Přehřátí organismu nebývá v letních měsících ničím výjimečným. A to ani pro člověka, který se vyhýbá přímému slunci a snaží se setrvávat ve stínu. Zvlášť při dlouhodobém pobytu v prostředí s vysokou teplotou si totiž můžete zadělat na přehřátí organismu, které přechází v úpal a selhání termoregulace.
Přehřátí organismu: Jak se projevuje?
Přehřátí organismu, v důsledku kterého dochází k úpalu a selhání termoregulace, má několik základních příznaků. Hlavním z nich je vysoká teplota až horečka, dále nevolnost a zvracení, potíže s dýcháním, bolesti hlavy a zvýšený tep.
Při tomto stavu dochází k selhání termoregulačního centra v mozku, v důsledku čehož se zastavuje i samotné pocení. Postižený tedy ztrácí schopnost se potit, a tudíž své tělo přirozeně ochlazovat. V extrémních případech, během kterých teplota těla překročí 40 stupňů Celsia a dochází i k případné ztrátě vědomí, však na nic nečekejte a nemocného dopravte ihned k lékaři.
První pomoc při přehřátí organismu
Horké počasí ohrožuje zejména seniory, těhotné ženy a malé děti. To ale neznamená, že nemůže skolit i dospělého zdravého člověka. Abyste se vyhnuli přehřátí organismu, i když nepatříte k rizikovým skupinám, zkuste svůj denní režim přizpůsobit venkovním teplotám. Jestliže u vás ovšem k přehřátí organismu a následnému úpalu dojde, začněte okamžitě jednat.
- Přesuňte se do chladné místnosti.
- V této místnosti by se mělo také větrat a měl by v ní cirkulovat vzduch.
- Vezměte si na sebe prodyšný oděv.
- Ochlaďte svou pokožku studenými obklady. Pomáhat si můžete i chladnou vodou ve spreji. Dejte ovšem pozor na to, aby teplota vašeho těla neklesala příliš rychle, mohlo by u vás dojít k tepelnému šoku.
- Odpočívejte.
- Pravidelně doplňujte tekutiny. Vhodné jsou pro vás iontové nápoje, minerální vody nebo slazené čaje, protože vaše tělo v důsledku pobytu v horkém prostředí ztratilo nejen velké množství vody, ale i minerálů. Nepijte příliš tekutin naráz. Doplňujte je pouze po malých doušcích.
- V případě přehřátí organismu může dojít také ke křečím. Aby ustoupily, své ztuhlé svaly zkuste promasírovat krémy MuayThai či Bom Benge, které uvolňují bolest svalů.
Jak předejít úpalu
Vysoké letní teploty samy o sobě představují velké riziko. Aby k přehřátí organismu a tím pádem úpalu nedošlo, horko nikdy rozhodně nepodceňujte. I když nejste na přímém slunci, ale v uzavřeném prostoru, snažte se o to, aby byla daná místnost dostatečně větraná. Zaměřte se navíc na svůj pitný režim, aby se vaše tělo mohlo v průběhu celého dne ochlazovat pocením a aby nedošlo k jeho dehydrataci.
Během vysokých teplot vypijte denně po malých dávkách alespoň dva litry tekutin. Vhodná je pro vás čistá voda, minerálka, bylinné či ovocné čaje, ředěné ovocné šťávy a případně i iontové nápoje. Jestliže během vysokých teplot sportujete nebo těžce fyzicky pracujete, ke každé hodině těchto aktivit přidejte navíc další jeden litr tekutin. Čemu byste se měli vyhnout, abyste si nezadělali na přehřátí organismu? Rozhodně alkoholu a nadměrnému pití kofeinových nápojů.
Jestliže venku panují opravdu tropické teploty a vám je horko, dodržovat pravidelný pitný režim jenom nestačí. Máte-li možnost, v průběhu dne své tělo chlaďte i jinak. Sprchujte se ve vlažné vodě, anebo si alespoň stříkejte chladnou vodu na kůži. V boji proti přehřátí organismu vám pomůže také zapnutá klimatizace nebo ventilátor.
Tip: Do čisté vody si přidávejte také bylinky, které přirozeně ochlazují. Ideální je čerstvá máta nebo meduňka doplněná o citron či citronovou trávu. Popíjet můžete rovněž studený mátový čaj. Během horkého počasí vás ochladí i vlažné zelené a bílé čaje.
Buďte první kdo přidá komentář