Těhotné a kojící ženy: Čemu se mají vyhnout?

Základem správné životosprávy v těhotenství je samozřejmě vyvážená a pravidelná strava, lidově řečeno, od všeho trochu. Nic se nemá přehánět, ale v tomto případě je lepší být spíše pečlivější a pořádně si svou stravu vybírat.

eshop energie života nabízí


CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikuje tělo

199 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč

REISHI prášek 100 g

prodlouží váš věk

249 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V jídelníčku těhotné ženy by se rozhodně měla objevovat strava bohatá na sacharidy pro přísun energie (celozrnné pečivo, rýže, těstoviny a brambory), pro růst buněk a tvorbu krve pak jsou důležité proteiny (ryby, luštěniny) a v neposlední řadě by neměly chybět v rozumném množství tuky, pro zásobu tělesné energie (za studena lisované rostlinné oleje, bohaté na omega-3,6 a 9 mastné kyseliny, za studena lisovaný kokosový olej, chia semínka, ořechy a obilniny).

MACA BIO 1 kg

Důležitou složkou jsou samozřejmě vitamíny a minerály, které získáte konzumací ovoce a zeleniny, co se týče např. vápníku, hořčíku či železa, můžete si samozřejmě dopomáhat potravinovými doplňky.

Jednou z nejdůležitějších složek stravy těhotné maminky je kyseliny listová, která se během těhotenství podílí na procesu dělení buněk a přispívá k růstu zárodečných tkání. Kyselina listová se doporučuje začít užívat již před plánovaným těhotenstvím.

Trpíte-li ranními nevolnostmi či nechutenstvím, které se mohou objevit na začátku těhotenství, zpravidla mezi 2. a 4. týdnem, vyhněte se potravinám, jejichž pach vám vadí, během dne jezte malé dávky jídel, dostatečně pijte a od nevolnosti si ulevte pitím zázvorového, heřmánkového nebo fenyklového čaje.

Základem je pohoda

V době těhotenství je velmi důležité udržovat se v dobré psychické pohodě. Doplňte si energii a vitalitu, zvedněte si náladu a zahoďte stres, pomocí úžasné peruánské byliny Maca, která má ohromný vliv na duševní zdraví člověka. Nemluvě o jejich dalších pozitivních vlivech. Macu začněte užívat ještě v době plánování těhotenství, protože vám může pomoci vyrovnat hladinu estrogenu. Příliš kolísající hladina estrogenu může způsobovat problematickou ovulaci, což značně komplikuje možnost otěhotnění. Vyrovnávání hladiny nejen estrogenu, ale i progesteronu, je velmi důležité pro zlepšení reprodukčního zdraví a plodnosti.

A čemu se v těhotenství raději vyhnout? Co se týče potravy, vyhýbejte se potravinám, které mohou být zdrojem salmonelózy a listeriózy, smaženým či grilovaným pokrmům, které zatěžují organismus. Omezte příjem soli a dejte si pozor na potraviny, které způsobují pálení žáhy, např. kořeněná jídla či čerstvý chléb.

Jakmile máte potvrzeno, že jste gravidní, měla byste mít před sebou několika měsíční půst, co se týče alkoholu, cigaret, kávy a černého čaje. Jste-li velkým milovníkem kávy a neumíte si představit ranní rozjezd či odpolední siestu bez kávy, zkuste ji nahradit kávou Čekankovou, která má pozitivní vliv na lidské zdraví.

V době těhotenství je dobré se pokud možno vyhnout používání léků a snažit se je nahradit přírodními léčivy. Jste-li těhotná v období zvýšeného výskytu chřipek a jiných virových onemocnění nebo si vás už nemoc našla, sáhněte např. po bylinném sirupu z Echinacei, který zvyšuje přirozené obranné síly organismu, působí proti virům a antibakteriálně.

Co doporučujeme kojícím ženám?

MACA kapsle 100 tob.

Když už se po porodu konečně s vaší ratolestí shledáte, máte před sebou další náročné, ale krásné období, kdy je dítě opět zcela závislé na vaší lásce a péči. Čeká vás období kojení, a i zde je velmi důležitá vaše psychika a životospráva.

V období kojení je nutné dodržovat pitný režim, pijte raději teplé než studené nápoje a dopřávejte si bylinky, které jsou účinné pro tvorbu mateřského mléka, např. šťávu z Černého bezu, bylinný sirup z Fenyklu či anýzový bylinný sirup, který také zlepšuje zažívání a působí proti nadýmání. Z dalších bylin, které jsou vhodné pro kojící maminky, pro uklidnění trávicího traktu, si můžete vybrat meduňkový bylinný sirup nebo heřmánkový čaj.

Vyhýbejte se syceným nápojům a 100% ovocným džusům, které mohou miminku způsobit nadýmání. Stejně tak si dávejte pozor na nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo, květák a kynuté potraviny. Není samozřejmostí, že tyto potraviny budou mít vždy nadýmavý efekt na trávení vaší ratolesti, ale je lepší se jim zpočátku kojení vyhnout a tím se tak vyhnout možnosti bolavého bříška vašeho miminka.

V tomto období si také dávejte pozor na potraviny, způsobující alergie, jako jsou citrusové plody, ořechy nebo jahody.

Omezte nebo úplně vynechte bílý cukr, který při zpracování v těle spotřebovává vápník. Nahraďte jej medem nebo bylinným sladidlem, vyrobeným z listů Stévie.

Markéta


GARCINIA 100 g

sníží hmotnost

149 Kč

ZLATÉ KAPKY

přetaktuje váš mozek

1491 Kč

MANDLE NATURAL 250 g

doplní nutné živiny

129 Kč

SPIRULINA tbl.

vyčistí krev

180 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*