Egyptské záhady: Co skrývá Velká pyramida?

V noci z 16. na 17. září roku 2002 stamilióny televizních diváků z více než 140 zemí sledovaly přímý přenos z pyramidového pole v Gize. Hluboko v útrobách Velké pyramidy se malá skupinka lidí pokoušela proniknout za tajemné zapečetěné dveře. Před zraky celého světa tak mělo být odhaleno jedno z největších tajemství naší planety.

REKLAMA

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Egyptské záhady: Co skrývá Velká pyramida?
Egyptské záhady: Co skrývá Velká pyramida?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Z takzvané královniny komnaty stoupá směrem k jihu dokonale opracovaná šachta čtvercového tvaru. Již na počátku devadesátých let německý badatel Rudolf Gatenbrink zjistil neuvěřitelný fakt, který velká pyramida skrývala. Zatímco šachty z faraonovy komory ústí na povrchu pyramidy a předpokládá se, že sloužily k větrání nebo měly magický význam, tato jižní šachta je uměle uzavřená. Po 65 metrech ji přehrazuje vápencový blok s dvěma měděnými madly.

Odborníci z National Geographic a z egyptské Nejvyšší rady pro památky požádali bostonskou firmu iRobot o sestrojení zvláštního robota, který by dokázal proniknout úzkou strmou šachtou až k překážce, prozkoumat ji a poodhalit, co se skrývá za ní.

Přesněji řečeno robot měl za úkol pomocí nejmenšího radaru na světě změřit tloušťku vápencových dveří, provrtat je a prostrčit dovnitř kameru s optickými vlákny. Ta pak měla zprostředkovat pohled do prostoru za dveřmi.

Velká pyramida a její tajemství

Svět napjatě očekával objev tisíciletí. Odborníci i laičtí badatelé spekulovali, co je asi ukryto za pečlivě uzavřeným poklopem. Nachází se v tomto dosud utajeném prostoru nikdy nenalezená mumie faraóna Chufeva? Jsou tam uloženy poklady nesmírné ceny, papyrusové svitky s tajnými vědomostmi, neznámé přístroje nebo dokonce důkazy o návštěvách mimozemšťanů?

Ve víru těchto bouřlivých dohadů si nikdo nevšímal jedné šokující okolnosti. Okolnosti, která mrazila. Ke dveřím vede jen jediná cesta – 65 metrů dlouhá šachta o straně pouhých dvacet centimetrů.

Tímto kamenným tunelem se neprotáhne ani malé dítě. Dveře ale mají kliku právě z této strany. Jak je to možné? Jestliže je nikdy nemohla otevřít lidská ruka, komu tedy byly určeny? Od koho se očekávalo, že uchopí ona měděná madla a vstoupí do prostoru za nimi?

Rozluštění této fascinující záhady je úzce spjato s odpověďmi na klasickou sérii otázek: kdo, kdy, jak a proč. Tedy kdo pyramidu postavil, kdy se tak stalo, jaká stavební technologie byla použita a především proč bylo věnováno tolik nesmírného úsilí, aby v poušti vyrostl skutečný div světa.

I když se nás učebnice dějepisu a odborná literatura snaží přesvědčit, že v případě Velké pyramidy máme docela jasno, pravda je zcela jiná.  Čím více objevů bylo v této oblasti učiněno, tím více nejasnosti nás sužuje.

z knihy Arnošta Vašíčka: Egyptské záhady, kterou můžete zakoupit v eshopu Energie života

REKLAMA

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*