Datle a jejich úžasné přínosy pro lidský organismus

Datle nám prospívají mnoha způsoby, ulevují například od zácpy, střevních potíží, srdečních problémů, anémie, sexuální dysfunkce, průjmu, rakoviny v oblasti břicha a mnoha dalších stavů.

REKLAMA

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč


Datle a jejich úžasné přínosy pro lidský organismus.
Datle a jejich úžasné přínosy pro lidský organismus.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Datle jsou vhodné i v případě, že chceme přibrat na váze. Jsou bohaté na vitaminy, minerály a vlákninu. Tyto lahodné plody obsahují olej, vápník, síru, železo, draslík, fosfor, mangan, měď a hořčík, z nichž všechny potřebujeme. Někteří odborníci na zdraví tvrdí, že konzumace jedné datle denně je nutná k dodržení vyvážené a zdravé stravy.

Obrovské zdravotní přínosy datlí z nich činí jednu z nejlepších přísad pro tvorbu svaloviny. Způsobů konzumace je několik, například v podobě pasty smíchané s rostlinným mlékem či jogurtem. Datlová pasta je zdravá pro dospělé i děti, obzvláště při uzdravování ze zranění či nemoci.

Datle regulují trávení a mírní pocit hladu

Díky modernímu lékařskému výzkumu jsou datle nyní uznávány jako jeden ze způsobů prevence rakoviny v oblasti břicha. Muslimové svůj půst podle kulturní tradice přerušují konzumací datlí s vodou.

REKLAMA
datlová pasta - Datle a jejich úžasné přínosy pro lidský organismus

Pomáhá jim to také vyhnout se přejídání po konci půstu. Když tělo začne vstřebávat bohaté živiny z datlí, mírní to pocit hladu. Prospěch z datlí má také nervový systém, jelikož obsahují značné množství draslíku.

Datle jsou jednou z nejlepších sladkých, univerzálních potravin, které dokáží regulovat proces trávení. Do půl hodiny po konzumaci dokáží výrazně zvýšit hladinu energie v těle. Obecně doporučovaná denní dávka vlákniny je kolem 30 gramů, což je možné snadno získat z datlí. Jedna datle denně údajně také dokáže udržet naše oči zdravé po celý život. Jsou známé svou poměrnou účinností vůči šerosleposti.

Výživové a zdravotní přínosy datlí

Datle jsou dobrým zdrojem různých vitamínů a minerálních látek, stejně jako energie, cukru a vlákniny. Je možné v nich nalézt důležité potravinové enzymy, minerály jako vápník, železo, fosfor, sodík, draslík, hořčík a zinek. Obsahují také vitaminy, například thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu listovou, vitamin A a vitamin K.

Datle jsou bohaté na přírodní cukry jako je glukóza, fruktóza a sacharóza. Jsou tedy ideální svačinkou, které vám dodá energii. Mnoho lidí z celého světa si datle rádo dopřeje odpoledne, kdy se cítí letargičtí či pomalí. Často při cvičení ve fitku, venku či jen na stroji doma, se člověk může cítit vyčerpaný. V takové chvíli vám pár datlí okamžitě dodá energii.

Datle a trávicí problémy

Přibývání na váze: Využití datlí známe především v oblasti zdravé stravy. Skládají se z cukru, bílkovin a mnoha důležitých vitamínů. Jsou-li datle konzumovány s okurkovou pastou, je možné si udržet váhu na normální, vyvážené úrovni, aniž bychom přehnaně hubnuli. Jeden kilogram datlí obsahuje téměř 3000 kalorií, což je dostatečné množství pro denní příjem lidského těla. Samozřejmě byste neměli jíst pouze datle. Pokud jste pohublí a chtěli byste přibrat na váze, nabrat trochu svaloviny či jste oslabení kvůli vážnému onemocnění – jezte datle!

Střevní poruchy: Obsah nikotinu v datlích je považován za prospěšný při léčbě mnoha druhů střevních poruch. Kontinuální příjem pomáhá potlačit růst patologických organismů a tím tak stimuluje růst přátelských bakterií ve střevech. Pokud jde o zažívací problémy, obsahují nerozpustnou a rozpustnou vlákninu i mnoho prospěšných aminokyselin. Ty podporují trávení a zvyšují jeho účinnost – v trávicím traktu se vstřebá více živin, které pak v těle mohou být správně použity.

Zácpa: Datle jsou často řazeny mezi projímavé potraviny. Proto je tak často konzumují lidé trpící zácpou. Nejoptimálnějším způsobem k dosažení požadovaného projímavého účinku je přes noc namočit datle ve vodě a konzumovat ráno, kdy jsou skoro jako sirup. Jsou bohaté na rozpustnou vlákninu, která je zásadní pro podporu zdravého pohybu střev a pohodlný průchod potravy zažívacím traktem, což může zmírnit příznaky zácpy.

Průjem: Zralé datle obsahují draslík, který je známý jako účinný způsob ovládání průjmu. Jsou snadno stravitelné, což dále pomáhá zmírnit nepředvídatelnou povahu chronického průjmu. Rozpustná vláknina v nich může také pomoci zmírnit průjem vyplněním pohybů střev a podporou normálního, zdravého fungování vylučovacího systému.

