
Ve chvíli kdy má naše tělo správnou teplotu a schopnost důkladně a dobře prohřívat končetiny, tak nemáme takovou tendenci se hrbit a chránit si naše vnitřní teplo, tudíž můžeme chodit rovně a všem okolo najevo dávat, že uvnitř nás hoří oheň.
Rovná chůze posiluje vnitřní sebevědomí, a když si člověk nemusí neustále schovávat či hřát ruce a z žaludku mu krásně sála teplo, tak to jde velice snadno.
Element ohně je dále spojován se sebevědomím, upřímností, laskavým srdcem a vůli. Quinoa má skvělou vlastnost, že po jejím užití doplňuje teplo organismu pomalu, ale dlouhodobě.
Doporučuje se alternativně stravujícím lidem
Quinoa je opravdu univerzální potravinou. Ne jen, že NASA jimi živí své astronauty, kteří operují ve vesmíru a doporučuje její pěstování v koloniích na jiných planetách, ale také je vhodná pro vegetariány, vegany, celiaky i lidi, kteří potřebují bezlepkovou dietu.
Složení a ostatní benefity quinoi
Složení:
- sacharidy 58,5 %
- až 16% bílkovin,
- 5% tuků
- 5% vlákniny
Zbytek složení tvoří stopové prvky a minerály ve vysokém zastoupení jako například – železo, zinek vápník, měď, draslík, fosfor, hořčík a mangan.
Účinky a benefity:
- posiluje ledviny
- snižuje krevní tlak
- bezlepková
- vysoký obsah železa jako bojovník proti anémii
- velký podíl vlákniny jako dobrá prevence proti rakovině střev
- lehce stravitelná nezatěžuje žaludek
- prohřev organismu a nízký obsah tuků napomáhá hubnutí
- díky svým nutričním hodnotám vhodná pro daleké cestování
- vysoký podílů antioxidantů chrání před volnými radikály
- vhodná pro celiaky
Rady, recepty a způsoby užívání
Quinoa má neutrální chuť, díky tomu je vhodná téměř do všech jídel. Hodí se jako příloha k dušeným jídlům, omáčkám a grilované zelenině.
Jelikož je to pseudo obilovina, tak jí můžete přidávat do různých ovocných či zeleninových salátů. Lze z ní udělat uvařenou kaši či nákyp avšak ve formě těsta se rozpadá, a proto tuto variantu moc nedoporučujeme.
Při jejím užívání musíme dbát na to, abychom se zbavili saponinů, které vytvářejí hořkou chuť a mohou podráždit žaludek. Většina prodejců mývá již quinou umytou, avšak pokud nám stále hořce chutná či cítíme její hořkou vůni, tak doporučujeme zrna quinoi přes noc nechat namočené, a tak se zbavit hořké chuti.
Recept: Zahřívající quinoa s mákem
Mák je další potravinou, která pomáhá k zahřátí organismu a proto v kombinaci s quinoou vytváří účinnou zbraň proti studeným končetinám.
Seznam surovin
quinoa 1 šálek, mléko 2 šálky, sušené ovoce 1 šálek, vanilkový lusk 1 kus, tvaroh 1 balíček, mák 1/2 šálku (mletý nebo celá semena), rýžový sirup
V případě veganské verze použijeme buď sójové či rýžové mléko a místo tvarohu můžeme použít hrst kokosu.
Postup přípravy
1. Quinou důkladně propláchněte horkou vodou a doměkka uvařte v dvojnásobném množství mléka společně s vanilkovými semínky, případně kokosem. Doporučujeme promíchat kvůli škraloupu. Dále nechte vychladnout.
2. Uvařenou quinou následně přesuneme do mísy či talíře, kde již máme připravený případný tvaroh s ovocem
3. podáváme a vychutnáváme
Buďte první kdo přidá komentář