Naringin snižuje cholesterol a zvyšuje imunitu

Unikátní flavonoid naringin se vyskytuje hlavně v grapefruitech. Je to sloučenina, která dává grapefruitu jeho typickou hořkou chuť. Naringin má podle současných výzkumů antikarcinogenní vlastnosti, snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a posiluje imunitu.

REKLAMA

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč


Naringin snižuje cholesterol a zvyšuje imunitu.
Naringin snižuje cholesterol a zvyšuje imunitu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě zjistili, že diety doplněné červenou grapefruitovou šťávou a obohacené o naringin snižují hladinu tuků v krevní plazmě. A dále může rovněž pomoci v boji proti onemocnění sítnice spojenou s cukrovkou.

Nejlepším přírodním zdrojem naringinu je čerstvá grapefruitová šťáva spolu s dalšími čistými citrusovými šťávami. Samotný naringin se pak získává z nezralého ovoce Citrus grandis Osbeck.

Většina citrusů obsahuje asi jen 5 až 8 procent naringinu, které lze extrahovat. U některých druhů ovoce je však koncentrace téměř nulová. Pro zajištění nejlepších účinků na zdraví je proto ideální užívat naringin v pokud možno co nejčistší formě, v podobě extraktu.

Naringin obsahuje antimikrobiální látky

Vědci zjistili, že naringin extrakt obsahuje sloučeniny, které pomáhají zabíjet nejméně 60 druhů kvasinek a bakterií. Díky tomu je skvělou volbou pro ty, kteří se snaží posílit imunitní systém nebo přirozeně bojovat s určitými nemocemi. V některých případech může být dokonce použit lokálně v boji proti plísňovým infekcím. Ukázalo se, že je stejně účinný jako léky na předpis. Funguje tak, že rozbije membrány bakterií, což způsobí jejich odumření, viz tato studie a tato studie.

Naringin snižuje riziko srdečních chorob

Srdeční onemocnění často způsobuje cukrovka, obezita, vysoký cholesterol a určité genetické faktory. Vědci však zjistili, že naringin extrakt pomáhá zmírnit příznaky těchto predispozic, což pak vede i ke snížení vzniku srdečních chorob. Jiná studie zase ukázala, že pravidelné doplňování naringinu po dobu 31 dnů vedlo k měřitelně nízkým hladinám cholesterolu a cukru v krvi. A také ke značné ztrátě celkové tělesné hmotnosti, viz tato studie a tato studie.

Pomoc při snižování hmotnosti

Extrakt pomáhá vytvářet tělu enzymy, které mají na starosti regulaci glukózy. V průběhu času snižují hladinu glukózy, zlepšují intoleranci na glukózu a snižují rezistenci na inzulín.

Grapefruit a zejména naringin má vysokou koncentraci polyfenolu nootkatonu, což přispívá ke zlepšení metabolismu. Naringin extrakt také pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a kontrolovat chuť k jídlu, což z něj činí ideální doplněk stravy na zdravé hubnutí, viz tato studie a tato studie.

Naringin chrání žaludek

Předběžné studie ukazují, že naringin může pomoci chránit výstelku žaludku před poškozením, ke kterému dochází v důsledku stresu, lézí, vředů nebo alkoholu. Extrakt funguje tak, že zvyšuje průtok krve do žaludku a chrání tak výstelku před volnými radikály, viz tato studie a tato studie.

Silný antioxidant

Naringin je silným antioxidantem, který chrání vaše tělo před poškozením volnými radikály. Tyto volné radikály způsobují oxidační poškození, které pak mohou vést k srdečním onemocněním, cukrovce a dalším chronickým onemocněním. Extrakt je bohatý na několik éterických olejů, polyfenolů a flavonoidů, které pomáhají chránit vaše tkáně před zářením a důsledky poškození životního prostředí, viz tato studie a tato studie.

Bez vedlejších účinků

Odborníci zjistili, že naringin extrakt a doplňky z něj vyrobené nemají samy o sobě žádné negativní vedlejší účinky.

Naringin a obecně grapefruit může pouze reagovat s určitými léky, včetně blokátorů vápníkových kanálů, sedativ, léků snižujících hladinu cholesterolu, kofeinu a estrogenu. Rovněž stimuluje účinek kofeinu, a proto může zvýšit jeho schopnost spalovat tuky.

REKLAMA

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*