Sedm prokázaných zdravotních benefitů camu camu

Camu camu, latinsky Myrciaria dubia, jsou nakyslé bobule barvou připomínající třešně. Pochází z amazonského deštného pralesa, ale ve světě se těší oblibě díky svým mnohým zdravotním benefitům.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


Sedm prokázaných zdravotních benefitů camu camu.
Sedm prokázaných zdravotních benefitů camu camu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Čerstvé camu camu má kyselou chuť, proto jej ve formě doplňků stravy nacházíme v podobě pilulek, džusu nebo jako prášek.

Camu camu se považuje za superpotravinu – hlavně díky vysokému obsahu určitých živin a účinným rostlinným složkám, mezi něž patří i vitamín C.

Níže vám přinášíme 7 prokázaných  zdravotních benefitů camu camu:

Vysoký obsah vitamínu C

Camu camu je bohaté na vitamín C.

Vitamín C plní v těle mnoho úloh. Pomáhá například posilovat váš imunitní systém a je potřebný pro vznik kolagenu – proteinu, který podporuje vaši kůži, kosti a svaly.

Vitamín C je navíc velmi silný antioxidant, který chrání vaše buňky před nestabilními molekulami zvanými volné radikály. Ačkoliv jsou volné radikály normálním vedlejším produktem buněčné funkce, vlivem stresu, špatného jídelníčku a v důsledku vystavení se znečištění se jich může v organismu utvářet nepřiměřené množství.

Pokud je množství volných radikálů v organismu vyšší než množství antioxidantů, vede to ke stavu zvanému oxidační stres, který má spojitost s chronickými nemocemi jako je cukrovka, srdeční choroby a rakovina.

Příjem potravin s vysokým obsahem antioxidantů jako je vitamín C pomáhá předcházet oxidačnímu stresu a čelit poškození volnými radikály.

Camu camu obsahuje přibližně až 3 gramy vitamínu C ve 100 gramech tohoto ovoce.

Avšak vzhledem k jeho silně kyselé chuti se zřídkakdy jí čerstvé a obvykle se prodává v práškové formě. Vzhledem k tomu, že prášek již neobsahuje žádnou vodu, je v něm více vitamínu C na gram, než v čerstvých bobulích.

Podle štítků s obsahem živin vám prášek camu camu může dodat až 750 % doporučené denní dávky (DDD) vitamínu c v kávové lžičce (5 gramů).

Mějte však na paměti, že úrovně vitamínu C v produktech camu camu se mohou výrazně lišit například podle toho, kde se ovoce pěstovalo.

Shrnutí: Camu camu obsahuje spoustu vitamínu C, který v těle působí jako silný antioxidant a je nezbytný pro zdraví vaší kůže a imunitního systému.

Obsahuje silné antioxidanty

Camu camu má působivé antioxidační schopnosti, je napěchovaný vitamínem C a mnoha dalšími účinnými složkami jako jsou antioxidanty zvané flavonoidy včetně antokyanů a kyseliny ellagové.

Antioxidanty jsou látky, které chrání vaše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Pokud máte v těle nadměrné množství volných radikálů, může to po čase vést k chronickým nemocem jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Vysoký obsah antioxidantů v camu camu může být obzvláště prospěšný kuřákům, neboť kouření vytváří nadměrné množství volných radikálů, což vede k oxidačnímu stresu.

V týdenní studii, které se účastnilo 20 kuřáků, ti z nich, kteří denně vypili 70 ml džusu z camu camu s obsahem 1050 mg vitamínu C, měli výrazně nižší hodnoty markerů oxidačního stresu a zánětlivosti, mezi něž patří například C-reaktivní protein (CRP).

Navíc u placebo skupiny, která brala vitamin C v tabletách, nedošlo u těchto markerů ke změnám. Naznačuje to, že kombinace dalších antioxidantů z camu camu má silnější antioxidační vliv než samotný vitamín C.

Shrnutí: Camu camu obsahuje kombinaci antioxidantů, které bojují proti reaktivním molekulám zvaným volné radikály, což může být ku prospěchu obzvláště kuřákům.

Může potlačovat zánět

Camu camu může být účinné při potlačování zánětu v těle.

Chronický zánět má negativní dopad na zdraví vašich buněk a bývá spojován s rakovinou, srdečními chorobami a autoimunitními nemocemi.

Dužina ovoce camu camu obsahuje kyselinu ellagovou – antioxidant, který prokazatelně potlačuje enzym spouštějící zánět aldózu reduktázu.

Studie, jíž se účastnili muži-kuřáci, zjistila, že těm, kteří celý týden pili každodenně 70 ml džusu z camu camu s obsahem 1050 mg vitamínu C, významně poklesly hodnoty zánětlivých markerů interleukinu (IL-6) a vysoce senzitivního C-reaktivního proteinu (hsCRP).

Tento efekt však nebyl pozorován v kontrolní skupině, která brala tablety obsahující stejné množství vitamínu C. Naznačuje to, že camu camu může obsahovat kombinaci prospěšných složek, které našemu tělu pomáhají v boji se zánětem.

Ačkoliv jsou tyto závěry slibné, je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom lépe porozuměli potenciálním protizánětlivým účinkům camu camu.

