Těhotné a kojící ženy: Čemu se mají vyhnout?

Základem správné životosprávy v těhotenství je samozřejmě vyvážená a pravidelná strava, lidově řečeno, od všeho trochu. Nic se nemá přehánět, ale v tomto případě je lepší být spíše pečlivější a pořádně si svou stravu vybírat.

Monoatomické prvky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V jídelníčku těhotné ženy by se rozhodně měla objevovat strava bohatá na sacharidy pro přísun energie (celozrnné pečivo, rýže, těstoviny a brambory), pro růst buněk a tvorbu krve pak jsou důležité proteiny (ryby, luštěniny) a v neposlední řadě by neměly chybět v rozumném množství tuky, pro zásobu tělesné energie (za studena lisované rostlinné oleje, bohaté na omega-3,6 a 9 mastné kyseliny, za studena lisovaný kokosový olej, chia semínka, ořechy a obilniny).

Důležitou složkou jsou samozřejmě vitamíny a minerály, které získáte konzumací ovoce a zeleniny, co se týče např. vápníku, hořčíku či železa, můžete si samozřejmě dopomáhat potravinovými doplňky.

Jednou z nejdůležitějších složek stravy těhotné maminky je kyseliny listová, která se během těhotenství podílí na procesu dělení buněk a přispívá k růstu zárodečných tkání. Kyselina listová se doporučuje začít užívat již před plánovaným těhotenstvím.

Trpíte-li ranními nevolnostmi či nechutenstvím, které se mohou objevit na začátku těhotenství, zpravidla mezi 2. a 4. týdnem, vyhněte se potravinám, jejichž pach vám vadí, během dne jezte malé dávky jídel, dostatečně pijte a od nevolnosti si ulevte pitím zázvorového, heřmánkového nebo fenyklového čaje.

Základem je pohoda

V době těhotenství je velmi důležité udržovat se v dobré psychické pohodě. Doplňte si energii a vitalitu, zvedněte si náladu a zahoďte stres, pomocí úžasné peruánské byliny Maca, která má ohromný vliv na duševní zdraví člověka. Nemluvě o jejich dalších pozitivních vlivech. Macu začněte užívat ještě v době plánování těhotenství, protože vám může pomoci vyrovnat hladinu estrogenu. Příliš kolísající hladina estrogenu může způsobovat problematickou ovulaci, což značně komplikuje možnost otěhotnění. Vyrovnávání hladiny nejen estrogenu, ale i progesteronu, je velmi důležité pro zlepšení reprodukčního zdraví a plodnosti.

A čemu se v těhotenství raději vyhnout? Co se týče potravy, vyhýbejte se potravinám, které mohou být zdrojem salmonelózy a listeriózy, smaženým či grilovaným pokrmům, které zatěžují organismus. Omezte příjem soli a dejte si pozor na potraviny, které způsobují pálení žáhy, např. kořeněná jídla či čerstvý chléb.

MACA peruánská BIO 250 g

Jakmile máte potvrzeno, že jste gravidní, měla byste mít před sebou několika měsíční půst, co se týče alkoholu, cigaret, kávy a černého čaje. Jste-li velkým milovníkem kávy a neumíte si představit ranní rozjezd či odpolední siestu bez kávy, zkuste ji nahradit kávou Čekankovou, která má pozitivní vliv na lidské zdraví.

V době těhotenství je dobré se pokud možno vyhnout používání léků a snažit se je nahradit přírodními léčivy. Jste-li těhotná v období zvýšeného výskytu chřipek a jiných virových onemocnění nebo si vás už nemoc našla, sáhněte např. po bylinném sirupu z Echinacei, který zvyšuje přirozené obranné síly organismu, působí proti virům a antibakteriálně.

Co doporučujeme kojícím ženám?

Když už se po porodu konečně s vaší ratolestí shledáte, máte před sebou další náročné, ale krásné období, kdy je dítě opět zcela závislé na vaší lásce a péči. Čeká vás období kojení, a i zde je velmi důležitá vaše psychika a životospráva.

V období kojení je nutné dodržovat pitný režim, pijte raději teplé než studené nápoje a dopřávejte si bylinky, které jsou účinné pro tvorbu mateřského mléka, např. šťávu z Černého bezu, bylinný sirup z Fenyklu či anýzový bylinný sirup, který také zlepšuje zažívání a působí proti nadýmání. Z dalších bylin, které jsou vhodné pro kojící maminky, pro uklidnění trávicího traktu, si můžete vybrat meduňkový bylinný sirup nebo heřmánkový čaj.

Vyhýbejte se syceným nápojům a 100% ovocným džusům, které mohou miminku způsobit nadýmání. Stejně tak si dávejte pozor na nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo, květák a kynuté potraviny. Není samozřejmostí, že tyto potraviny budou mít vždy nadýmavý efekt na trávení vaší ratolesti, ale je lepší se jim zpočátku kojení vyhnout a tím se tak vyhnout možnosti bolavého bříška vašeho miminka.

V tomto období si také dávejte pozor na potraviny, způsobující alergie, jako jsou citrusové plody, ořechy nebo jahody.

Omezte nebo úplně vynechte bílý cukr, který při zpracování v těle spotřebovává vápník. Nahraďte jej medem nebo bylinným sladidlem, vyrobeným z listů Stévie.

Markéta

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*