Proč vlastně žijí ženy déle než muži?

Ženy možná žijí déle díky svému silnějšímu imunitnímu systému, říkají výzkumníci. Věří, že ženy se rodí s vnitřní silou, která funguje déle a účinněji, než u mužů.

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Obvykle se rozdíl v délce života mezi muži a ženami vysvětluje vyšším rizikem, které muži podstupují ve spojitosti s nehodami a nemocemi přičítanými životnímu stylu, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Mělo se také za to, že ženské hormony mají vyšší ochranný účinek a působí jako prevence například srdečních chorob.

Dnešní žena se dožije průměrného věku 79,8 let – o pět let více, než muž. Ačkoliv se tento rozdíl v posledních letech poněkud snížil, stále se muži v průměru dožívají věku, jehož se ženy dožívaly před 30 lety.

Výzkumníci z Imperial College School of Medicine v Londýně věří, že ženy se vlastně rodí se silnějším imunitním systémem, jenž je dobře chrání před nemocemi až do pokročilého věku.

Přišli na to, že ženy vytvářejí více bílých krvinek, které bojují s infekcemi, než muži stejného věku. Tým vedený Dr. Richardem Aspinallem a Dr. Jeffery Pido-Lopezem sledoval počet nových bílých krvinek známých jako T-lymfocyty u 46 zdravých mužů a žen ve věku mezi 20 a 62 lety.

U obou pohlaví vytvářel brzlík, zodpovědný za tvorbu T-lymfocytů, s postupujícím věkem méně těchto buněk. Podle zprávy v časopise New Scientist však ženy přesto měly vyšší hladiny nových T-lymfocytů, než muži stejného věku.

Výzkumníci přezkoumali statistiky úmrtí na zápal plic a chřipku v Británii mezi lety 1993 a 1998. Zjistili, že zemřelo více mužů než žen a tento trend zároveň odrážel rozdíl v aktivitě brzlíku mezi muži a ženami.

Dr. Aspinall říká: „Existuje množství faktorů přispívajících k infekční náchylnosti a výkonnost brzlíku může být jedním z nich.“

Dr Pido-Lopez dodává: „Během stáří, kdy T-lymfocyty již nejsou tolik účinné, je výměna T-lymfocytů za nové výhodou.“

Jejich závěry vůbec nevylučují teorii rizika v podobě, v jaké je přijímána, tedy že muži jsou v práci vystaveni nebezpečnějším látkám a účastní se aktivit, které jsou zdraví škodlivější.

Dr. Pido-Lopez říká: „Riziko může vysvětlovat cokoliv od úmrtí při autonehodách až po smrt v důsledku rakoviny střev. Pravděpodobně však existují další faktory přispívající k rozdílu v délce života a výkon brzlíku je jedním z nich.

Někteří odborníci nicméně věří, že ženy se vyvinuly k delšímu životu proto, aby pomáhaly pečovat o mladší generace.

Tom Kirkwood, Profesor medicíny na Newcastle University a odborník na stárnutí říká, že ačkoliv muž i žena přispívají ke genové výbavě svého potomka stejnou měrou, ženy disponují přímějším fyziologickým vstupem.

V důsledku toho je ženský genetický materiál odolnější než mužský, říká. „Co se týče mechanismů vytvářejících rozdíl, zdá se, že na vině jsou pohlavní hormony.“

„Vysoká hladina testosteronu bývá u mladších mužů spojována s podstupováním rizika a agresí. V pozdějším věku pak také se srdečními chorobami a rakovinou prostaty. Zdá se, že kastrace u mužů částečně vyrovnává rozdíl v délce života mezi pohlavími,“ říká.

„Věřím tomu, že delší život a kratší reprodukční období poukazuje na vyšší biologickou užitečnost starších žen.“

„Nejnovější poznatky jsou ve shodě s americkým výzkumem, který prokázal, že lidé, kteří kouří, nezdravě se stravují a necvičí, mohou oproti přirozené délce svého života přijít až o deset let.“

zdroj: www.dailymail.co.uk

překlad: ScoreV

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*