinu nedostatek. Výzkumníci sledovali míru fyzické a duševní únavy, schopnost cvičit a zlepšení tělesné stavby. Uvedu příklad.

Italští výzkumníci našli muže a ženy ve věku přes 100 let, kteří se snadno unavovali s omezenou silou a pohybem. Denně jim začali podávat buď 2 gramy L-carnitinu nebo placebo. Po šesti měsících nedošlo u skupiny, které bylo podáváno placebo, k žádným významným změnám. Ti, kteří však brali L-carnitin, nabrali v průměru asi 3,8 kg svalové hmoty a ztratili 1,8 kg tukové tkáně. Došlo ke zlepšení fyzické výdrže a v běžném testu paměti došlo ke zlepšení v průměru o čtyři body na stupnici 0–30.

Proto jsem tedy zdravotními přínosy L-carnitinu tak nadšen. Pokud může dojít k tak markantnímu zlepšení u stoletého člověka, jen si představte, jak by to vypadalo, kdyby začali L-carnitin užívat v 60 či 70 letech, kdy ho rapidně začíná ubývat.

L-carnitin mimořádně zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému

V naší společnosti dáváme karnitin všem pacientům s kardiovaskulárním onemocněním. Jeho účinnost byla potvrzena meta analýzou publikovanou nedávno v časopisu Mayo Clinic Proceedings. Vědci analyzovali 13 studií kontrolovaných placebem, kterých se zúčastnilo 3629 pacientů, u nichž se dříve vyskytl infarkt. V porovnání s placebem karnitin omezil anginu pectoris o 40 %, nebezpečnou komorovou arytmii o 65 % a smrt o 27 %.

Věda nesporně prokázala, že aminokyselina L-carnitin je mimořádně bezpečná. Ba co více, je jedním z nejlepších doplňků stravy pro léčbu kardiovaskulárních potíží.

Další zdravotní přínosy L-carnitinu

L-carnitin je často považován za podpůrný prostředek hubnutí. Ačkoliv rozhodně zlepšuje tělesnou stavbu u starších lidí, mnoho studií mladších jedinců již není tak kladných. Nejspíše proto, že ti už mají optimální zásobu karnitinu. Může však zlepšit výdrž a kapacitu pro cvičení u všech věkových skupin díky zvýšení hladiny karnitinu ve svalech a zlepšení energetického metabolismu. Karnitin není v žádném případě magickým všelékem, ale pokud má člověk vůli pravidelně cvičit, může pomoci.

L- CARNITIN + zelený čaj, chrom 60 tablet
Mezi další přínosy aminokyseliny L-carnitin patří zlepšení paměti u starších lidí a zpomalení postupu Alzheimerovy choroby. Vytváří totiž důležitý neurotransmiter, který výrazně zpomaluje rozvoj demence. Obě jeho formy zvyšují tvorbu energie v mitochondriích a dodávají ji mozkovým buňkám, které jí mají nedostatek.

Pacientům s rakovinou by karnitin pravděpodobně pomohl také. Většina lidí, která si prošla chemoterapií či ozařováním, říká, že jsou po nich značně unavení. Navíc k tomu všemu může přispívat také pokročilá fáze onemocnění asociované s kachexií čili ztrátu hmotnosti a svalové hmoty a nízká hladina karnitinu. L-karnitin není forma léčby rakoviny, ale mohl by snížit únavu a zlepšit kvalitu života, což bohatě stačí jako důvod, proč ho užívat.

Mezi další přínosy L-carnitinu patří zmírnění chronického únavového syndromu, diabetické neuropatie, chronické ischemické choroby dolních končetin, inzulinové odolnosti a cukrovky 2. typu, onemocnění ledvin a dialýzy, mužské neplodnosti a erektilní dysfunkce.

Kvůli výše uvedeným a dalším důvodům jsem karnitin přidal do své každodenní stravy. A všem doporučuji, aby tak rovněž učinili, pokud chtějí bojovat proti stárnutí.

Začněte využívat výhod aminokyseliny L-carnitin

Karnitin je možné získat z potravy, ale pro léčebné účely doporučujeme doplňky stravy. Doporučená denní dávka je 2–4 gramy v dávkách (po 1–2 gramy) mezi jídly.

Dr. Julian Whitaker, www.drwhitaker.com

překlad: Lukáš Kucharczyk


REISHI FORTE

rakovina ustupuje

799 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

449 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*