Je možné zabránit rakovině anebo ne?

Mnoho lidí věří, že výskyt rakoviny je dán čistě geny, osudem či jen obyčejnou smůlou. Ve skutečnosti je však riziko výsledkem kombinace genetiky, prostředí a životního stylu. A ten pod kontrolou mít můžeme.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Rakovina je způsobena změnou DNA, tj. chemickými instrukcemi, které našim buňkám říkají, co mají dělat. Věci, s kterými přicházíme do styku ve svém prostředí, například UV paprsky, nebo díky svému životním stylu, například rakovinotvornými chemikáliemi v tabáku, mohou DNA poškodit. Časem toto poškození narůstá. Pokud je DNA buňky poškozeno nad určitou míru, může kontrolovaně začít růst a množit se. A tak začíná rakovina.

Rodinná historie a zděděné geny

Někteří lidé poškozené DNA zdědí po rodičích, což riziko výskytu určitých typů rakoviny zvyšuje. Například geny BRCA jsou spojovány s rakovinou prsu, vaječníků, prostaty a dalšími. Poměr rakoviny způsobené dědičnými poškozenými geny je však malý – podle odborníků jsou příčinou jen asi 2–3 ze 100 případů.

Kolika výskytům rakoviny je možné zabránit?

Ve Velké Británii se rakovina někdy během života vyskytne u více než jednoho člověka ze dvou. Každoročně je rakovina diagnostikována více než 350 tisícům lidí. Odborníci však odhadují, že více než 4 z 10 výskytům rakoviny je možné zabránit, zejména změnou životního stylu. Například:

  • nekouřením
  • udržováním zdravé tělesné hmotnosti
  • konzumací zdravé a vyvážené stravy
  • omezením alkoholu
  • aktivitou
  • snažit se co nejvíce vyhnout určitým infekcím, například HPV či žloutence
  • dodržením bezpečnosti v práci (viz riziko rakoviny na pracovišti)

Podle výzkumu lidé nutně nemusí vědět o všech těchto faktorech, které mohou k výskytu rakoviny přispět. Studie například ukázaly, že 15 z 20 lidí neví, že obezita způsobuje rakovinu, a 18 z 20 lidí zase nevědělo, že alkohol je s rakovinou rovněž spojován.

Změna životního stylu může být obtížná, ale může mít mnoho výhod. Snažte se najít způsoby, které vám tvorbu a udržení zdravých návyků usnadní, například pravidelná aktivita s  kamarádem či kamarádkou, dávat si pozor na to, co jíte, nebo říct o svém úsilí kamarádům a rodině.

Je změna životního stylu efektivní?

Je, a nejen s ohledem na rakovinu. V roce 2008 proběhla ve Velké Británii obrovská studie, která stanovila účinek čtyř typů zdravého chování na zdraví. Jednalo se o tyto: nekouření, aktivita, omezená konzumace alkoholu, konzumace ovoce a zeleniny 5× denně.

Lidé, kteří prováděli všechny čtyři, se dožili v průměru o 14 let více než ostatní.

Je prevence zárukou?

„Zdravý životní styl“ není nezlomnou zárukou vůči rakovině. Zlepšuje však naši šanci už jen tím, že riziko výskytu významně snižuje.

Je například známo, že silný kuřák nemusí za celý život rakovinu dostat, ale dostane ji naopak někdo, kdo v životě nevykouřil ani jednu cigaretu. Mnoho dlouhodobých výzkumů však jasně ukazuje, že u absolutních nekuřáků je riziko výskytu či úmrtí na rakovinu mnohem nižší. Nehledě na to, že nekuřáci svým nekouřením rozhodně nepoškozují zdraví jiných.

Stejnou logikou ani opatrní řidiči nedokáží zaručit, že sem jim nikdy nestane nehoda kvůli okolnostem mimo jejich kontrolu. Nicméně riziko, že nehodu způsobí vlastním nezodpovědným chováním, je mnohem nižší.

Stejně tak jako šance, že by svým hazardování ohrozili jiné účastníky silničního provozu.

Co si o tom myslíte Vy?

originální text: cancerresearchuk.org

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Je možné zabránit rakovině anebo ne?269b - Je možné zabránit rakovině anebo ne? MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Je možné zabránit rakovině anebo ne? OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Je možné zabránit rakovině anebo ne? monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*