Shrnutí: Camu camu dokázalo snížit hodnoty zánětlivých markerů, avšak k objasnění těchto zjištění je zapotřebí dalšího výzkumu.

Další potenciální benefity

Vědecký výzkum potenciálních zdravotních benefitů camu camu je omezený.

Přesto některé studie naznačují, že camu camu může skýtat následující benefity:

  • Snížení tělesné hmotnosti. Studie na zvířatech naznačují, že toto ovoce může vést ke snížení tělesné hmotnosti tím, že zvýší počet spálených kalorií a má pozitivní vliv na střevní bakterie.
  • Lepší hodnoty krevního cukru. Studie na 23 zdravých účastnících ukázala, že camu camu může minimalizovat prudký vzestup hladiny krevního cukru po konzumaci jídla s vysokým obsahem sacharidů.
  • Antimikrobiální vlastnosti. Ve laboratorní studii brzdily slupky a semínka camu camu bakteriální růst potenciálně nebezpečných bakterií Escherichia coli a Streptococcus mutans.
  • Zdravější krevní tlak. Laboratorní studie i studie s lidskými subjekty zjistily, že toto ovoce může pomoci snížit krevní tlak podporou dilatace krevních cév.

Je důležité poznamenat, že studie v této oblasti jsou omezené a z dostupného výzkumu je mnoho studií pouze laboratorních nebo prováděných na zvířatech.

Je tedy zapotřebí mnoho více kvalitních studií, které by potenciální zdravotní benefity camu camu potvrdily.

Shrnutí: Camu camu může mít antibakteriální vlastnosti může pomoci snížit krevní tlak, tělesnou hmotnost a hladinu krevního cukru. K potvrzení těchto zjištění je však zapotřebí dalšího výzkumu.

REKLAMA

camu camu 100g - Sedm prokázaných zdravotních benefitů camu camu

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

camu camu 100cps - Sedm prokázaných zdravotních benefitů camu camu

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

quinoa 500g - Sedm prokázaných zdravotních benefitů camu camu

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

goji premium 500g - Sedm prokázaných zdravotních benefitů camu camu

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč


Jak se camu camu užívá

Camu camu je velmi kyselé, takže pro mnoho lidí je nepříjemné jíst toto ovoce v původní formě.

Camu camu je však dostupné ve formě dužiny, protlaku nebo džusu, které jsou často oslazené, aby se zlepšila chuť.

Nejoblíbenější je však v práškové formě. V této formě bez vody je koncentrace camu camu vyšší a jeho trvanlivost delší.

Prášek camu camu lze snadno přidat do smoothie, k vločkám, musli, do jogurtů a salátových dressingů. V kombinaci s dalšími chutěmi lze zredukovat jeho kyselost, takže je chutnější.

Camu camu je dobré přidávat do jídla až po jeho uvaření, abychom předešli ztrátě živit vlivem tepla (obzvláště vitamínu C).

Kromě zmíněných forem je camu camu dostupné také ve formě extraktů a koncentrovaných doplňků, které můžete koupit v místě svého bydliště nebo na internetu.

Shrnutí: Camu camu je velmi kyselé, takže nejjednodušší způsob, jak jej zařadit do svého jídelníčku, je ve formě prášku nebo v doplňcích.

Potenciální vedlejší účinky camu camu

Potenciální účinky camu camu se vztahují k jeho vysokému obsahu vitamínu C.

Pouhá 1 čajová lžička (5 gramů) camu camu obsahuje 682 mg vitamínu C, což je 760 % doporučené denní dávky.

Nejvyšší akceptovatelná dávka vitamínu C je 2000 mg denně. Dávky pod tímto limitem se pro většinu lidí považují za bezpečné.

Konzumace přílišného množství vitamínu C může způsobit zažívací problémy jako je průjem a nevolnost. Tyto příznaky obvykle odezní, jakmile dojde ke snížení příjmu vitamínu C.

Vitamín C podporuje vstřebávání železa, takže lidé, kteří trpí potížemi spojenými s nadměrným množstvím železa – například hemochromatózou – by měli být při konzumaci camu camu obezřetní.

Camu camu je však pro většinu lidí bezpečné a předávkování vitamínem C je vzácné, protože jde o látku rozpustnou ve vodě, takže se v těle neukládá.

Dokud se budete držet doporučeného dávkování, není pravděpodobné, že byste zkonzumovali nadměrné množství vitamínu C. Je tedy dobré zkontrolovat štítek, protože různé značky mohou obsahovat různá množství vitamínu C.

Shrnutí: Camu camu je vynikajícím zdrojem vitamínu C. Pokud se však užívá v nadměrném množství, může to vést k zažívacím potížím nebo k předávkování železem u lidí, kteří k tomu mají predispozice.

Závěrem

Ovoce camu camu i jeho semínka jsou bohaté na živiny a silné antioxidanty včetně vitamínu a flavonoidů.

Některý výzkum naznačuje, že camu camu může být účinné při potlačování zánětu a snižování krevního cukru a vysokého tlaku.

Ačkoliv má čerstvé camu camu kyselou chuť, lze jej snadno zařadit do jídelníčku ve formě prášku nebo koncentrovaných výživových doplňků. (zdroj: healthline.com)

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*