Hormony spalování tuků mohou výrazně podpořit

Hormony obrovskou měrou ovlivňují funkce našeho těla a každý z nich plní velmi speciální úlohu. Některé jsou zodpovědné za pocit hladu, jiné vyvolávají pocit sytosti. Jak nám mohou pomoci při hubnutí?

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč


Hormony spalování tuků mohou výrazně podpořit.
Hormony spalování tuků mohou výrazně podpořit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jedny říkají  našemu mozku, že je potřeba ukládat tuk pro případ nouze a druhé nám dávají signál k jeho spalování v takové míře, jako by žádný zítřek ani neměl přijít. Podstatou je naučit se, aby hormony spalování tuků podporovaly nikoliv jej blokovaly.

Hormon vyvolávající hlad

Ghrelin je oním hladovým “gremlinem”. Tento hormon dává mozku signál k tomu, že je čas se najíst. Zajímavé je, že snížený příjem kalorií produkci ghrelinu stimuluje a dokonce i po 12 měsících nízkokalorické diety zůstává jeho úroveň stále vysoká. Jde o jeden z důvodů, kvůli kterým jsou nízkokalorické důvody z dlouhodobého hlediska nefunkční. Naše tělo si na ně zkrátka nezvykne.

Co s tím?

Dobrá zpráva je, že intenzivní kardio cvičení hladinu ghrelinu snižuje.

Kardio cvičení může být takřka cokoliv – běh, zvedání závaží, box, bootcamp workout… Jde hlavně o to, aby vaše tepová frekvence vzrostla na určitou úroveň. Důležité je dosažení této úrovně a existuje spousta různých přístrojů, kterými ji můžete měřit. Je však i snadnější způsob, jak zjistit, že jste jí dosáhli. Pokud těžce dýcháte a stále můžete mluvit, avšak nemůžete zpívat, pak je vaše tepová frekvence pravděpodobně na správné úrovni.

Hormon, který vám říká, abyste jedli méně

Naštěstí naše tělo produkuje i hormony, které mozku velí, aby zužitkovával větší množství jedli jsme méně. Jedním z nich je leptin a vzniká v tukových buňkách. Znamená to, že čím jsme obéznější, tím více leptinu máme. Což zní skvěle, ale je v tom háček. Od určitého okamžiku se naše tělo dostane do stavu, kterému odborníci říkají leptinová rezistence, kdy mozek už nedokáže číst signály leptinu.

Co s tím?

Řešení je jednoduché. Citlivost na leptin zvyšují potraviny bohaté na antioxidanty. Seznam potravin s vysokým obsahem antioxidantů je velmi dlouhý a určitě v něm najdete oblíbené položky. Hubnutí má stejný efekt a čím více zhubnete, tím silnější je vliv leptinu. 

Hormon vstřebávající cukr

Inzulín je pro naše zdraví velmi důležitý. Reguluje hladinu krevního cukru a pomáhá nám při regeneraci po cvičení. Naše tělo uvolňuje inzulín ve chvíli, kdy sníme sacharidy a pomáhá buňkám vstřebat glukózu. Tato glukóza se využije k výrobě energie, avšak pokud se všechna glukóza nespotřebuje, její přebytky se přemění na tuk.

Co s tím?

Řešením je získávat většinu sacharidového příjmu z celozrnných výrobků, zeleniny a ovoce, které mají nízký glykemický index (GI). Čím je glykemický index nižší, tím pomaleji se glukóza uvolňuje a tím více času máme k tomu, abychom ji všechnu zpracovali. Neznamená to, že bychom měli držet přísnou dietu. Jen je potřeba nahradit jídlo s vysokým GI jídlem s nízkým GI. Například nahradit bílou rýži hnědou nebo instantní vločky jejich méně zpracovanou variantou.

Hormon spalující tuk nepřímo

Adiponektin vzniká také v tukových buňkách a půvab tohoto hormonu spočívá v tom, že zvyšuje naši citlivost na inzulín a povzbuzuje naše tělo k přeměně tuku na energii. Může to znít divně, avšak skutečně vzniká v tuku, aby pak přispěl k jeho spalování. Na rozdíl od leptinu je adiponektinu tím více, čím jsme štíhlejší.

Jak toho využít?

Hladinu adiponektinu můžete zvýšit pohybovou aktivitou přes den a zařazením mononenasycených tuků v podobě ryb, ořechů, avokáda a olivového oleje do svého jídelníčku. Produkci adiponektinu také urychlí večeře obsahující sacharidy s nízkým glykemickým indexem.

Hormon využívající tuk

Glukagon je hormon fungující přesně opačným způsobem, než inzulín. Glukagon pomáhá štěpit uložené sacharidy a tuky a přeměňovat je na energii. Čím více glukagonu máme, tím štíhlejší budeme.

Jak toho využít?

Nejlepším způsobem, jak zvýšit hladinu glukagonu je konzumovat potraviny s vysokým obsahem proteinů a nízkým obsahem sacharidů. Takový jídelníček může být opravdu velmi chutný. Může jít například o ryby, mořské plody, tofu a ořechy.

Hormon snižující chuť k jídlu

Epinefrin, známý také jako adrenalin, se uvolňuje, když pociťujeme velmi silné emoce jako strach nebo zlost, vyžadující rychlou reakci typu bojuj nebo uteč.

Tento hormon se uvolňuje ve zvláštních situacích, kdy nám mozek říká, že možná budeme muset být rychlí nebo silní a ponouká naše tělo k tomu, aby začalo využívat uložené zásoby tuku jako palivo k výrobě energie. Zároveň potlačuje naši chuť k jídlu, takže tělo je připraveno na rychlou akci.

Jak toho využít?

Nejlepší a nejzdravější způsob, jak zvýšit hladinu epinerfinu je intervalový trénink vysoké intenzity (HIIT).

HIIT je relativně krátké cvičení, které obvykle netrvá déle než 30 minut. Obecně řečeno jde o kombinaci krátkých 30 až 60 sekundových intervalů, v rámci kterých cvičíte kardio s maximální intenzitou, následovaných podobně dlouhými intervaly odpočinku. Například 30 sekund sprintu následovaných minutou pomalé chůze. 

Nemáte na to dost času? Nevadí. Zkuste 4 minutový tabata trénink. Zdá se vám to snadné? Věřte nám, je to těžší, než to vypadá.

Který tip využijete k nastartování svých hormonů a spalování tuku? Možná máte vlastní metody. Napište nám to do komentářů. (zdroj: brightside.me)

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*