Rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou bílkovinou

Asi 20 % lidského těla se skládá z bílkovin. Protože naše tělo bílkoviny neukládá, je důležité každý den získat dostatek ze stravy. Bílkoviny můžeme získat z mnoha zdrojů potravin, včetně rostlin a živočichů. Někteří lidé tvrdí, že původ bílkovin – ať už je živočišný či rostlinný – by neměl mít žádný vliv. Jiní naznačují, že rostlinné bílkoviny jsou lepší než živočišné bílkoviny.

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Tento článek porovnává živočišné a rostlinné bílkoviny.

Profil aminokyselin u rostlinných a živočišných bílkovin se liší

Po konzumaci je bílkovina rozložena na aminokyseliny. Bílkoviny a aminokyseliny se používají téměř při všech metabolických procesech v těle. Různé bílkoviny se však mohou značně lišit typy aminokyselin, které jsou v nich obsaženy. Zatímco živočišné bílkoviny většinou obsahují vyvážený obsah všech potřebných aminokyselin, některé rostlinné bílkoviny mají nízký obsah některých aminokyselin. Například některé klíčové rostlinné bílkoviny mají často nízký obsah methioninu, tryptofanu, lysinu a isoleucinu.

Shrnutí: Všechny proteiny se skládají z aminokyselin, přestože množství a druh jednotlivých aminokyselin se liší v závislosti na zdroji bílkovin.

chia maca 349 - Rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou bílkovinouŽivočišné bílkoviny jsou kompletní, ale rostlinné nikoliv

Celkem existuje kolem 20 aminokyselin, které lidské tělo používá k tvorbě bílkovin. Tyto aminokyseliny jsou rozděleny na esenciální nebo neesenciální. Naše tělo dokáže vytvářet neesenciální aminokyseliny. Nicméně nedokáže produkovat esenciální aminokyseliny, které je třeba získat prostřednictvím stravy. Pro optimální zdraví vaše tělo potřebuje všechny esenciální aminokyseliny ve správném poměru. Živočišné zdroje bílkovin, například maso, ryby, drůbež, vejce a mléčné výrobky, jsou podobné jako bílkoviny v našem těle.

Jsou považovány za kompletní zdroje bílkovin, protože obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje, aby efektivně fungovalo. Naopak rostlinné zdroje bílkovin, jako jsou fazole, čočka a ořechy, jsou považovány za neúplné, neboť jim chybí jedna nebo více esenciálních aminokyselin, které naše tělo potřebuje (1). Některé zdroje uvádějí sójové bílkoviny jako úplné. Dvě esenciální aminokyseliny se však v sóji nacházejí pouze v malých množstvích, proto není srovnatelná s živočišnou bílkovinou (2).

Shrnutí: Živočišné potraviny jsou zdrojem nejkvalitnějších bílkovin. Rostlinné zdroje postrádají jednu nebo více aminokyselin a je tak mnohem obtížnější získat všechny aminokyseliny, které naše tělo potřebuje.

Některé živiny jsou bohatší na živočišné bílkoviny

Bílkoviny se samozřejmě zřídkakdy nacházejí osamoceně. Obvykle jsou doprovázeny řadou jiných živin. Potraviny, které obsahují živočišné bílkoviny, mají tendenci disponovat vysokých obsahem několika živin, které často chybí v rostlinných potravinách. Mezi ně patří:

  • Vitamin B12: Vitamin B12 se vyskytuje převážně v rybách, mase, drůbeži a mléčných výrobcích. Mnoho lidí, kteří se vyhýbají živočišným potravinám, ho mají nedostatek. (3).
  • Vitamin D: Vitamin D se nachází v tučných rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Některé rostliny ho obsahují, ale typ vyskytující se v živočišných potravinách je snazší pro tělo využít (4).
  • DHA: Kyselina dokosahexaenová (DHA) je esenciální omega-3 mastná kyselina nacházející se v tučných rybách. Je důležitá pro zdraví mozku a je těžké ji získat z rostlinných zdrojů (5).
  • Hem železo: Hem železo se převážně nachází v mase, zejména v červeném. Mnohem lépe se vstřebává v těle než non-hem železo z rostlinné potravy.
  • Zinek: Zinek se vyskytuje převážně ve zdrojích živočišných bílkovin, jako je hovězí, vepřové a jehněčí maso. Také se snadněji vstřebává a využívá, pokud pochází ze zdrojů živočišných bílkovin (6).

Samozřejmě existuje také spousta živin v rostlinách, které chybí v živočišných potravinách. Jíst vyvážené množství obou je tedy nejlepší způsob, jak získat všechny živiny, které potřebujete.

Shrnutí: Zdroje živočišných bílkovin jsou bohatší na některé živiny, například vitamín B12, vitamin D, omega-3 mastnou kyselinu DHA, hem železo a zinek.

Některé typy masa mohou způsobit onemocnění

chia99 - Rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou bílkovinouČervené maso je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin. Další výzkum však naznačuje, že problém není červené maso samotné, ale zpracované červené maso. Ve velkém pozorovací studii zahrnující 448 568 jedinců bylo zpracované maso spojeno se zvýšeným rizikem smrti, které se u nezpracovaného červeného masa nevyskytovalo (10). Další studie zahrnující více než 34 000 žen došla k podobným zjištěním. V tomto případě bylo maso spojeno se srdečním selháním (11).