Datle pomáhají s oběhovým a nervovým systémem

Anémie: Pro svůj vysoký obsah minerálních látek, je použití datlí prospěšné při mnoha různých zdravotních stavech. Jejich působivé množství železa z nich však činí perfektní doplněk stravy pro lidi trpící anémií. Vysoká úroveň železa vyrovnává nedostatek železa u anemických pacientů, zvyšuje sřítomnost organické síry. Ta se běžně v potravinách nenalézá, ale má užitečné množství zdravotních výhod, včetně úlevy od alergických reakcí a sezónních alergií. Podle studie vypracované v roce 2002 mohou mít organické sloučeniny síry pozitivní dopad na sennou rílu a energii a zároveň snižuje pocity únavy a stagnace.

Zdraví nervového systému: Vitamíny, které jsou přítomny v datlích, jsou ideální pro podporu zdraví a funkčnosti nervového systému. Draslík je jednou z hlavních složek zdravého a dobře fungujícího nervového systému. Zlepšuje také rychlost a bdělost mozkové činnosti. Jsou tak úžasnou potravinou pro stárnoucí jedince, jejichž nervový systém zpomaluje a přestává dobře fungovat, ale i ty, kdo si chtějí udržet bystrou mysl.

Zdravé srdce: Datle jsou velmi užitečné pro udržování zdravého srdce. Pokud datle přes noc namočíte, ráno rozdrtíte a poté sníte, mají pozitivní vliv na slabá srdce. Jsou také bohatým zdrojem draslíku, který podle studií snižuje riziko mrtvice a jiných srdečních chorob. Kromě toho jsou doporučovány jako zdravý a lahodný způsob, jak snížit hladinu cholesterolu LDL v těle, který je významným faktorem pro výskyt infarktu, onemocnění srdce a mrtvice. Pokud tak datle jíte dvakrát týdně, mohou významně zlepšit celkový zdravotní stav srdce.

Využití datlí i při alergii či rakovině

Alergie: Jedním z nejzajímavějších aspektů datlí je pýmu, která postihuje mnoho lidí. Díky obsahu síry jsou skvělým způsobem, jak poněkud omezit příznaky sezónních alergií.

Rakovina v oblasti břicha: Výzkum ukazuje, že datle je legitimním způsob snížení rizika výskytu a dopadu rakoviny v oblasti břicha. Fungují jako užitečné tonikum pro všechny věkové skupiny a v některých případech fungují lépe než tradiční medicína. Jsou přírodním prostředkem, takže nemají na lidský organismus žádný vedlejší účinek. Jsou rychlým a snadným zdrojem energie.

Ačkoliv obsahují velké množství živin, velká pozornost by měla být věnována výběru, protože kvůli lepivému povrchu přitahují různé nečistoty. Konzumovat tak doporučujeme pouze správně zpracované a zabalené datle. Povrchové nečistoty odstraníte běžným omytím před samotnou konzumací.

Významná pomoc pro zdravé kosti a sexuální apetit

Zdraví a síla kostí: Značné množství minerálů obsažených v datlích z nich činí superpotravinu, která posiluje kosti a působí jako prevence bolestivých a oslabujících nemocí, jako je osteoporóza. Datle obsahují selen, mangan, měď a hořčík, které jsou nedílnou součástí vývoje zdravých a silných kostí, zejména když lidé začnou stárnout a jejich kosti postupně oslabovat. Jezte tedy datle, jelikož tím pomáháte svým kostem.

Sexuální slabost: Studie prokázaly, že datle jsou prospěšné dokonce i pro zvýšení sexuální výdrže. Přes noc namočte několik datlí v čerstvém kozím mléku a pak rozemelte v tom samém mléku se směsí kardamomu a medu. Tato směs může významným způsobem zvýšit sexuální výdrž a snížit sterilitu způsobenou různými sexuálními poruchami. Vědecké pozadí tohoto jevu je z velké části dáno tradičním použitím, které stimulovalo formální výzkum. V roce 2006 studoval Bahmanpour účinky datlovníku a oleje z něj na sexuální fungování. Zjistil, že vysoká hladina estradiolu a flavonoidů v datlích zvyšují počet a pohyblivost spermií a dále také velikost a váhu varlat. Chcete-li tak svému mužství dodat sílu, dejte si datle, protože se jedná o vynikající přírodní afrodiziakum!

Šeroslepost: Přínosy datlí jsou mnohé a běžně se užívají jako prevence různých ušních, nosních a krčních problémů. Při potření pasty z rozdrcených listů datlovníku kolem očí či ústní konzumaci datle snižují frekvenci šerosleposti. Toto řešení se běžně používá na venkově, kde jsou datle formou alternativní medicíny.

Opilost: Datle se běžně používají jako lék na alkoholové opojení. Poskytují rychlou úlevu a rychle dokážou člověka přivést do střízlivého stavu, pokud zkonzumoval nepřiměřené množství alkoholu. Používají se také následující ráno ke zmírnění kocoviny. V tomto případě je opět nejlepší je nechat přes noc namočit. (zdroj: healthgrades.com)

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*