V jídelníčku těhotné ženy by se rozhodně měla objevovat strava bohatá na sacharidy pro přísun energie (celozrnné pečivo, rýže, těstoviny a brambory), pro růst buněk a tvorbu krve pak jsou důležité proteiny (ryby, luštěniny) a v neposlední řadě by neměly chybět v rozumném množství tuky, pro zásobu tělesné energie (za studena lisované rostlinné oleje, bohaté na omega-3,6 a 9 mastné kyseliny, za studena lisovaný kokosový olej, chia semínka, ořechy a obilniny).
Důležitou složkou jsou samozřejmě vitamíny a minerály, které získáte konzumací ovoce a zeleniny, co se týče např. vápníku, hořčíku či železa, můžete si samozřejmě dopomáhat potravinovými doplňky.
Jednou z nejdůležitějších složek stravy těhotné maminky je kyseliny listová, která se během těhotenství podílí na procesu dělení buněk a přispívá k růstu zárodečných tkání. Kyselina listová se doporučuje začít užívat již před plánovaným těhotenstvím.
Trpíte-li ranními nevolnostmi či nechutenstvím, které se mohou objevit na začátku těhotenství, zpravidla mezi 2. a 4. týdnem, vyhněte se potravinám, jejichž pach vám vadí, během dne jezte malé dávky jídel, dostatečně pijte a od nevolnosti si ulevte pitím zázvorového, heřmánkového nebo fenyklového čaje.
Základem je pohoda
V době těhotenství je velmi důležité udržovat se v dobré psychické pohodě. Doplňte si energii a vitalitu, zvedněte si náladu a zahoďte stres, pomocí úžasné peruánské byliny Maca, která má ohromný vliv na duševní zdraví člověka. Nemluvě o jejich dalších pozitivních vlivech. Používání byliny maca v těhotenství může mít pozitivní vliv na vaši náladu. Macu začněte užívat ještě v době plánování těhotenství, protože vám může pomoci vyrovnat hladinu estrogenu. Příliš kolísající hladina estrogenu může způsobovat problematickou ovulaci, což značně komplikuje možnost otěhotnění. Vyrovnávání hladiny nejen estrogenu, ale i progesteronu, je velmi důležité pro zlepšení reprodukčního zdraví a plodnosti. Mnoho žen má s pomocí byliny maca dobré zkušenosti s oplodněním.
A čemu se v těhotenství raději vyhnout? Co se týče potravy, vyhýbejte se potravinám, které mohou být zdrojem salmonelózy a listeriózy, smaženým či grilovaným pokrmům, které zatěžují organismus. Omezte příjem soli a dejte si pozor na potraviny, které způsobují pálení žáhy, např. kořeněná jídla či čerstvý chléb.
Jakmile máte potvrzeno, že jste gravidní, měla byste mít před sebou několika měsíční půst, co se týče alkoholu, cigaret, kávy a černého čaje. Jste-li velkým milovníkem kávy a neumíte si představit ranní rozjezd či odpolední siestu bez kávy, zkuste ji nahradit kávou Čekankovou, která má pozitivní vliv na lidské zdraví.
V době těhotenství je dobré se pokud možno vyhnout používání léků a snažit se je nahradit přírodními léčivy. Jste-li těhotná v období zvýšeného výskytu chřipek a jiných virových onemocnění nebo si vás už nemoc našla, sáhněte např. po bylinném sirupu z Echinacei, který zvyšuje přirozené obranné síly organismu, působí proti virům a antibakteriálně.
Co doporučujeme kojícím ženám?
Když už se po porodu konečně s vaší ratolestí shledáte, máte před sebou další náročné, ale krásné období, kdy je dítě opět zcela závislé na vaší lásce a péči. Čeká vás období kojení, a i zde je velmi důležitá vaše psychika a životospráva.
V období kojení je nutné dodržovat pitný režim, pijte raději teplé než studené nápoje a dopřávejte si bylinky, které jsou účinné pro tvorbu mateřského mléka, např. šťávu z Černého bezu, bylinný sirup z Fenyklu či anýzový bylinný sirup, který také zlepšuje zažívání a působí proti nadýmání. Z dalších bylin, které jsou vhodné pro kojící maminky, pro uklidnění trávicího traktu, si můžete vybrat meduňkový bylinný sirup nebo heřmánkový čaj.
Vyhýbejte se syceným nápojům a 100% ovocným džusům, které mohou miminku způsobit nadýmání. Stejně tak si dávejte pozor na nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo, květák a kynuté potraviny. Není samozřejmostí, že tyto potraviny budou mít vždy nadýmavý efekt na trávení vaší ratolesti, ale je lepší se jim zpočátku kojení vyhnout a tím se tak vyhnout možnosti bolavého bříška vašeho miminka.
V tomto období si také dávejte pozor na potraviny, způsobující alergie, jako jsou citrusové plody, ořechy nebo jahody.
Omezte nebo úplně vynechte bílý cukr, který při zpracování v těle spotřebovává vápník. Nahraďte jej medem nebo bylinným sladidlem, vyrobeným z listů Stévie.
Markéta
Dobrý den, v článku doporučujete MAcu v těhotenství a pak když si kliknu na Macu, že bych si jí koupila tak je u toho upozornění že se nedoporučuje těhotným ženám.
jsme zmatená 😀 Děkuji
To se vám ani nedivíme, vítejte ve změti nařízení a vyhlášek, které musíme dodržovat na obalech výrobků, přestože nemají s realitou často nic společného 🙂
Dobrý den, rozumím a prosím tedy rozumím správně, že je Maca vhodná před početím miminka i v době těhotenství a po porodu samozřejmě obecně, jelikož každý jsme individuální bytost a potřebujeme každý to, co nám dělá dobře což nemusí být zrovna Maca, ale může být. Děkuji za zprávu.
Ano Veroniko, může být 🙂
Dobrý den, prosím,lze uzivat i macu v tehotenství? jsem po jednom nezdaru v 9tt a nyni jsem kratce tehotna, tak se bojím a nevím, zda ji ihned vysadit či ne? Děkuji
Ano, můžete.