Kravata škrtí nejen krk, ale i poškozuje mozek

Podle nové studie může uvázaná kravata omezit průtok krve do mozku až o 7,5 %. Nošení kravaty může také zvýšit nitrooční tlak a tím i riziko šedého a zeleného zákalu. Kravaty lékařů jsou často líhní patogenů v nemocnicích, kde se pak infekce snadno šíří.

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč


Kravata škrtí nejen krk, ale také mozek.
Kravata škrtí nejen krk, ale také mozek. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ve světě profesionálů se kravata považuje za závaznou (ač lehce nepohodlnou) součást pracovního oděvu. Mnoho lidí – například Richard Branson, který oblek s kravatou považuje za přežitek, potvrzuje skutečnost, že kravata má jen malý funkční účel. Kdo z nás by si však dokázal představit, že zdánlivě neškodný kousek oděvu může škodit našemu zdraví?

Vědci z Kielské univerzitní nemocnice nedávno popsali ve své studii akt nošení kravaty jako „společensky žádoucí škrcení“. V této studii, kterou uveřejnili v časopise New Scientist, zkoumali vliv uvázané kravaty na průtok krve do mozku. A výsledky nejsou dobré.

Kravata snižuje průtok krve do mozku

Ve studii se 15 mužů s kravatou a 15 bez ní podrobilo měření průtoku krve do hlavy na magnetické rezonanci. Výzkumníci zjistili, že mozkům mužů s kravatou se dostávalo o 7,5 % menšího „cerebrální krevního průtoku“ než mozkům mužů z kontrolní skupiny.

Vědci přisoudili menší krevní průtok zúžení krkavic, které odvádějí krev ze srdce. Toto zúžení způsobuje uvázaná kravata.

Ačkoliv se 7,5% snížení průtoku krve nemusí zdát mnoho, aby způsobilo znatelné zdravotní potíže, lidé, kteří již mají jiné zdravotní problémy, by měli být opatrní. Pokud máte vysoký krevní tlak, jste v seniorském věku nebo kouříte, může vás při delším nošení kravaty postihnout bolest hlavy, závrať nebo nevolnost.

Kravata může zvyšovat riziko vzniku šedého a zeleného zákalu

Kielská studie není zdaleka první, která zkoumala dopad nošení kravat na orgány hlavy. Podle výzkumu uveřejněném v časopise The British Journal of Ophtalmology může kravata omezit průtok krve jugulární žílou a krkavicí.

Toto omezení může působit městnání krve v krevním systému oka a zvyšovat tak nitrooční tlak. Zvýšený nitrooční tlak se považuje za rizikový faktor vzniku šedého a zeleného zákalu. Podle této studie může zvýšit riziko zhoršení již existujícího zeleného zákalu.

Podle výzkumu Yonseiské univerzity se u vás dokonce pouhým nošením kravaty může zvyšovat riziko poškození pohybového aparátu. Lidé, kteří běžně nosí kravatu, často popisují významně snížený rozsah pohybu, když mají kravatu těsně uvázanou v porovnání s tím, když ji nenosí.

Ve svalstvu to vede ke zvýšenému napětí, které se hromadí v horní části trapézových svalů a zvyšuje riziko poranění.

Kravata může dokonce přispívat k šíření nemocničních patogenů

Horší než namožené svaly v kanceláři je však zřejmě skutečnost, že nošení kravaty ve zdravotnických zařízeních může ostatní vystavovat smrtelnému riziku. Studie Lékařské fakulty Texaského A&M vědeckého zdravotního centra ukázala, že více než polovině z 42 klinických chirurgů Newyorské nemocnice bujely na kravatách infekční patogeny.

Podle Eyala Zimlichmana, Daniela Hendersona a Orly Tamirové, kteří studii prováděli, mají „nemocniční infekce na svědomí velkou část vysoké míry úmrtnosti a nákladů. Odhadujeme, že každý rok se těmito infekcemi nakazí přibližně 440 tisíc dospělých amerických hospitalizovaných pacientů. Náklady na jejich léčbu dosahují 9,8 mld. dolarů.“

Vzhledem k tomu, že nemocniční infekce představují pro zdravotní péči takovou zátěž, kravaty s patogeny jsou potenciálně vážným příspěvkem k narůstajícím problémům ve zdravotnictví.

Vypadá to, že je na čase dát tomuto zrádnému svršku definitivní sbohem. (zdroj: businessinsider.com)

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*