Jak jsou důležité bílkoviny v naší výživě

V minulém článku jsme se zastavili nad chuťovými vjemy, které nám doslova diktují naše nákupní chování, podle kterého si vybíráme a jíme potraviny. Samotný výběr potravin také souvisí s informacemi o nich. A právě ty, ve finále, mají podstatný vliv na kvalitu a složení jídelníčku.

REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Z praxe: Převážně špatný výběr potravin spočívá ve vysokém příjmu tuků a zároveň velmi nízkém příjmu bílkovin ze stravy. Ale i dostatek bílkovin se promítá do vysokého příjmu tuků. Především v případě časté konzumace vepřového masa nebo tučných sýrů.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Ze současných rozborů jídelních návyků dnešní populace vyplývá, že se ve stravě nachází velmi málo bílkovin. Proč? Zvykem Čechů je reagovat na akční slevy. Kupovat hodně jídla, které je málo kvalitní a obsah bílkovin minimální.

Bílkoviny jsou důležité pro lidský organizmus, protože jsou součástí nejen svalové hmoty, ale všech buněk lidského organismu, které se neustále obnovují a rostou. Proto má význam přijímat bílkoviny potravou každodenně.

Zdrojem jsou potraviny, jak živočišného, tak i rostlinného původu. Rozdíl mezi nimi spočívá v obsahu aminokyselin. Strava by však neměla být jednostranná. Ideální je kombinovat bílkoviny živočišného původu (vejce, mléko, maso) s rostlinnými zdroji (obiloviny, luštěniny, ořechy, semena). Vyznavači vegetariánství pak vhodně kombinovat bílkoviny rostlinné.

Jaká je funkce bílkovin v našem těle? Preference živočišných bílkovin bude podporovat růst a vývoj svalů. Oproti rostlinným jsou však živočišné hůře stravitelné. Ovšem jinou potřebu bílkovin mají sportovci, protože zatěžují více svaly. A jinou zase děti, které jsou ve vývoji.

Právě nedostatek bílkovin má vliv na zpomalení růstu, duševního i tělesného vývoje u dětí, vliv na výživu kloubů, kostí, svalů a různá zranění. Nadbytek vede k zátěži pro organismus, dochází např. k překyselení a poruchám zažívání.

Každopádně ti, kteří jedí více živočišných bílkovin než rostlinných, jsou na tom zdravotně hůře.

Jana Luberová, poradce pro výživu

info@janaluberova.cz

 
REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*