Stresové hormony udržujte v rovnováze. Poradíme jak

Kortizol, adrenalin a norepinefrin. Právě jsme vyjmenovali tři hlavní stresové hormony, které ovlivňují činnost našeho těla. Proč se vyplatí mít stresové hormony v rovnováze? Zvlášť v případě kortizolu platí, že jeho vysoká či nízká hladina může způsobit narušení psychického i fyzického zdraví.

REKLAMA

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč


Stresové hormony udržujte v rovnováze. Poradíme jak.
Stresové hormony udržujte v rovnováze. Poradíme jak. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Stresové hormony plní v lidském těle důležitou funkci. Zajímá vás, jakým způsobem na nás působí? V následujícím článku vám odpovíme na to, co se děje s naším tělem, když máme stresových hormonů hodně, nebo naopak málo. Také vám poradíme, jakým způsobem můžete stresové hormony udržet v rovnováze.

Nejdůležitější stresové hormony: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Mezi tři hlavní stresové hormony patří kortizol, adrenalin a norepinefrin neboli noradrenalin. Jakým způsobem tyto hormony v našem těle vznikají a jak ovlivňují naše tělesné pochody?

1. Kortizol pomáhá, abyste si poradili se stresovou situací

Jedná se o nejdůležitější stresový hormon. Kortizol vylučují nadledviny v reakci na stres. Tento steroidní hormon je významný pro stresovou reakci i pro metabolismus. Ke zrychlené produkci kortizolu dochází při stresových situacích, které mohou být psychického i fyzického původu.

V čem je pro naše tělo kortizol prospěšný? Patří mezi hlavní stresové hormony, které připravují naše tělo na to, aby si poradilo se stresovou situací a aby měl mozek dostatek energie. V režimu přežití vám může jeho rovnovážný stav dokonce zachránit život. Rovnovážný stav kortizolu rovněž zajišťuje rovnováhu tekutin v těle a je zárukou optimálního krevního tlaku.

Co když tělo vylučuje stresové hormony, v tomto případě kortizol, nadmíru? Vysoká hladina kortizolu v těle může vést dlouhodobě k chronickému stresu, a tím pádem k vážným zdravotním problémům. A to k oslabení imunity, úzkostným stavům, zvýšení hladiny krevního tlaku i cukru, nerovnováze pohlavních hormonů, snížení sexuálního libida, kožním problémům (zejména akné) nebo k obezitě.

Jestliže naopak vaše tělo produkuje stresové hormony, tedy kortizol, velmi málo, v důsledku nízké hladiny tohoto steroidního hormonu máte našlápnuto k depresím, nespavosti, zánětlivým onemocněním, chronické bolesti či neplodnosti.

2. Adrenalin se řadí mezi stresové hormony odpovídající za okamžitou reakci

Adrenalinu se rovněž přezdívá bojový hormon. Je produkován nadledvinami po obdržení zprávy z mozku, že se objevila stresující reakce. Adrenalin je spolu s norepinefrinem zodpovědný za okamžité reakci, které pociťujeme během stresu. 

Když se do těla vyplaví adrenalin, srdce vám začne bušit, svaly jsou napnuté, rychleji dýcháte a začnete se potit. Kromě zvýšené srdeční frekvence adrenalin způsobuje, že se budete lépe soustředit, podporuje také nárůst energie, kterou možná budete potřebovat k tomu, abyste unikli z nebezpečné situace.

3. Norepinefrin: Jeho hlavní úlohou je nabuzení

Norepinefrin neboli noradrenalin je hormon podobný adrenalinu. Uvolňuje se z nadledvin a také z mozku. Norepinefrin patří spolu s adrenalinem mezi stresové hormony, jejichž hlavní úlohou je vzrušení a nabuzení. Díky jejich působení budete obecně soustředěnější a vnímavější. 

Norepinefrin má za úkol přenos prokrvení z oblastí, které nejsou zásadní (například kůže), směrem k důležitějším orgánům, jako jsou svaly. Je to z toho důvodu, aby mohl člověk ze stresové situace lépe uniknout. Odborníci označují stresové hormony adrenalin a norepinefrin za určitý typ záložního systému.

Jak udržet stresové hormony v rovnováze

Zajímá vás, jak vyřešit zvýšenou nebo naopak velmi nízkou hladinu stresových hormonů? Abyste své stresové hormony udrželi v rovnováze, snažte se řídit následujícími pravidly.

Alespoň třikrát do týdne si naordinujte mírnou fyzickou zátěž. Ideálně ve formě sportu, který vás baví, ale který pro vás není příliš vyčerpávající. Během fyzické zátěže se vylučují hormony štěstí serotonin, endorfiny a dopamin, které snižují přebytek stresového hormonu kortizolu.

Užívejte bylinky, které zvýší vaši odolnost vůči stresovým situacím. Vhodné jsou pro vás také přírodní produkty, které v těle eliminují přítomnost úzkostných a depresivních stavů a které bojují proti nespavosti. Odolnost těla vůči stresu a úzkosti pomáhá zvýšit zejména rostlina Ašvaganda. Od nervozity, nespavosti a úzkosti vám pomůže Kava Kava. Také pravidelné užívání kozlíku lékařského tlumí stres, podporuje relaxaci a řeší problémy se spánkem. Ke klidnějšímu životu se dále dostanete díky užívání meduňky lékařské nebo dobromysli lékařské, které vám pomohou udržet stresové hormony v rovnováze.

Pravidelně meditujte. Ideální je také cvičení jógy nebo tai-chi.

Zaměřte se na správnou spánkovou hygienu. Každý den si dopřejte vydatný spánek trvající 6 až 8 hodin. Choďte ve stejnou dobu spát a ve stejnou dobu také vstávejte.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*