
Studie prokázaly, že kyselina listová může pomoci předcházet srdečním onemocněním, depresi, Alzheimerově chorobě, cukrovce 2. typu, a dokonce některým druhům rakoviny.
Zdraví srdce
Jak pomáhá kyselina listová chránit naše srdce? Kyselina listová tvoří s vitaminem B12 koenzym, který pomáhá metabolizovat aminokyseliny methionin a homocystein. Bez kyseliny listové může zvýšená hladina homocysteinu způsobovat vyšší srážlivost krve, než je běžné, a způsobit tak kardiovaskulární onemocnění či infarkt. Studie zjistily, že kyselina listová může hladinu homocysteinu snížit.
Přírodní lék proti depresi
Doplňky stravy obsahující kyselinu listovou pomáhají léčit depresi a zvyšují účinek antidepresiv. Studie prokázaly, že lidé s nedostatkem kyseliny listové hůře reagují na antidepresiva. Rovněž se předpokládá, že kyselina listová hraje roli v regulaci nálady.
Alzheimerova choroba
Nedávná studie 579 mužů a žen starších 60 let ukázala, že kyselina listová může tělo chránit před Alzheimerovou chorobou.
Studie zjistila, že u účastníků, kteří pravidelně konzumovali doporučenou denní dávku kyseliny listové (400 mcg) jak ve stravě, tak v doplňcích stravy, kleslo riziko vzniku Alzheimerovy choroby o polovinu.
Kyselina listová může také hrát klíčovou roli v prevenci obecných problémů s pamětí spojených se stářím.
Prevence cukrovky
Kyselina listová pomáhá rozkládat triglyceridy. Triglyceridy jsou druhy tuku, které se vyskytují v krvi a jsou využívány jako zdroj energie. Cukrovka 2. typu je spojována s vysokými hladinami triglyceridů v krvi. Studie časopisu European Journal of Endocrinology zjistila u žen s BMI nad 30 ze čtyř různých skupin a z různých zeměpisných oblastí rovněž nízkou hladinu kyseliny listové.
Prevence rakoviny
Podle organizace The American Cancer Society byla nízká hladina kyseliny listové v krvi spojena s vyšším rizikem vzniku kolorektálního karcinomu a některých dalších typů rakoviny. Rozsáhlá studie z let 1980 až 1994 zjistila, že ženám, které denně konzumovaly více než 400 mcg kyseliny listové, hrozí nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva než těm, které konzumovaly méně než 200 mcg denně.
Kyselina listová je důležitá pro tvorbu a opravu DNA při tvorbě nových buněk. Vědci se domnívají, že nízká hladina kyseliny listové může vést ke změnám v chemických látkách, které ovlivňují DNA. Výsledkem může být změna kvality opravy a dělení buněk, což může vést ke vzniku rakoviny.
zdrojový článek: www.togobrands.com
zdroje:
Egan, Pamela. The Benefits of Folic Acid. Pamela Egan. Retrieved Nov 27, 2012 from http://www.pamelaegan.com/articles/folic-acid-benefits/
Freedman, Lisa. Are you getting enough of this B vitamin? Men’s Fitness. Retrieved Nov 28, 2012 from http://www.mensfitness.com/lisa-freedman/folic-acid
Folic Acid. The American Cancer Society. (May 7, 2011). Retrieved November 30, 2012 from http://www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/complementaryandalternativemedicine/herbsvitaminsandminerals/folic-acid
Stoppler, Melissa M.D. The Benefits of Folic Acid for Women. MedicineNet.com. (Dec 6, 2007). Retrieved November 28, 2012 from http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=41765
překlad: Siw
Buďte první kdo přidá komentář