Kravata škrtí nejen krk, ale i poškozuje mozek

Podle nové studie může uvázaná kravata omezit průtok krve do mozku až o 7,5 %. Nošení kravaty může také zvýšit nitrooční tlak a tím i riziko šedého a zeleného zákalu. Kravaty lékařů jsou často líhní patogenů v nemocnicích, kde se pak infekce snadno šíří.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Kravata škrtí nejen krk, ale také mozek.
Kravata škrtí nejen krk, ale také mozek. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ve světě profesionálů se kravata považuje za závaznou (ač lehce nepohodlnou) součást pracovního oděvu. Mnoho lidí – například Richard Branson, který oblek s kravatou považuje za přežitek, potvrzuje skutečnost, že kravata má jen malý funkční účel. Kdo z nás by si však dokázal představit, že zdánlivě neškodný kousek oděvu může škodit našemu zdraví?

Vědci z Kielské univerzitní nemocnice nedávno popsali ve své studii akt nošení kravaty jako „společensky žádoucí škrcení“. V této studii, kterou uveřejnili v časopise New Scientist, zkoumali vliv uvázané kravaty na průtok krve do mozku. A výsledky nejsou dobré.

Kravata snižuje průtok krve do mozku

Ve studii se 15 mužů s kravatou a 15 bez ní podrobilo měření průtoku krve do hlavy na magnetické rezonanci. Výzkumníci zjistili, že mozkům mužů s kravatou se dostávalo o 7,5 % menšího „cerebrální krevního průtoku“ než mozkům mužů z kontrolní skupiny.

Vědci přisoudili menší krevní průtok zúžení krkavic, které odvádějí krev ze srdce. Toto zúžení způsobuje uvázaná kravata.

Ačkoliv se 7,5% snížení průtoku krve nemusí zdát mnoho, aby způsobilo znatelné zdravotní potíže, lidé, kteří již mají jiné zdravotní problémy, by měli být opatrní. Pokud máte vysoký krevní tlak, jste v seniorském věku nebo kouříte, může vás při delším nošení kravaty postihnout bolest hlavy, závrať nebo nevolnost.

Kravata může zvyšovat riziko vzniku šedého a zeleného zákalu

Kielská studie není zdaleka první, která zkoumala dopad nošení kravat na orgány hlavy. Podle výzkumu uveřejněném v časopise The British Journal of Ophtalmology může kravata omezit průtok krve jugulární žílou a krkavicí.

Toto omezení může působit městnání krve v krevním systému oka a zvyšovat tak nitrooční tlak. Zvýšený nitrooční tlak se považuje za rizikový faktor vzniku šedého a zeleného zákalu. Podle této studie může zvýšit riziko zhoršení již existujícího zeleného zákalu.

Podle výzkumu Yonseiské univerzity se u vás dokonce pouhým nošením kravaty může zvyšovat riziko poškození pohybového aparátu. Lidé, kteří běžně nosí kravatu, často popisují významně snížený rozsah pohybu, když mají kravatu těsně uvázanou v porovnání s tím, když ji nenosí.

Ve svalstvu to vede ke zvýšenému napětí, které se hromadí v horní části trapézových svalů a zvyšuje riziko poranění.

Kravata může dokonce přispívat k šíření nemocničních patogenů

Horší než namožené svaly v kanceláři je však zřejmě skutečnost, že nošení kravaty ve zdravotnických zařízeních může ostatní vystavovat smrtelnému riziku. Studie Lékařské fakulty Texaského A&M vědeckého zdravotního centra ukázala, že více než polovině z 42 klinických chirurgů Newyorské nemocnice bujely na kravatách infekční patogeny.

Podle Eyala Zimlichmana, Daniela Hendersona a Orly Tamirové, kteří studii prováděli, mají „nemocniční infekce na svědomí velkou část vysoké míry úmrtnosti a nákladů. Odhadujeme, že každý rok se těmito infekcemi nakazí přibližně 440 tisíc dospělých amerických hospitalizovaných pacientů. Náklady na jejich léčbu dosahují 9,8 mld. dolarů.“

Vzhledem k tomu, že nemocniční infekce představují pro zdravotní péči takovou zátěž, kravaty s patogeny jsou potenciálně vážným příspěvkem k narůstajícím problémům ve zdravotnictví.

Vypadá to, že je na čase dát tomuto zrádnému svršku definitivní sbohem. (zdroj: businessinsider.com)

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*