Těhotné a kojící ženy: Čemu se mají vyhnout?

Základem správné životosprávy v těhotenství je samozřejmě vyvážená a pravidelná strava, lidově řečeno, od všeho trochu. Nic se nemá přehánět, ale v tomto případě je lepší být spíše pečlivější a pořádně si svou stravu vybírat.

eshop energie života nabízí


MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

CORDYCEPS 100 g

posílí zevnitř

299 Kč

PSYLLIUM 250g

doplní vlákninu

129 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V jídelníčku těhotné ženy by se rozhodně měla objevovat strava bohatá na sacharidy pro přísun energie (celozrnné pečivo, rýže, těstoviny a brambory), pro růst buněk a tvorbu krve pak jsou důležité proteiny (ryby, luštěniny) a v neposlední řadě by neměly chybět v rozumném množství tuky, pro zásobu tělesné energie (za studena lisované rostlinné oleje, bohaté na omega-3,6 a 9 mastné kyseliny, za studena lisovaný kokosový olej, chia semínka, ořechy a obilniny).

Důležitou složkou jsou samozřejmě vitamíny a minerály, které získáte konzumací ovoce a zeleniny, co se týče např. vápníku, hořčíku či železa, můžete si samozřejmě dopomáhat potravinovými doplňky.

Jednou z nejdůležitějších složek stravy těhotné maminky je kyseliny listová, která se během těhotenství podílí na procesu dělení buněk a přispívá k růstu zárodečných tkání. Kyselina listová se doporučuje začít užívat již před plánovaným těhotenstvím.

Trpíte-li ranními nevolnostmi či nechutenstvím, které se mohou objevit na začátku těhotenství, zpravidla mezi 2. a 4. týdnem, vyhněte se potravinám, jejichž pach vám vadí, během dne jezte malé dávky jídel, dostatečně pijte a od nevolnosti si ulevte pitím zázvorového, heřmánkového nebo fenyklového čaje.

Základem je pohoda

V době těhotenství je velmi důležité udržovat se v dobré psychické pohodě. Doplňte si energii a vitalitu, zvedněte si náladu a zahoďte stres, pomocí úžasné peruánské byliny Maca, která má ohromný vliv na duševní zdraví člověka. Nemluvě o jejich dalších pozitivních vlivech. Macu začněte užívat ještě v době plánování těhotenství, protože vám může pomoci vyrovnat hladinu estrogenu. Příliš kolísající hladina estrogenu může způsobovat problematickou ovulaci, což značně komplikuje možnost otěhotnění. Vyrovnávání hladiny nejen estrogenu, ale i progesteronu, je velmi důležité pro zlepšení reprodukčního zdraví a plodnosti.

A čemu se v těhotenství raději vyhnout? Co se týče potravy, vyhýbejte se potravinám, které mohou být zdrojem salmonelózy a listeriózy, smaženým či grilovaným pokrmům, které zatěžují organismus. Omezte příjem soli a dejte si pozor na potraviny, které způsobují pálení žáhy, např. kořeněná jídla či čerstvý chléb.

Jakmile máte potvrzeno, že jste gravidní, měla byste mít před sebou několika měsíční půst, co se týče alkoholu, cigaret, kávy a černého čaje. Jste-li velkým milovníkem kávy a neumíte si představit ranní rozjezd či odpolední siestu bez kávy, zkuste ji nahradit kávou Čekankovou, která má pozitivní vliv na lidské zdraví.

V době těhotenství je dobré se pokud možno vyhnout používání léků a snažit se je nahradit přírodními léčivy. Jste-li těhotná v období zvýšeného výskytu chřipek a jiných virových onemocnění nebo si vás už nemoc našla, sáhněte např. po bylinném sirupu z Echinacei, který zvyšuje přirozené obranné síly organismu, působí proti virům a antibakteriálně.


c63c66e58d5829b4206e6951f9002329 0 - Těhotné a kojící ženy: Čemu se mají vyhnout?

CORDYCEPS FORTE

posílí zevnitř

799 Kč

361254b181ff17c74902d54abfbbb6bb 0 - Těhotné a kojící ženy: Čemu se mají vyhnout?

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč

ec1c99fb377bb87ec0b78b9521192571 0 - Těhotné a kojící ženy: Čemu se mají vyhnout?

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

bed3ce6e0e98a0c5737fccb181587ce7 0 - Těhotné a kojící ženy: Čemu se mají vyhnout?

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

41 Kč


Co doporučujeme kojícím ženám?

MACA kapsle 100 tob.

Když už se po porodu konečně s vaší ratolestí shledáte, máte před sebou další náročné, ale krásné období, kdy je dítě opět zcela závislé na vaší lásce a péči. Čeká vás období kojení, a i zde je velmi důležitá vaše psychika a životospráva.

V období kojení je nutné dodržovat pitný režim, pijte raději teplé než studené nápoje a dopřávejte si bylinky, které jsou účinné pro tvorbu mateřského mléka, např. šťávu z Černého bezu, bylinný sirup z Fenyklu či anýzový bylinný sirup, který také zlepšuje zažívání a působí proti nadýmání. Z dalších bylin, které jsou vhodné pro kojící maminky, pro uklidnění trávicího traktu, si můžete vybrat meduňkový bylinný sirup nebo heřmánkový čaj.

Vyhýbejte se syceným nápojům a 100% ovocným džusům, které mohou miminku způsobit nadýmání. Stejně tak si dávejte pozor na nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo, květák a kynuté potraviny. Není samozřejmostí, že tyto potraviny budou mít vždy nadýmavý efekt na trávení vaší ratolesti, ale je lepší se jim zpočátku kojení vyhnout a tím se tak vyhnout možnosti bolavého bříška vašeho miminka.

V tomto období si také dávejte pozor na potraviny, způsobující alergie, jako jsou citrusové plody, ořechy nebo jahody.

Omezte nebo úplně vynechte bílý cukr, který při zpracování v těle spotřebovává vápník. Nahraďte jej medem nebo bylinným sladidlem, vyrobeným z listů Stévie.

Markéta


ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč

ZLATÉ KAPKY 50 ml

přetaktuje váš mozek

1491 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

probudí vyšší energii

2391 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*