Velký přehled 20 studií také zjistil, že maso bylo spojeno se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a cukrovkou. Opět nebyla nalezena žádní souvislost s nezpracovaným červeným masem (12). Další studie potvrdily, že konzumace nezpracovaného červeného masa není spojena se srdeční chorobou (13, 14). I přes to jedna studie zjistila, že nahrazení 1 denní porce červeného masa za 1 porci drůbežího masa byla spojena s 27% snížením rizika mrtvice (7). Kromě toho se zdravotní rizika spojená s červeným masem netýkají ryb ani jiného masa, například krůtího či kuřecího.

Shrnutí: Zpracované červené maso je spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění. Nezpracované červené maso a jiné libové maso je obvykle zdravé.

Strava bohatá na rostlinné bílkoviny má mnoho výhod

Stravy s vysokým obsahem rostlinných bílkovin, například vegetariánská strava, jsou spojeny s mnoha zdravotními výhodami. Studie naznačují, že vegetariáni mívají nižší tělesnou hmotnost, nižší hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Mají také nižší riziko mrtvice, rakoviny a úmrtí na srdeční onemocnění, než nevegetariáni (15). 

Nižší riziko srdečních onemocnění

Studie zjistila, že strava bohatá na bílkoviny (asi polovina z rostlin) snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění více než standardní strava nebo zdravá strava bohatá na sacharidy (16). Klinický test EcoAtkins zjistil, že strava bohatá na rostlinné bílkoviny a chudá na sacharidy pomohla snížit hladinu cholesterolu a krevního tlaku více než strava bohatá na sacharidy a chudá na tuky (17).

Snížené riziko cukrovky 2. typu

Jedna malá studie lidí s cukrovkou 2. zjistila, že nahrazení 2 porcí červeného masa za luštěniny 3 dny v týdnu zlepšení hladinu cholesterolu a cukru v krvi (18). Další malá 6týdenní studie diabetiků však porovnala stravu s vysokým obsahem rostlinných bílkovin se stravou s vysokým obsahem živočišných bílkovin. Nebyly zjištěny žádné rozdíly v cukru v krvi, cholesterolu a krevním tlaku (19).

Ochrana proti přibývání na váze

Stravy s vysokým obsahem rostlinných bílkovin mohou také pomoci kontrolovat váhu. Více než 20letá pozorovací studie 120 000 mužů a žen zjistila, že větší konzumace oříšků byla spojen s úbytkem hmotnosti (20). Jedna porce fazolí, cizrny, čočky nebo hrachu za den může zvýšit pocit nasycení a může vést k lepšímu ovládání hmotnosti a hubnutí (21).

Korelace není příčina

chia quinoa 249 - Rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou bílkovinouJe důležité mít na paměti, že pozorovací studie hlásí pouze statistické asociace. Nemohou prokázat, že tyto výhody byly způsobeny vyloučením masa nebo jiných zdrojů živočišných bílkovin. Jednou věcí na pováženou je to, že lidé na vegetariánské stravě mají tendenci být více zdravotně uvědomělí než běžný člověk (22). Zdravotní přínosy vegetariánské stravy jsou proto pravděpodobně spíše důsledkem celkově zdravějšího stravování a životního stylu než daným rozdílem mezi rostlinnými a živočišnými bílkovinami (23, 24, 25).

Shrnutí: Strava s vysokým obsahem rostlinných bílkovin souvisí s nižším rizikem onemocnění srdce, cukrovky a obezity. To je možné vysvětlit celkově zdravějším životním stylem vegetariánů.

Živočišné bílkoviny jsou také zdraví přínosné

Živočišná bílkovina je také spojována s pozitivními zdravotními účinky, navzdory tomu, že je často ve srovnání s rostlinnými bílkovinami zobrazována jako nezdravá (26). Studie zdravotnických sester informovala, že drůbež, ryby a nízkotučné mléčné výrobky jsou spojeny s nižším rizikem srdečních onemocnění (27). Lidé, kteří pravidelně jedí ryby mohou mít nižší riziko infarktu, mrtvice a úmrtí na srdeční onemocnění (28). Jedna studie více než 40 000 mužů zjistila, že ti, kteří pravidelně jedli jednu či více porcí ryb za týden měli o 15 % nižší riziko srdečních onemocnění (29).

Navíc byla konzumace vejcí spojena s vyšší hladinou cholesterolu a úbytkem hmotnosti. V jedné studii ženy, které místo housky jedli k snídani vejce, hlásily pocit většího nasycení a ten den toho pak jedly méně (30, 31, 32). V neposlední řadě je konzumace živočišných bílkovin spojena se zvýšeným množstvím svalové hmoty a snížením ztráty svalové hmoty, ke které dochází s věkem (33, 34, 35, 36).

Shrnutí: Některé zdroje živočišných bílkovin jsou spojeny s nižším rizikem srdečních chorob, nižším obsahem cholesterolu v krvi, úbytkem váhy a zvýšení množství svalové hmoty.

Co si z toho odnést

Pro optimální zdraví podporují důkazy stravu, která je chudá na zpracované maso, bohatá na rostlinné bílkoviny s některými živočišnými zdroji masem krmeným trávou, rybami, drůbeží, vejci a mléčnými výrobky (37). Jelikož rostlinné zdroje bílkovin často obsahují méně kvalitnější bílkoviny, vegetariáni a vegani by měli konzumovat širokou škálu potravin, aby měli všechny potřebné aminokyseliny. Pro jedlíky masa je důležité dosáhnout správné rovnováhy živočišných a rostlinných potravin.

originální text: authoritynutrition.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*