Konzumace kávy výrazně posiluje kosti

Nová studie zjistila, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají v porovnání s ostatními silnější kosti.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Konzumace kávy výrazně posiluje kosti.
Konzumace kávy výrazně posiluje kosti. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Dřívější výzkumy nedávaly jednoznačnou odpověď na otázku, zda konzumace kávy zdraví kostí prospívá, nebo škodí. Další výzkumy spojují kávu se spoustou zdravotních benefitů, zvláště pro srdce. Většině z nás pomáhá ranní káva k probuzení. Podle nového výzkumu tím však možná zároveň posilujete i své kosti.

Studie vědců z Honkongské univerzity zkoumala 564 čínských dospělých jedinců, kteří se zapsali do studie o osteoporóze a porovnávala hustotu minerálů v kostech mezi pravidelnými konzumenty kávy a ostatními.

Vědci zjistili, že milovníci kávy měli celkově výrazně vyšší hustotu minerálů v kostech, což je znakem silných kostí.

Konkrétně vědci rozpoznali tři specifické molekuly, které měly spojitost jak s konzumací kávy, tak se silnými kostmi méně náchylnými ke zlomeninám.

“Ačkoliv byla studie relativně malá a založená na informacích, které o své konzumaci kávy uvedli samotní účastníci – metoda sběru dat tedy nebyla dokonalá – odborníci, kteří se studie neúčastnili, potvrdili, že její výsledky jsou spolehlivé. Představují dostatek důkazů k vyrovnání skóre, když předchozí výzkumy nebyly co do účinku kávy na kosti jednoznačné.“

“Pro všechny, kteří pijí hodně kávy a mají obavy z dopadu její konzumace na své zdraví, je to dobrá zpráva,” uvedl v tiskové zprávě Dr. Chad Deal z Clevelandské kliniky, který se studie neúčastnil. “Nejspíš se tak ukazuje, že konzumace kávy je obecně prospěšná pro zdraví kostí.”

Konzumace kávy má pozitivní vliv na srdce

Celkově jsou výzkumy pro konzumenty kávy přívětivé.

Některé z nejobsáhlejších výzkumů pocházejí ze studie Národních institutů zdraví, které se účastnilo více než 400 000 Američanů. Tyto výzkumy zjistily, že konzumace kávy snižuje pravděpodobnost úmrtí na veškeré příčiny, včetně srdečních chorob, mrtvice a cukrovky.

Další studie z roku 2017 zahrnující více než 500 000 Evropanů dospěla ke stejnému závěru.

Výzkum je obzvláště jednotný, pokud jde o účinky kávy na srdce. Souhrn 200 studií vypracovaný v roce 2017 došel k závěru, že lidé, kteří vypijí 3 nebo 4 šálky kávy denně, mohou mít až o 19 % nižší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární choroby.

Výzkum z roku 2018 na lidských tkáních a laboratorních myších naznačuje, že čtyři šálky espresa denně je pro zdraví srdce optimální, protože nápoj zřejmě uchovává mládí určitých proteinů v buňkách.

“Pokud vypijete čtyři až pět šálků espresa,” řekl dříve autor studie Joachim Altschmied Insideru, “nejspíš to zlepšuje fungování elektráren v našich buňkách. A to má zřejmě ochranný účinek.”

Zároveň přináší i jiné benefity. Konzumace kávy má spojitost s nižším rizikem onemocnění jater, vzniku některých rakovin, demence, Alzheimerovy choroby a deprese.

Samozřejmě to však neznamená, že byste kvůli zdraví měli pít jenom kávu, dodává Altschmied. “Káva nenahradí vše ostatní,” řekl již dříve Altschmied Insideru. “Nepřestávejte sportovat, zdravě se stravujte a kávu si zařaďte do jídelníčku.” (zdroj: insider.com)

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*