Jednoduchý způsob, jak předejít osteoporóze

Kost je živá tkáň, která se nepřetržitě obnovuje a nahrazuje. Osteoporóza vzniká, když se kostní tkáň rozpadá rychleji, než se obnovuje. Kosti tak zeslábnou, čímž se zvyšuje riziko fraktury, obzvláště u kyčlí a páteře. Osteoporóza je běžnější u žen, než u mužů a obvykle souvisí s hormonálními změnami po menopauze. Ačkoliv se osteoporóza obecně považuje za přirozenou součást stárnutí, dá se s ní účinně bojovat jednoduchou dietou a změnou životního stylu.

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jedním z hlavních faktorů, které mají vliv na sílu kostí, je hormonální rovnováha. Estrogen, jeden z hlavních ženských hormonů, má na kostní hmotu zřejmě ochranný vliv. Tím se vysvětluje, proč se osteoporóza objeví nejčastěji po menopauze, kdy jsou hladiny estrogenu nízké.

Konzumace jídel bohatých na skupinu látek zvaných „fytoestrogeny“ vám může pomoci udržet vaše kosti silné. Fytoestrogeny jsou přirozeně se vyskytující složky rostlin, které naleznete ve fazolích, čočce, cizrně a v sojových produktech jako je sojové mléko a tofu, a které mají schopnost napodobovat v těle účinky estrogenu.

Existují důkazy, že dlouhodobá konzumace fytoestrogenů může pomoci bránit vzniku osteoporózy. V jedné studii užívaly ženy po menopauze syntetický fytoestrogen ipriflavon a během dvou let u nich byl zaznamenán pětiprocentní nárůst hustoty kostní hmoty.

Pro zdraví kostí mohou být důležité určité složky potravy. Možná nejdůležitější z nich je vápník, kterého například chia semínka obsahují 5x více než mléko. Studie nicméně naznačují, že vliv vápníku na hustotu kostí se zdá být malý a nyní již víme, že ke stavbě kostí jsou důležité i další látky. Zdá se, že zásadní vliv na zdraví kostí má minerální hořčík.

Studie vypovídají, že čím více hořčíku je v jídelníčku, tím vyšší bývá hustota kostní hmoty. Navíc se zdá, že i hořčík podávaný jako doplněk stravy má schopnost zvýšit hustotu kostí. Ve dvouleté studii, kde se účastníkům podávalo 250 – 750 miligramů hořčíku touto formou, se ztráta kostní hmoty zastavila nebo došlo k jejímu nárůstu u 27 účastníků z 31.

Vzhledem k tomu, že vápník i hořčík jsou velmi důležité, doporučuje se zahrnout do jídelníčku co nejvíce jídel bohatých na tyto složky. Listová zelenina, sardinky, makrely, mořské plody a sezamová semínka tuto podmínku splňují.

Zvyšte také objem konzumace ovoce a zeleniny, protože existují významné důkazy o tom, že mnoho z nich zvyšuje sílu kostí. Obsahují totiž další stavební prvky kostí jako je vitamin K a bor. Také snižují aciditu těla, což vede k redukci rizika odvápňování kostí.

Kromě konzumace tučných ryb a plodů moře, fazolí, luštěnin, sojových produktů a čerstvého ovoce a zeleniny vám mohou pomoci i doplňky stravy, obsahující další hořčík a vápník spolu s dalšími důležitými složkami jako je bor a vitamíny D a K. Zakoupíte jej v obchodech se zdravou výživou.

Důležitým faktorem pro zdraví kostí je však také pravidelné cvičení. Studie prokázaly, že cvičení se závažím udržuje kosti silné a nejspíš pomáhá i 20-30 minut rychlé chůze nebo běhu většinu dní v týdnu. Pravidelná aktivita v kombinaci s výše zmíněnou úpravou jídelníčku velmi pravděpodobně pomůže přirozeně uchovat a možná dokonce zvýšit sílu vašich kostí. (zdroj: dailymail.co.uk)

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*