Kelp
Kelp je vodní řasa patřící do třídy chaluh (hnědé řasy). Kelp se využívá jako výživový doplněk a je bohatý na vitaminy A, B1, B2, B12, C, K, polysacharidy, hořčík, draslík, jód, zinek, vápník, sacharidy atd.
Při výběru dbejte na to, aby se nejednalo o kelp rostoucí v znečištěných vodách, v takovém případě by mohl obsahovat toxiny, jako je arsen. Vysoký obsah jódu může pomoci lidem, kteří mají potíže se štítnou žlázou. Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozeně dostupné živiny, dokáže je tělo lehce vstřebat.
Spirulina
Spirulina je sinice modro-zelené barvy, která obsahuje fykocyanin (modrý pigment) a chlorofyl (zelený pigment). Spirulina dorůstá do velikosti až 0,5 mm. Daří se jí ve sladkých, teplých a zásaditých vodách. Název dostala díky svému tvaru, který v latině znamená „spirála“ nebo „šroubovice“.
Spirulina a kelp jsou vzdálení příbuzní. Spirulina obsahuje 65–71 % esenciálních aminokyselin a tyto bílkoviny jsou považovány za „kompletní bílkoviny“. Například hovězí maso, které je obecně považováno za bohatý zdroj bílkovin, jich obsahuje pouze 22 %. Konverzní poměr fotosyntézy spiruliny je 8–10 %, což je mnohem více než u suchozemských rostlin, jako jsou například sójové boby.
Kromě toho je spirulina bohatá na vitamin B12, minerály v chelátové formě, přírodní rostlinný sacharid rhamnózu, enzymy a stopové prvky. Velkou výhodou spiruliny je skutečnost, že roste při vyšších teplotách a v zásaditých vodách, což je hygieničtější, protože v těchto podmínkách přežívá méně znečišťujících látek. Tato vlastnost jí navíc pomáhá lépe udržovat výživové hodnoty a prodlužuje trvanlivost.
Srovnání makroživin
Kalorie: Jedna polévková lžíce spiruliny (průměrná porce ve většině doplňků stravy) obsahuje 20 kalorií.
Z toho 5 kalorií z tuku, 9 z bílkovin a 6 z cukrů. Přibližně 30 gramů řasy kelp obsahuje 12 kalorií, z toho 10 kalorií z cukru a zbytek z tuku.
Cukry: Jedna polévková lžíce spiruliny obsahuje 1,8 g cukrů. Z toho 0,5 g tvoří komplexní sacharidy a zbytek je tvořen vlákninou a cukry. Jedna porce kelpu obsahuje 9,57 g cukrů, 1,68 g bílkovin a 1,3 g vlákniny.
Tuky: Spirulina obsahuje celkem 0,5 g tuků v jedné porci. Z toho 0,2 g nasycených (špatných) tuků, které tělu neprospívají a podílejí se na zvyšování hladiny nezdravého LDL cholesterolu. Zdravá strava by měla mít správný poměr zdravých a nezdravých tuků. Kelp obsahuje pouze 0,2 g tuků, z čehož je 0,1 g nasycených. Dále obsahuje srdci prospěšné omega mastné kyseliny – omega-3 (2,2 mg) a omega-6 (5,6 mg).
Bílkoviny: Každá porce spiruliny obsahuje 4 g bílkovin, což je podle oficiálních zdrojů 8 % doporučené denní dávky (DDD). Proto je spirulina považována za kompletní protein, který tělu dodává veškeré potřebné aminokyseliny, které si samo nedokáže vytvořit. Obsah proteinu ve spirulině je daleko vyšší než u většiny ostatních rostlin.
Srovnání vitamínů a minerálů
Vitaminy: Jediná porce spiruliny našemu tělu dodá 10 % doporučené denní dávky riboflavinu a thiaminu. Také obsahuje 1–2 % DDD vitaminů A, K, E, C, B3, B12, B6 a kyseliny listové. Kelp je skvělým zdrojem nejrůznějších minerálů. Jedna porce obsahuje 23 % DDD vitaminu K a 13 % vitaminu E a niacinu.
Minerály: Porce spiruliny obsahuje 21 % DDD mědi, 7 % manganu a 11 % železa. Dále 1 % zinku, vápníku, fosforu a selenu a 3 % draslíku, sodíku a hořčíku. Kelp o dávce 30 gramů obsahuje 8,9 mg draslíku a 16,8 mg vápníku. Obsahuje také vysoké množství sodíku (65 mg), což jsou 3 % DDD. Proto je kelp často používán jako náhrada stolní soli. Mezi další minerální látky obsažené v kelpu patří železo, hořčík, měď, zinek a mangan.
Zdravotní výhody kelpu a spiruliny
Kelp i spirulina jsou bohaté na živiny a je dokázáno, že mají řadu výhod pro naše zdraví.
Dodávají energii, posilují imunitní systém, zlepšují funkci jater, mají protizánětlivé účinky, pomáhají snižovat riziko vzniku srdečních chorob, AIDS a rakoviny, pomáhají při hubnutí a chrání buňky před poškozením způsobeným vystavení těžkým kovům a rentgenovému záření.
Mezi specifické výhody spiruliny patří její účinek při léčbě zápachu z úst, díky vysokému obsahu chlorofylu. Také pomáhá při léčbě chronické sinusitidy a onemocnění dásní.
Kelp zase díky vysokému obsahu jódu pomáhá při léčbě poruch souvisejících se štítnou žlázou. Lidem, u kterých byla diagnostikována snížená funkce štítné žlázy, by mohl kelp pomoci zlepšit její činnost.
Jak kelp, tak spirulina jsou dostupné ve formě prášku, tekutého výtažku, tabletek nebo kapslí. Dávkování závisí na tom, zda jsou užívány jako běžný doplněk stravy, nebo k léčbě konkrétních onemocnění. Předtím, než začnete tyto doplňky užívat, se vždy poraďte se svým lékařem.
Shrnutí
Při užívání kelpu či spiruliny vždy dbejte na to, aby nedošlo k předávkování. Kelp i spirulina se užívají s jídlem, aby se zabránilo případným žaludečním nevolnostem. Nadměrné užívání kelpu může způsobit předávkování jódem a zhoršit potíže se štítnou žlázou. Pokud se vyskytnou závažné nežádoucí účinky, snižte dávkování, nebo přestaňte tyto doplňky používat.
Protože každá z těchto rostlin obsahuje trochu jiné složení živin, tak lze kelp a spirulinu kombinovat, abychom dosáhli maximálního účinku.
zdrojový článek: www.thesuperfoods.net
překlad: Siw
Buďte první kdo přidá komentář