Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví

Omega 3 mastné kyseliny patří k důležitým látkám, které podporují naše fyzické i psychické zdraví. Jelikož tyto základní živiny nedokáže naše tělo samo vyrobit, musíme je přijímat ve své stravě. Kde všude omega 3 mastné kyseliny najdeme a jaké nabízejí zdravotní benefity?

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví.
Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Omega 3 mastné kyseliny mají na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků. Příznivě působí na psychické zdraví, zlepšují zdraví očí, snižují riziko vzniku srdečních chorob či autoimunitních onemocnění, anebo mají protizánětlivé vlastnosti. Omega 3 jsou zkrátka pro naše tělo neuvěřitelně důležité, a proto by měly být pevnou součástí našeho jídelníčku. Pojďme se na jejich přednosti podívat blíže.

Omega 3 mastné kyseliny zlepšují psychické zdraví

Dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin pomáhá při prevenci a léčbě depresivních a úzkostných stavů. Rozlišujeme celkem tři typy omega 3 mastných kyselin, a to ALA, EPA a PHA. Právě EPA si dle vědeckých výzkumů nejlépe poradí s léčbou deprese. Mnohé výzkumy rovněž naznačují, že omega 3 mastné kyseliny snižují frekvenci výkyvů nálady u lidí se schizofrenií a bipolární poruchou. Dostatečný příjem omega 3 může snížit také násilné chování.

Omega 3 předchází vzniku autoimunitních onemocnění

V případě autoimunitních onemocnění imunitní systém člověka považuje zdravé buňky za cizí a začíná na ně útočit. Právě proto je důležitý dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin, který pomáhá předcházet vzniku autoimunitních chorob. Jde zejména o diabetes prvního typu, autoimunitní diabetes a roztroušenou sklerózu. Omega 3 zmírňují rovněž průběh lupénky, revmatoidní artritidy, ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy nemoci.

Omega 3 mastné kyseliny jako prevence demence a Alzheimerovy choroby

Mezi omega 3 mastnými kyselinami a zdravím mozku existuje významná spojitost. Pravidelný příjem těchto živin pomáhá předcházet demenci či duševnímu výpadku, který souvisí s rostoucím věkem. Omega 3 mastné kyseliny představují rovněž vhodnou prevenci Alzheimerovy choroby.

Omega 3 snižují riziko vzniku srdečních onemocnění

Srdeční infarkty a mozkové mrtvice patří v celosvětovém měřítku k nejčastějším příčinám úmrtí. Pro zdraví svého srdce a celého kardiovaskulárního systému byste se proto měli zaměřit na dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin. Tyto živiny mají nezastupitelnou funkci při prevenci i léčbě srdečních chorob. Jak vám omega 3 mohou v tomto případě pomoci?

 • Snižují hladinu triglyceridů v těle.
 • Pomáhají zvyšovat hladinu dobrého HDL cholesterolu.
 • Snižují krevní tlak.
 • Předcházejí ateroskleróze, tedy kornatění a ucpávání tepen.
 • Zabraňují vzniku krevních sraženin.

Omega 3 mastné kyseliny mohou předcházet rakovině

Některé vědecké studie rovněž poukazují na to, že dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin významně snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny. Jde zejména o rakovinu tlustého střeva, rakovinu prsu u žen a rakovinu prostaty u mužů.

Omega 3 a jejich další zdravotní benefity

 • Mají protizánětlivé vlastnosti. Zmírňují chronický zánět v těle.
 • Zlepšují zdraví očí.
 • U dětí a dospívajících snižují riziko vzniku astmatu a projevy ADHD.
 • Zlepšují sílu kostí a zdraví kloubů. Snižují tak riziko vzniku osteoporózy a artritidy.
 • U žen zmírňují menstruační bolesti.
 • Hydratují pokožku, předchází jejímu předčasnému stárnutí a jsou prevencí vzniku akné.
 • Zlepšují délku a kvalitu spánku.

Přírodní zdroje omega 3 mastných kyselin

K nejlepším rostlinným zdrojům omega 3 mastných kyselin patří zejména semínka a ořechy. Omega 3 mastné kyseliny naleznete především ve lněných, slunečnicových a chia semínkách. Na tuto živinu jsou velmi cenné rovněž vlašské, pekanové, makadamové či burské ořechy. Semínka a ořechy můžete konzumovat přímo nebo drcené. Pro vaše zdraví jsou z nich vhodné také oleje, které používejte za studena. Vyzkoušejte například olej z vlašských ořechů, lněný olej nebo sacha inchi olej.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*