Stárnutí mozku zabrání odstranění nečinných buněk

Buňky, které již mají svá nejlepší léta za sebou, mohou hrát svou roli při vzniku demence. Nová studie ukázala, že řízená likvidace těchto buněk chrání mozek před stárnutím.

eshop energie života nabízí


ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

sladí hemisféry

199 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

349 Kč


Stárnutí mozku zabrání odstranění nečinných buněk.
Stárnutí mozku zabrání odstranění nečinných buněk. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Stárnoucí buňky, které se během let hromadí, jsou sice stále živé, ale ve stavu pozastavené čilosti. Nevykonávají svou práci a nedělí se. Vědci zjistili, že odstranění takových buněk z těla prodlužuje život myší a zlepšuje zdraví jejich srdce a ledvin. Nový výzkum uveřejněný v časopise Nature 19. září 2018 naznačuje, že nečinné buňky umocňují stárnutí mozku.

Molekulární biolog Darren Baker z kliniky Mayo v Rochesteru v Minnesotě a jeho kolegové studovali myši s mutacemi, jež způsobovaly akumulaci toxické formy proteinu tau v nervových buňkách jejich mozků. Škodlivé kapičky tohoto proteinu, zvané neurofibrilární klubka, jsou typickým znakem alzheimerovy choroby a dalších druhů demence.

BRAHMI FORTE kapsle extrakt 50% bacopasidů 100 tob.

Stárnutí mozku zabrání smrtící spínač nečinný buněk

U některých takových myší Baker a jeho kolegové vyvinuli genetický trik – „smrtící spínač“, který zničí buňky ihned, když zestárnou. U zmutovaných myší s tímto spínačem se protein tau nehromadil tak rychle. Navíc byly schopné rozpoznat nové pachy a objekty lépe, jejichž mozky přestárlé buňky obsahovaly. Podobný ochranný účinek měl u těchto zmutovaných myší také protirakovinný lék navitoclax, který cílí na přestárlé buňky.

Obzvláště problémové byly mezi přestárlými buňkami buňky gliální, které plní podpůrnou funkci a pomáhají nervovým buňkám vykonávat svou práci. Výzkumníci se domnívají, že postižené neurony, jako například ty s toxickým proteinem tau, mohou ponoukat gliální buňky ke stárnutí. Přestárlé gliální buňky pak nahromadí ještě více proteinu tau, čímž neurony zahubí. „Je to systém typu tam a zpět,“ říká Baker.

Výsledkem je raný důkaz, že přestárlé buňky v mozku mohou hrát roli při stárnutí, říká neurovědec Mark Mattson z Národního institutu stárnutí v Baltimoru. „Je zde však mnoho otevřených otázek, na které tato studie neodpovídá,“ říká jedním dechem. Jako například jaké signály způsobí zestárnutí gliálních buněk a jak tyto přestárlé buňky škodí těm nervovým.

Baker a jeho kolegové připravují novou studii, která si klade za cíl zjistit, zda zničení přestárlých buněk u zvířat, které již nesou známky nemoci, může zpomalit stárnutí mozku nebo dokonce zvrátit jeho poškození. (zdroj: sciencenews.org)


MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikuje tělo

186 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

REISHI prášek 100 g

prodlouží váš věk

249 Kč

REISHI 100 kapslí

prodlouží váš věk

449 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*