Proč mají ženy lepší sluch než muži

V čem se ve skutečnosti liší muži a ženy? Postupně vám sérii několika článků popíšeme celých padesát rozdílů! V tomto díle si popíšeme, proč mají muži a ženy vidí jinak, slyší rozdílně a zákonitě také odlišně vnímají hudbu.

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

1. Zrak se u mužů a žen liší

Od okamžiku, kdy světlo dopadne na sítnici, až do chvíle, kdy informace vstoupí do mozkové kůry, se tento proces u žen a mužů liší.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


  • Mužská sítnice je silnější;
  • Má více M buněk (magnocelulárních);
  • M buňky jsou větší a jsou rozmístěny po celé ploše sítnice;
  • M buňky jsou odpovědné za sledování pohybu předmětů.
  • Ženská sítnice je tenčí;
  • Má více P buněk (parvocelulárních);
  • P buňky jsou menší a vyskytují se blíže středu sítnice;
  • P buňky jsou odpovědné za rozpoznávání předmětu a analýzu textur a barev.

(bylo zjištěno i u dalších savců)

(Sax, Leonard. “Why Gender Matters” 23; Wright, Robert. „The Moral Animal„)

2. Holčičky mají rády tváře, chlapci pohybující se předměty

Na tom není nic překvapivého, protože jak jsme se právě dozvěděli, zrak se u mužů a žen liší.

Přes sto novorozenců bylo podrobeno studii, ve které si měli vybrat mezi sledováním tváře mladé ženy, nebo houpajícího se mobilního telefonu. Vědcům, kteří zaznamenávali pohyby očí, bylo pohlaví sledovaných novorozeňat zatajeno. Chlapci se zajímali o mobil dvakrát častěji, dívky se více soustředily na obličej. (Sax, Leonard. “Why Gender Matters” 19)

Během prvních několika měsíců se oční kontakt a sledování tváří u holčiček zvýší o více než 400 %, u chlapců je toto zlepšení o poznání nižší. (Brizendine. “The Female Brain” 15) (původní studie zde)

3. Chlapci a dívky kreslí raději odlišné věci

Většina dívek raději kreslí lidi, zvířata a rostliny, souměrně umístěné a otočené směrem k pozorovateli. Častěji používají více barev a volí teplejší odstíny.

Chlapci kresli převážně akční scény s dynamickým pohybem, přičemž obvykle nepoužívají více než šest barev, které bývají spíše studenějších odstínů. (Sax, Leonard. “Why Gender Matters” 25; Brizendine. “The Male Brain” 20)

Pokud si říkáte: „Dobře, a koho to zajímá? Děti kreslí různé věci.“ Pamatujte, že na prvním stupni základní školy vyučují především ženy. Ty tak někdy mohou neobjektivně upřednostňovat dívčí kresby coby správný druh výtvarného umění, což může chlapce od umění navždy odradit. A nemusí jít jen o špatné výsledky ve výtvarné výchově. Vídávám v novinách titulky jako „chlapec suspendovaný ze školy za kresbu zbraně“. Říkám si, že kdyby si byli učitelé vědomi těchto vrozených rozdílů, přestali by se obávat žáků, kteří kreslí „násilné“ scény. Měli bychom si vzpomenout na staré přísloví „kluci jsou kluci“, zhluboka se nadechnout a uklidnit se.

4. Ženy slyší lépe než muži

V částech mozku, které ovládají řeč a sluch mají ženy o 11 % více neuronů než muži. (Brizendine. “The Female Brain” 5)

Ženy nejenže slyší lépe, dokáží rozeznat i širší škálu citově zabarvených tónů v lidském hlase. Za tím jsou pravděpodobně děti. U žen je silněji vyvinut pečovatelský pud, a slyšet a umět si vyložit pláč dítěte je důležitá schopnost. Navíc je to schopnost, se kterou se rodíme. Studie novorozeňat zjistila, že holčičky reagují na pláč dalšího dítěte více než chlapci. (Brizendine. “The Female Brain” 17)

Takže učitelky s jemným hláskem! Než začnete o některém žákovi tvrdit, že trpí poruchou pozornosti, zkuste ho posadit blíž k tabuli. Možná vás jenom neslyší!

5. Hudba na nás má odlišný vliv

Nedonošené holčičky, které podstoupily terapii hudbou, měly méně komplikací, rychleji rostly a bylo možno je dříve propustit, než ty, které terapii nepodstoupily. U nedonošených chlapečků nebyl zjištěn žádný účinek. (Sax, Leonard. “Why Gender Matters” 16)

zdrojový článek: www.bravetheworld.com

překlad: Siw

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*