Anémie – chudokrevnost: Proč vám chybí železo?

Anémie tedy chudokrevnost se dotýká především žen, ale také i mužů. Porucha tvorby červených krvinek má jako hlavní příčinu nedostatek železa. Jenže to není zdaleka vše.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč


Anémie - chudokrevnost se dotýká především žen. Porucha tvorby červených krvinek má jako hlavní příčinu nedostatek železa. Jenže to není vše.
Anémie - chudokrevnost se dotýká především žen. Porucha tvorby červených krvinek má jako hlavní příčinu nedostatek železa. Jenže to není vše. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Anémie je důsledkem nedostatku železa v lidském organismu. Chudokrevnost, jak se rovněž tomuto onemocnění krve říká, souvisí se sníženým počtem červených krvinek a s jejich omezenou schopností přenášet kyslík. Nemusí z ním vždy nutně stát nedostatek železa. Existuje mnoho dalších příčin.

Anémie je nejčastěji spojována s nedostatkem železa v lidském organismu. Toto nejčastější onemocnění krvetvorby má však celou řadu příčin.

O chudokrevnosti mluvíme v případě snížení hladiny hemoglobinu, což je červené krevní barvivo, na které se váže kyslík. S úbytkem hemoglobinu souvisí také snížení počtu červených krvinek. U mužů se hladina hemoglobinu pohybuje v rozmezí 140–170 g/l, u žen pak v rozmezí 110– 160 g/l.  V případě, že vám hladina hemoglobinu poklesne pod spodní hranici, je to anémie.

Proč dochází k úbytku hemoglobinu v krvi?

Toto nejčastější onemocnění krvetvorby má celou řadu příčin. Za snížení koncentrace hemoglobinu, který do tkání distribuuje kyslík a naopak z nich odvádí oxid uhličitý, může v prvé řadě nedostatek železa, vitaminu B12 a kyseliny listové. K anémii dochází i v důsledku:

REKLAMA
floradix tabs - Anémie - chudokrevnost: Proč vám chybí železo?
 • autoimunitní reakce
 • silného (menstruačního) krvácení
 • infekce
 • nádorových onemocnění
 • ledvinné nedostatečnosti
 • poruchy syntézy hemu
 • poruchy syntézy globinu
 • působení toxických látek
 • dědičnosti

Chudokrevnost v těhotenství: Nedostatek železa

Nedostatek železa, kyseliny listové a vitaminu B12 je jednou z hlavním příčin vzniku anémie v těhotenství. Hlavně co se týče železa, má na něj ženský organismus v době těhotenství velmi zvýšené nároky.

Těhotenská anémie postihuje zhruba 20 procent všech těhotných žen. Nesmí se ale podceňovat, neboť může během těhotenství a v době porodu vést k celé řadě zdravotních komplikací. Ženy proto po celé těhotenství berou doplňky stravy s kyselinou listovou. V případě zjištění těhotenské anémie ženy užívají speciální doplněk stravy, aby odstranily nedostatek železa.

Příznaky anémie: Tato porucha krvetvorby má celou řadu projevů

K typickým projevům chudokrevnosti patří viditelná bledost, únava, pocit slabosti a zrychlený srdeční tep. Lidé, u nichž dochází k poklesu hemoglobinu pod 70-80 g/l zaznamenávají také snížení tělesné výkonnosti a při námaze se snadno zadýchají. Často se také špatně soustředí, trpí bolestmi hlavy, hučí jim v uších, mají závratě a trpí velmi nízkým tlakem.

Léčba chudokrevnosti: Železo, vitamin B12 i kyselina listová

Pokud vám lékař diagnostikoval anémii, k její léčbě je nutno užívat doplňky stravy ve formě železa, kyseliny listové a vitaminu B12. Tento způsob léčby ovšem odstraňuje projevy chudokrevnosti, ovšem nikoliv její příčiny. Lékaři tvrdí, že k anémii často dochází pod vlivem mnohem závažnějšího onemocnění. Ale také kvůli autoimunitní poruše či přítomnosti toxinů v organismu.

Druhy anémie

Speciální léčbu lékaři zpravidla nasazují s ohledem na konkrétní druh chudokrevnosti. Toto onemocnění krvetvorby se přitom dělí dle velikosti červených krvinek neboli erytrocytů na mikrocytární, makrocytární a normocytární anémii.

 1. Mikrocytární anémie

Při mikrocytární anémii mají červené krvinky malou velikost. Do této skupiny patří sideropenická anémie neboli chudokrevnost z nedostatku železa. Právě sideropenická anémie, která je důsledkem porušené rovnováhy mezi příjmem a výdajem železa, je nejrozšířenějším druhem chudokrevnosti, a to nejen u dospělých, ale i u dětí.

Pod mikrocytární anémii řadíme také chudokrevnost způsobenou chronickými onemocněními (např. v důsledku Crohnovy choroby, rakoviny, selhání ledvin a jater, chronické infekce nebo zánětu kloubů).

 1. Makrocytární anémie

V případě makrocytární chudokrevnosti jsou červené krvinky velké a nevyzrálé. Mají totiž narušenou syntézu DNA. Do této hlavní skupiny řadíme perniciózní anémii, k níž dochází kvůli nedostatku kyseliny listové či vitaminu B12.

 1. Normocytární anémie

Při tomto typu chudokrevnosti mají červené krvinky normální velikost. Do této skupiny se řadí aplastická anémie, které je způsobena velkým útlumem kostní dřeně. Dalším vážným druhem anémie je hemolytická anémie, při nich dochází k předčasnému rozpadu červených krvinek, a to ve slezině.

Hemolytická anémie může být dědičná nebo získaná. K dědičnému druhu chudokrevnosti, který je tedy zjistitelný už v dětství, patří například srpkovitá anémie, při níž má hemoglobin narušený–srpkovitý tvar.

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


1 Comment

 1. Mám sideropenicku anemiu od narodenia.Hustu krv a Gilbertov syndróm. Vždy som reagovala na syntetické železo zle. Vekom sa mi anémia zhoršila. Doktori mi vynútili 2 infúzie železa na ktoré môj organizmus zareagoval prudkou alegickou reakciou hlavne po druhej dávke. Vysokým krvným tlakom čo u mňa nieje normálny stav vysokou teplotou organizmus sa mi prudko zahlienil zapáli nervov hlavne nôh ischias a pri menzese som stratila po druhej dávke veľké množstvo krvy rapídne som za ten čas schudla. A dnes mám s toho „liečenia “ 12 zubných kazov. Pred rokom som mala zuby v poriadku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*