Jednoduchý způsob, jak předejít osteoporóze

Kost je živá tkáň, která se nepřetržitě obnovuje a nahrazuje. Osteoporóza vzniká, když se kostní tkáň rozpadá rychleji, než se obnovuje. Kosti tak zeslábnou, čímž se zvyšuje riziko fraktury, obzvláště u kyčlí a páteře. Osteoporóza je běžnější u žen, než u mužů a obvykle souvisí s hormonálními změnami po menopauze. Ačkoliv se osteoporóza obecně považuje za přirozenou součást stárnutí, dá se s ní účinně bojovat jednoduchou dietou a změnou životního stylu.

eshop energie života nabízí


KOTVIČNÍK plody 100 tob.

nakopne vaše hormony

393 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

149 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zkrásní vaši pokožku

199 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jedním z hlavních faktorů, které mají vliv na sílu kostí, je hormonální rovnováha. Estrogen, jeden z hlavních ženských hormonů, má na kostní hmotu zřejmě ochranný vliv. Tím se vysvětluje, proč se osteoporóza objeví nejčastěji po menopauze, kdy jsou hladiny estrogenu nízké.

Konzumace jídel bohatých na skupinu látek zvaných „fytoestrogeny“ vám může pomoci udržet vaše kosti silné. Fytoestrogeny jsou přirozeně se vyskytující složky rostlin, které naleznete ve fazolích, čočce, cizrně a v sojových produktech jako je sojové mléko a tofu, a které mají schopnost napodobovat v těle účinky estrogenu.

Existují důkazy, že dlouhodobá konzumace fytoestrogenů může pomoci bránit vzniku osteoporózy. V jedné studii užívaly ženy po menopauze syntetický fytoestrogen ipriflavon a během dvou let u nich byl zaznamenán pětiprocentní nárůst hustoty kostní hmoty.

KŘEMELINA 100 tob.

Pro zdraví kostí mohou být důležité určité složky potravy. Možná nejdůležitější z nich je vápník, kterého například chia semínka obsahují 5x více než mléko. Studie nicméně naznačují, že vliv vápníku na hustotu kostí se zdá být malý a nyní již víme, že ke stavbě kostí jsou důležité i další látky. Zdá se, že zásadní vliv na zdraví kostí má minerální hořčík.

Studie vypovídají, že čím více hořčíku je v jídelníčku, tím vyšší bývá hustota kostní hmoty. Navíc se zdá, že i hořčík podávaný jako doplněk stravy má schopnost zvýšit hustotu kostí. Ve dvouleté studii, kde se účastníkům podávalo 250 – 750 miligramů hořčíku touto formou, se ztráta kostní hmoty zastavila nebo došlo k jejímu nárůstu u 27 účastníků z 31.

Vzhledem k tomu, že vápník i hořčík jsou velmi důležité, doporučuje se zahrnout do jídelníčku co nejvíce jídel bohatých na tyto složky. Listová zelenina, sardinky, makrely, mořské plody a sezamová semínka tuto podmínku splňují.

Zvyšte také objem konzumace ovoce a zeleniny, protože existují významné důkazy o tom, že mnoho z nich zvyšuje sílu kostí. Obsahují totiž další stavební prvky kostí jako je vitamin K a bor. Také snižují aciditu těla, což vede k redukci rizika odvápňování kostí.

Kromě konzumace tučných ryb a plodů moře, fazolí, luštěnin, sojových produktů a čerstvého ovoce a zeleniny vám mohou pomoci i doplňky stravy, obsahující další hořčík a vápník spolu s dalšími důležitými složkami jako je bor a vitamíny D a K. Zakoupíte jej v obchodech se zdravou výživou.


361254b181ff17c74902d54abfbbb6bb 0 - Jednoduchý způsob, jak předejít osteoporóze

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč

65fb76b755f6a7536c5c1e6c08f22561 0 - Jednoduchý způsob, jak předejít osteoporóze

GUARANA 100 kapslí

dodá energii

299 Kč

ebdcbb4ccd05a8b264be4a7c45e3d628 0 - Jednoduchý způsob, jak předejít osteoporóze

JESENEC - CELASTRUS 50 g

zrychlí vaši mysl

149 Kč

692d6448a6724dd52c2810e72b5d7733 0 - Jednoduchý způsob, jak předejít osteoporóze

ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč


Důležitým faktorem pro zdraví kostí je však také pravidelné cvičení. Studie prokázaly, že cvičení se závažím udržuje kosti silné a nejspíš pomáhá i 20-30 minut rychlé chůze nebo běhu většinu dní v týdnu. Pravidelná aktivita v kombinaci s výše zmíněnou úpravou jídelníčku velmi pravděpodobně pomůže přirozeně uchovat a možná dokonce zvýšit sílu vašich kostí. (zdroj: dailymail.co.uk)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*