Nechutenství vzniká z celé řady příčin

Jak se nechutenství projevuje? Poznáte jej tak, že nemáte zkrátka chuť na jídlo a odmítáte i pokrmy, které vám předloží někdo jiný. K nechutenství dochází z celé řady příčin. Jak si s ním tedy poradit?

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Nechutenství vzniká z celé řady příčin.
Nechutenství vzniká z celé řady příčin. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nechutenství, které trvá jeden den, není nic závažného. Pokud se u vás vytratí chuť k jídlu v delším časovém měřítku a trpíte nechutenstvím každý den, mějte se na pozoru. Tento symptom byste měli začít brát vážně, protože může jít o příznak vážnějšího onemocnění.

Projevy nechutenství

Spousta lidí nemá čas na jídlo, a tak svůj denní jídelníček šidí, jak se dá. Jiným problémem je však několikadenní nechutenství, kdy samo tělo odmítá potravu. Jestliže jste ztratili chuť na jídlo, vaše tělo má nedostatek živin, což s sebou nese nejen ztrátu kilogramů, ale i oslabení imunitního systému. Když vám kvůli nedostatku zásadních potravin chybí nezbytné vitaminy a minerály, vaše tělo bude náchylnější k rozvoji různých onemocnění.

Zároveň byste se měli mít na pozoru tehdy, kdy kromě nechutenství začnete trpět pocitem plnosti, bude vás bolet břicho, bude vám nevolno či na zvracení, budete se potýkat s plynatostí nebo vás začne pálit žáha.

Příčiny nechutenství

K nechutenství dochází z celé řady příčin. Nejčastěji souvisí s onemocněním zažívacího traktu. Nechutenstvím budete zpravidla trpět i tehdy, pokud jste se nakazili určitým infekčním onemocněním. Na vině vzniku tohoto symptomu je rovněž užívání některých léků. Za nechutenstvím stojí i některá vážnější onemocnění, k nimž patří rakovina, nemoci srdce, ledvin či jater nebo autoimunitní onemocnění.

Příčina nechutenství však může být i psychického rázu. Zvlášť pokud jste pod velkým stresem nebo máte sklony k depresivním či úzkostným stavům. Příčinou nechutenství však může být i počínající těhotenství, pro které je kromě nechuti k jídlu typická nevolnost a pocit na zvracení. Tento nepříjemný stav u těhotných žen zpravidla vymizí ve druhém trimestru.

Léčba nechutenství

Při léčbě nechutenství byste měli v prvé řadě vycházet z konkrétního onemocnění, které je příčinou vašeho problému. Je na vině vaší ztráty chuti k jídlu onemocnění zažívacího traktu nebo infekční onemocnění? Abyste se nechutenství zbavili, řiďte se následujícími doporučeními.

Upravte své stravovací návyky

Do jídelníčku zařaďte svá nejoblíbenější jídla, která by však měla obsahovat rovnovážný poměr vitaminů, minerálů, vlákniny a dalších důležitých látek. Kromě svých oblíbených jídel zkoušejte stále nové recepty.

Váš jídelníček nemusí obsahovat pouze pět denních chodů. Jednotlivé pokrmy si v průběhu dne rozdělte do více menších porcí. Pokrmy byste měli konzumovat pomalu a bez zbytečného stresu. Velmi důležité je pro vás příjemné a klidné prostředí.

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které podporují chuť

Jak se s nechutenstvím dále vypořádat? Začněte jíst potraviny, díky kterým opět získáte chuť k jídlu. Pomohou vám zejména syrová jablka, citrusy (grep a pomeranč), česnek, zázvor nebo rostlinné jogurty a zakysané nápoje.

Chuť k jídlu během nechutenství podporuje také skořice. Vyzkoušejte i další koření, které připravovaným pokrmům dodají zajímavou chuť. A to například bazalku, tymián, rozmarýn nebo oregano.

Nezapomeňte na dostatečný pitný režim

I když bojujete s nechutenstvím, důležitý je pro vás i dostatečný pitný režim. V průběhu dne byste měli vypít ideálně dva litry tekutin. A to nejen čisté neperlivé vody. Při nechutenství pijte také tekutiny, které vám dodají tolik potřebné vitaminy a minerály. A to ovocné a zeleninové šťávy a džusy či minerální vody. 

Chuť k jídlu podporují i některé bylinné čaje. Na nechutenství je výborný zejména mátový čaj nebo čaj z anýzu či lékořice.

Co vám dále pomůže?

  • Každý den snídejte. Snídaně je nejdůležitější pokrm dne, a to i při nechutenství. Každý den si proto dopřejte snídani zahrnující čerstvé ovoce, cereálie, celozrnné či ovocné šťávy. 
  • Vyhýbejte se pokrmům, které vám zapáchají. Právě nelibá vůně vás může odradit v konzumaci dalšího jídla.
REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*