Psi poznají, kdy je člověk nedůvěryhodný. Akiko Takaoka z Kjótské univerzity v Japonsku s tímto závěrem přišel ve své nové studii, v níž hodnotil schopnost psů rozpoznat důvěryhodnost dané osoby.
Experiment probíhal následujícím způsobem:
- Testovací osoba ukázala na nádobu, pod kterou byl ukrytý pamlsek. Psi běželi ke kontejneru a pamlsek snědli.
- V druhém kole stejná osoba ukázala na prázdnou nádobu. Psi k ní běželi, ale žádný pamlsek pod ní nenašli.
- V třetím kole testovací osoba znovu ukázala na správnou nádobu. Pes však tentokrát její nápovědu ignoroval.
Stejné výsledky vykazovalo všech 34 psů zahrnutých do studie.
Nedávný výzkum také prokázal, že psi jsou zároveň schopní držet se svými páníčky proti jiným lidem. V experimentu páníček někoho požádal o pomoc. V některých případech byl oslovený člověk ochotný pomoci, jindy byl vůči páníčkovi vulgární nebo agresivní. Poté oslovená osoba zkusila nabídnout psovi pamlsek.
Výzkumníci zjistili, že psi si rádi vezmou dárek od osoby, která byla milá nebo v odpovědi na žádost o pomoc nereagovala, ale chovali se opovržlivě vůči osobám, které se k jejich páníčkům chovaly hrubě. Lze z toho vyvodit, že psi rozumějí lidské společenské interakci mnohem lépe, než se dříve předpokládalo.
V současné době probíhají další výzkumy, zda psi poznají, jak rozumět společenskému světu a lidské interakci. Pokud bude studie pokračovat, nejspíš vědci přijdou na to, že psi vykazují ještě mnohem vyšší citlivost, než pro jakou si je ceníme. (zdroj: disclose.tv)
Honza
Buďte první kdo přidá komentář