Zánět močového měchýře: Příčiny a léčba

Každý, kdo prožil zánět močového měchýře, ví, že nejde o nic příjemného. Jestliže nedůvěřujete antibiotikům, můžete tento problém léčit také přírodní cestou. Které bylinky a přírodní přípravky vám konkrétně pomůžou?

REKLAMA

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Zánět močového měchýře: Příčiny a léčba.
Zánět močového měchýře: Příčiny a léčba. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zánět močového měchýře je převážně ženským onemocnění. Ženy trpí touto infekcí zhruba padesátkrát častěji nežli muži. V případě pánského pohlaví navíc často zánět močového měchýře probíhá bez zřetelnějších příznaků, někteří muži jej tak mohou přejít bez povšimnutí.

Zánět močového měchýře a jeho příčiny

Nejčastější příčinou zánětu močových cest je bakteriální infekce, kterou v 80 až 90 procentech případů způsobuje bakterie Escherichia coli (E-coli). Tato bakterie se běžně nachází ve střevech, kde působí prospěšně, neboť brání množení patogenních bakterií.

Jestliže se ovšem E-coli dostane z konečníku (například v důsledku špatné osobní hygieny) do močových cest, může vést k bolestivé infekci. Zánět močového měchýře má však i další příčiny vzniku. Může být přenášen rovněž pohlavním stykem. Vznik tohoto onemocnění může podpořit také snížená imunita, oslabení a vyčerpání organismu, onemocnění cukrovkou nebo prochlazení.

Proč zánět močového měchýře trápí častěji ženy

Jak jsme již zmínili, ženy trpí zánětem močového měchýře až 50krát častěji nežli muži. Je to dáno rozdílnými anatomickými poměry močového ústrojí. Tato bakteriální infekce nejčastěji postihuje mladé ženy nebo těhotné ženy. U mužů se zánět měchýře zpravidla objevuje až ve vyšším věku, kdy dochází ke zvětšování prostaty, v důsledku čehož se zužuje močová trubice a muži se tak vyprazdňují daleko obtížněji.

Příznaky zánětu močového měchýře

✓ bolest, pálení a řezání při močení

✓ stálé nutkání na močení

✓ malé množství moči při močení

✓ bolestivé břicho a podbřišek

✓ zvýšená teplota

✓ může se objevit také krev v moči

Zánět močového měchýře a jeho léčba

Léčbu zánětu močového měchýře rozhodně nepodceňujte. Může totiž přerůst až v zánět ledvin, který bude mít pro vaše zdraví ještě vážnější důsledky. Při klasické léčbě zánětu močového měchýře se užívají antibiotika nebo chemoterapeutika. Této nepříjemné bakteriální infekce se však můžete zbavit také přírodní cestou. Jaký postup je nejúčinnější?

1. Naordinujte si klid a dostatečný příjem tekutin

Trápí vás zánět močového měchýře? V prvé řadě si naordinujte klid a dostatečný příjem tekutin. Pokuste se své močové cesty co nejvíc propláchnout, abyste odplavili škodlivé bakterie způsobující zánět pryč z těla. Nebojte se za den vypít až tři litry tekutin. A to nejen čisté neperlivé vody, ale také bylinkových čajů.

2. Na zánět močového měchýře pijte tyto bylinkové čaje

Při zánětu močového měchýře každý den pijte urologické čaje, které jsou speciální směsí bylin. Pomůže vám také čaj z čerstvé petrželové natě, který působí dezinfekčně. Rozvoj zánětu močového měchýře zbrzdí také čaj z mochny husí a echinacey. Vyzkoušejte dále čaj z medvědice lékařské, která působí protizánětlivě na močové cesty a která zamezuje zadržování vody v těle.

3. Pravidelně užívejte tinkturu z lichořeřišnice

Máte-li zánět močového měchýře, rozhodně užívejte tinkturu z lichořeřišnice. Tato štiplavá bylinka s oranžovými květy patří k přírodním antibiotikům, které se s přehledem vypořádá s bakterií E-coli způsobující infekci močových cest. Přesné dávkování tinktury z lichořeřišnice se dočtete v příbalovém letáku tohoto přírodního produktu.

4. Pomohou i brusinky

Při zánětu močového měchýře užívejte pravidelně také brusinky, ideálně ve formě sirupu. Jaká je největší přednost brusinek? Mají mírné antibiotické účinky. Obsahují navíc látky proantokyanidiny, které zabraňují bakteriím E-coli, aby se zachytily na stěnách močového měchýře. Díky tomu se E-coli snadněji vyplaví ven z těla. 

5. Choďte co nejčastěji močit

Co je dále při léčbě zánětu močového měchýře důležité? Nezadržuje moč ve svém těle, i když vás močení bolí, pálí a řeže. Choďte co nejčastěji močit, abyste vyplavili škodlivé bakterie pryč ze svého těla.

6. Udržujte své břicho v teple

Máte-li zánět močového měchýře, snažte se stále udržovat svůj podbřišek v teple. Nahřívejte jej termoforem nebo polštářkem naplněným třešňovými peckami či lněným semínkem.

REKLAMA

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*